USG układu moczowego

Wskazaniem do wykonania badania jest podejrzenie lub stwierdzona choroba układu moczowego, np. kamica nerkowa, moczowodowa, zmiany zapalne nerek, układu moczowego, podejrzenie ropni, gruźlicy w obrębi układu moczowego, schorzeń pęcherza moczowego, a także każdy przypadek bezmoczu lub znacznego zmniejszenia ilości oddawanego moczu, niezależny od ilości wypitych płynów.

Przygotowanie do badania

  • Na badanie w godzinach przedpołudniowych pacjent zgłasza się na czczo, na jedną godzinę przed badaniem należy wypić 1-1,5 litra płynu niegazowanego (woda mineralna, słaba gorzka herbata). Pacjent przychodzi na badanie z pełnym pęcherzem (należy powstrzymać się od oddawania moczu).
  • Na badanie w godzinach popołudniowych pacjent spożywa ostatni lekkostrawny posiłek co najmniej 6 godzin przed badaniem. Na jedną godzinę przed badaniem należy wypić 1-1,5 litra płynu niegazowanego (woda mineralna, słaba gorzka herbata). Pacjent przychodzi na badanie z pełnym pęcherzem (należy powstrzymać się przed oddawaniem moczu).

Ocena narządów w badaniu usg może być utrudniona dużą ilością gazów jelitowych. Stąd sugerujemy aby w dniu poprzedzającym badanie unikać pokarmów wzdymających, ciężkostrawnych, owoców, słodyczy.

Przebieg badania

    Po wejściu do gabinetu pacjent przekazuje lekarzowi skierowanie, ewentualnie prosi o wykonanie określonego badania. Następnie kładzie się na leżance w sposób wskazany przez lekarza. Lekarz pokrywa skórę pacjenta i głowicę aparatu żelem i przykłada głowicę do badanej części ciała Jest to badanie pozwalające na ocenę nerek, pęcherza moczowego oraz moczowodów. Wynik badania przekazywany jest w formie opisu bezpośrednio po badaniu.