USG prostaty przez powłoki brzuszne

USG prostaty przez powłoki brzuszne

Wskazaniem do badania są niepokojące objawy, mogące świadczyć o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu prostaty – problemy z oddawaniem moczu (słaby lub przerywany strumień moczu, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza, zwiększona potrzeba oddawania moczu, szczególnie w nocy).

Przygotowanie do badania- na jedną godzinę przed badaniem należy wypić 1-1,5 litra płynu niegazowanego (woda mineralna, słaba gorzka herbata). Pacjent przychodzi na badanie z pełnym pęcherzem (należy powstrzymać się przed oddawaniem moczu).

Ocena narządów w badaniu usg może być utrudniona dużą ilością gazów jelitowych. Stąd sugerujemy aby w dniu poprzedzającym badanie unikać pokarmów wzdymających, ciężkostrawnych, owoców, słodyczy. Można również zastosować Espumisan.

Przebieg badania- po wejściu do gabinetu pacjent przekazuje lekarzowi skierowanie z określeniem sposobu wykonania badania (przez powłoki brzuszne lub przezodbytnicze).
Przy badaniu przez powłoki brzuszne pacjent kładzie się na leżance w sposób wskazany przez lekarza. Lekarz pokrywa skórę pacjenta i głowicę aparatu żelem i przykłada głowicę do badanej części ciała.

Badanie umożliwia ocenę wielkości, obrysów oraz budowy miąższu prostaty, obecności zmian patologicznych w jej obrębie.

Wynik badania przekazywany jest w formie opisu bezpośrednio po badaniu.