Skip to main content
A- A A+

Czym zajmuje się dietetyk?

Dietetyka dzieli się na dwie odmiany: kliniczną i sportową. Dietetyk sportowy bada i stosuje sposoby związane z wpływem odżywiania na wyniki oraz opiekuje się sportowcami, układając dla nich diety pozwalające maksymalizować wydajność, siłę, wytrzymałość i inne ważne w zawodowym sporcie cechy organizmu. Jest to więc dziedzina bardzo wyspecjalizowana. Dietetyk kliniczny zajmuje się żywieniem ludzi cierpiących na różnego rodzaju schorzenia, a także zapobieganiem chorobom poprzez prawidłowe odżywianie i edukacją na temat jego zasad. Specjalista tej dziedziny ma bardzo szeroką wiedzę na temat komponowania jadłospisów zgodnie z zapotrzebowaniem na kalorie, makro- i mikroskładniki. Zna również technologie gastronomiczne i podstawy doboru określonej diety dla konkretnego pacjenta. Lekarz dietetyk doskonale orientuje się w kwestiach funkcjonowania układu pokarmowego oraz jego wpływu na cały organizm. Dzięki temu może pomagać w regulowaniu procesów fizjologicznych i metabolicznych poprzez udzielenie odpowiednich porad dotyczących żywienia.

Poradnia dietetyczna – kiedy warto się zgłosić

Poradnia dietetyczna kojarzy się pacjentom przede wszystkim z chęcią (lub koniecznością) zrzucenia nadprogramowych kilogramów, jednak warto się do niej zgłosić również w wielu innych przypadkach. Dietetyk jest pomocny w przypadku:

  • nadwagi i otyłości, nadmiaru tkanki tłuszczowej,
  • zdiagnozowanej cukrzycy,
  • problemów hormonalnych, chorób tarczycy,
  • chorób autoimmunologicznych,
  • chorób jelit,
  • miażdżycy i choroby wieńcowej,
  • wrzodów żołądka, refluksu,
  • alergii, nietolerancji lub nadwrażliwości pokarmowych.

Poradnia dietetyczna jest również miejscem, do którego może zgłosić się każdy, kto chce otrzymać spersonalizowany jadłospis uwzględniający jego potrzeby, a także zasady zdrowego żywienia i zapobiegania chorobom. Porady specjalisty mogą też w szczególności przydać się np. kobietom w ciąży, które chcą jak najlepiej zadbać o zdrowie swoje i dziecka oraz szybko wrócić do dawnej wagi po porodzie. Ze specjalistą można ponadto skonsultować się w przypadku chęci zwiększenia wydajności w sporcie lub przejścia na określony typ diety (np. na dietę wegetariańską lub wegańską). Dietetyk wykluczy przeciwwskazania oraz udzieli wskazówek na temat tego rodzaju żywienia i ewentualnie zaleci suplementację.

Poradnia dietetyczna – jak wygląda wizyta?

Podczas wizyty w gabinecie lekarz dietetyk przeprowadza przede wszystkim szczegółowy wywiad. Warto się do niej przygotować, prowadząc przez kilka dni dzienniczek uwzględniający wszystkie przyjęte pokarmy i płyny. Dla specjalisty jest to świetny punkt wyjścia do analizy nawyków żywieniowych pacjenta oraz popełnianych przez niego błędów. Jeśli pacjent nie dysponuje aktualnymi wynikami podstawowych badań, dietetyk zaleci ich wykonanie. Zaprosi go też na wagę i dokona analizy składu ciała. Następnie dobierze właściwy sposób odżywiania i przygotuje jadłospis indywidualnie dobrany do stanu zdrowia, wieku, płci i preferencji pacjenta. Warto wiedzieć, że taka dieta podlega aktualizacji podczas wizyt kontrolnych – zgodnie z wynikami badań oraz zgłaszanymi przez pacjenta zastrzeżeniami.

Przygotowanie do badania

Prosimy o przybycie 15 minut przed wizytą w celu rejestracji na recepcji.

Możesz ominąć recepcję i samodzielnie potwierdzić swoje przybycie na wizytę
(jeśli wizyta została wcześniej opłacona lub odbywa się w ramach abonamentu)
W aplikacji Portal Pacjenta potwierdź przyjazd a otrzymasz numer gabinetu oraz numer wizyty.
Skieruj się do podanego gabinetu nie oczekując w rejestracji.

Nie jest wymagane specjalne przygotowanie się do badania.

Umów się na wizytę:

Portal Pacjenta

Centrum Rezerwacji Wizyt

Zadzwoń lub napisz w celu umówienia wizyty u specjalisty

+22 737 50 50

rezerwacja.wizyt@cmp.med.pl

Umów wizytę bezpośrednio w placówce

Nasz zespół:

CMP Chmielna mapa
CMP Mariańska mapa
CMP Białołęka mapa
CMP Żoliborz mapa
CMP Ząbki mapa
CMP Dzieci Warszawy mapa

Zapisz się na newsletter

Otrzymuj poradniki o zdrowiu oraz informacje o naszych promocjach