Skip to main content
A- A A+

Ortopedia dziecięca

8 lipca, 2024

W gabinetach ortopedycznych spotkać można pacjentów w różnym wieku, w tym kilku i kilkunastolatków. Konsultacje ortopedyczne często są bezpośrednio związane z chęcią (nie zawsze bezpiecznego) poznawania świata, nieuwagą i niepohamowaną energią. Oprócz wigoru młodych odkrywców, na częstotliwość wizyt u ortopedy dziecięcego, ma wpływ też sama biologia, a dokładniej inna niż u dorosłych budowa kości, (zdecydowanie bardziej elastyczna i podatna na urazy) oraz zwiększona obecność w jej strukturze kwasu hialuronowego, kolagenu i wody.

Powodów, jak wspomnieliśmy, jest kilka – podobnie jak rodzajów złamań kości u dzieci. Najczęściej wyróżnia się złamania kości promieniowej, paliczków, nadgarstka, obojczyka, a także okolic stawu skokowego. Lekarz ortopeda zwłaszcza w czasie wiosenno-letnim ma ręce pełne roboty.

Układ kostny niemowląt, dzieci, młodzieży i dorosłych w pewnych aspektach znacznie się od siebie różnią. Diagnostyka urazów u trzech pierwszych grup różni się od oceny złamania u dorosłych. Chodzi też oczywiście o to, że z psychologicznego punktu widzenia, mali pacjenci wymagają zupełnie innego wywiadu medycznego – potrzebują często więcej empatii, zrozumienia i uważności. Warto o tym pamiętać, wybierając ortopedę dziecięcego w Warszawie (i nie tylko).

Jeśli wierzyć statystykom, ponad 30% dzieci w wieku przed 18. rokiem życia doznaje różne rodzaju złamań ortopedycznych. Najczęściej jest to efekt nieszczęśliwego wypadku, ale nie wolno zapominać też o genetycznych uwarunkowaniach. Wśród nich można wymienić wrodzoną łamliwość kości, a także… osteoporozę. Brzmi nietypowo w kontekście małoletnich pacjentów, prawda? Przyjęło się, że choroba ta dotyka wyłącznie osoby w starszym wieku. Niestety - odmiana idiopatyczna charakteryzuje się nagłym spadkiem gęstości mineralnej kości u dzieci. Wśród objawów pojawiają się też częste złamania, brak siły w mięśniach, a przede wszystkim bóle kostne (stóp, kręgosłupa, kości udowych).

Diagnostyka nie byłaby oczywiście możliwa bez badania RTG, które daje odpowiedź na wiele pytań lekarza prowadzącego, zwłaszcza o formę dalszego leczenia. Na szczęście u młodych pacjentów dużo rzadziej zapada decyzja o operacji – ich kości zrastają się zdecydowanie szybciej. Dlatego często kończy się na unieruchomienia z gipsem lub ortezą. Standardowe w wypadkach złamań u dzieci RTG, czasem nie wystarczy – konsultacje ortopedyczne obejmują również tomografię komputerową, USG i inne konieczne badania. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju przypadku, z którym ma do czynienia ortopeda dziecięcy.

Zanim jednak dojdzie do profesjonalnej wizyty – wiele zależy od osoby pierwszego kontaktu, czyli rodzica, starszego rodzeństwa czy nauczyciela. Jak zareagować, gdy podejrzewamy złamanie np. ręki u dziecka? Delikatnie próbujemy zdjąć wszelkie materiały, które znajdują się na pechowej kończynie – zegarek, bransoletkę, gumkę, koszulę (delikatnie rozcinamy materiał). Co ważne – absolutnie nie nastawiamy ręki (choć ten błąd często się to zdarza) samodzielnie! Jeśli to złamanie zamknięte - zrób temblak z chusty i unieruchom rękę, po czym jedź na SOR. Jeśli złamanie jest otwarte – przed unieruchomieniem zatamuj krwawienie i wezwij jak najszybciej pogotowie ratunkowe.

Ortopeda dziecięcy po pomocy, diagnozie i (najczęściej) założeniu gipsu, z pewnością zaleci także rehabilitację (ćwiczenia czynne i bierne, ale też uzupełniające naświetlania, kąpiele i masaże). Jest to proces bardzo ważny, podobnie jak dieta w czasie zrastania się kości. Wapń, magnez, witamina D3 i witaminy z grupy B – tych składników absolutnie nie powinno zabraknąć w posiłkach kontuzjowanego dziecka lub nastolatka. Tak naprawdę, jadłospis bogaty w ryby, jaja, strączki, chude mięso czy produkty pełnoziarniste, powinien być stosowany jako standard codziennej diety. Jest to – w połączeniu z ograniczeniem kofeiny i cukru oraz porcją codziennego, umiarkowanego ruchu – idealna recepta na zdrowe, młode kości. A brak schorzeń kostnych w młodym wieku jest bardzo pozytywnym prognostykiem na kolejne lata życia.

Ortopeda CMP to oferta m.in. na Ursynowie, Białołęce, Żoliborzu, Ochocie czy w Łomiankach – i jednocześnie najlepszy wybór, jeśli chodzi o ortopedę w Warszawie, także o ortopedę dziecięcego w Warszawie. Nasi specjaliści z pewnością odpowiedzą na wszelkie pytania.

 


Zapisz się na newsletter

Otrzymuj poradniki o zdrowiu oraz informacje o naszych promocjach