Skip to main content
A- A A+

Czym zajmuje się diabetolog?

Diabetologia może wydawać się dość wąską specjalizacją – w końcu dotyczy tylko jednej choroby – jednak w istocie jest bardzo złożona. Opieka specjalisty jest potrzebna na każdym etapie leczenia, a ponadto zajmuje się on działaniami profilaktycznymi. Warto wiedzieć również, że cukrzyca ma wiele odmian, a rozpoznanie i leczenie każdej z nich przebiega nieco inaczej. Lekarz diabetolog często współpracuje również z innymi specjalistami przy leczeniu powikłań tej choroby cywilizacyjnej.

Najważniejszą rolą lekarza tej specjalności jest dbanie o profilaktykę. Dlatego diabetolog może udzielać rad i zaleceń dotyczących stylu życia i rozmaitych działań, które pozwolą uniknąć zachorowania. Ponadto specjalista zajmuje się rozpoznawaniem cukrzycy różnych odmian, m.in. wrodzonej i nabytej, a także insulinozależnej, insulinoniezależnej, spowodowanej niedożywieniem czy otyłością. Rozpoznanie przeprowadza się przede wszystkim na podstawie monitorowania zawartości glukozy we krwi, czyli oznaczania glikemii. Tego rodzaju pomiary wykonuje się również w trakcie leczenia w celu monitorowania jego postępów. Diabetologia pozwala również na dobór metody terapii zgodnej z indywidualnymi potrzebami każdego pacjenta. Ponadto lekarz tej specjalności może wysłać pacjenta do innych specjalistów, jeśli podejrzewa np. występowanie powikłań związanych z długim ignorowaniem objawów choroby. Jego zadaniem jest też dokładne przedstawienie pacjentowi konsekwencji nieprawidłowego postępowania w cukrzycy, ponieważ te mogą prowadzić do kalectwa, a nawet śmierci.

Poradnia diabetologiczna – kiedy się zgłosić?

Do diabetologa najczęściej kieruje pacjenta lekarz pierwszego kontaktu lub ewentualnie inny specjalista po podaniu przez niego objawów mogących wskazywać na zachorowanie na cukrzycę. Na wizytę można też umówić się we własnym zakresie (jednak tylko prywatnie) – warto to zrobić w szczególności w przypadku zaobserwowania u siebie połączenia co najmniej kilku objawów takich jak:

  • osłabienie,
  • zmęczenie,
  • wzmożone pragnienie,
  • wielomocz,
  • problemy ze wzrokiem,
  • zmiany skórne,
  • suchość w jamie ustnej,
  • grzybica,
  • łamliwość paznokci, wypadanie włosów.

Mogą one być szczególnie alarmujące, jeśli w rodzinie pacjenta są osoby chorujące na cukrzycę. Ponadto lekarz diabetolog może pomóc w przypadku zdiagnozowania u pacjenta choroby metabolicznej. Poradnia diabetologiczna jest również miejscem, które powinni regularnie odwiedzać pacjenci leczący się już na cukrzycę w celach kontrolnych zgodnie z zaleceniami specjalisty, a także w każdej sytuacji, gdy odnotowują niepokojące zmiany w swoim samopoczuciu lub poziomie glukozy we krwi.

Diabetolog – jak wygląda wizyta

Poradnia diabetologiczna jest miejscem, do którego odwiedzin trzeba się przygotować. Warto pamiętać, że lekarz opiera się przede wszystkim o wyniki badań – w szczególności pomiary glikemii. Ważne są również inne przebyte choroby i zabiegi. Informacje na ich temat należy sobie przygotować przed pierwszymi odwiedzinami poradni. Jeśli diabetolog zdiagnozuje cukrzycę, przedstawi Ci konkretne zalecenia dotyczące zmiany stylu życia, przepisze leki i nauczy posługiwać się glukometrem oraz notować jego wskazania. Podczas kolejnych wizyt należy przedstawić lekarzowi wyniki wykonywanych każdego dnia pomiarów zawartości glukozy we krwi, a także informacje na temat przyjmowanych leków, przestrzeganej diety, aktywności fizycznej czy ciśnienia krwi. Warto przygotować sobie również pytania do specjalisty.

Przygotowanie do badania

Prosimy o przybycie 15 minut przed wizytą w celu rejestracji na recepcji.

Możesz ominąć recepcję i samodzielnie potwierdzić swoje przybycie na wizytę
(jeśli wizyta została wcześniej opłacona lub odbywa się w ramach abonamentu)
W aplikacji Portal Pacjenta potwierdź przyjazd a otrzymasz numer gabinetu oraz numer wizyty.
Skieruj się do podanego gabinetu nie oczekując w rejestracji.

Nie jest wymagane specjalne przygotowanie się do badania.

Umów się na wizytę:

Portal Pacjenta

Centrum Rezerwacji Wizyt

Zadzwoń lub napisz w celu umówienia wizyty u specjalisty

+22 737 50 50

rezerwacja.wizyt@cmp.med.pl

Umów wizytę bezpośrednio w placówce

Nasz zespół:

CMP Piaseczno mapa
CMP Józefosław mapa
CMP Łomianki mapa
CMP Tarchomin mapa

Zapisz się na newsletter

Otrzymuj poradniki o zdrowiu oraz informacje o naszych promocjach