Skip to main content
A- A A+

Najczęstsze urazy ortopedyczne

4 czerwca, 2024

Czym jest ortopedia?

„Proste dziecko” – właśnie to w dosłownym tłumaczeniu oznacza termin „ortopedia”
(z greckiego orthos – prosty/prawidłowy, paidia – dziecko). Wieki temu ortopedzi zajmowali się leczeniem skrzywień kręgosłupa u dzieci. Dziś lekarze tej specjalności mają znacznie więcej obowiązków – i ze znacznie szerszym spektrum urazów muszą się mierzyć.

Przede wszystkim należy podkreślić, że urazy ortopedycznie nie dotyczą wyłącznie osób starszych, jak powszechnie się to kojarzy. Dotykają osób o różnym stopniu aktywności fizycznej, w różnym wieku i o różnych porach. Aby pojawił się uraz musi pojawić się jednak przyczyna – wśród najczęstszych lekarze wymieniają oczywiście wypadki – komunikacyjne, związane z aurą czy wynikające z nieuwagi lub lekkomyślności. Często powody zwichnięć, złamań czy stłuczeń są jednak dużo głębsze. Do powstawania urazów ortopedycznych, jak w każdej innej dziedzinie medycyny, mogą „przysłużyć” się pewne czynniki, m.in. otyłość, nadwaga, współtowarzyszące choroby cywilizacyjne, niewystarczająca lub nadmierna aktywność fizyczna. Nie bez znaczenia w przypadku ortopedii jest nasza genetyczna historia. Dziedzina ta zna i bada schorzenia wynikające z wad wrodzonych. Wśród nich są na przykład guzki Heberdena (zgrubienia w obrębie stawów międzypaliczkowych dalszych rąk) czy guzki Boucharda (narośla kostne na stawach palców rąk).

Jakie są najczęstsze urazy ortopedyczne?

Jeżeli mielibyśmy przyjrzeć się „popularności” ortopedycznych schorzeń, należałoby z pewnością wymienić kilka innych. Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najpowszechniejszą chorobą układu ruchu. W Polsce cierpi na nią (według statystyk) około 2 miliony Polaków. W zdrowych stawach to chrząstka upłynnia jego ruchy – w stawie ze zwyrodnieniem, w chrząstce zaczynają pojawiać się ubytki i zmienia się jej struktura. Na skutek tego stawy (zwłaszcza biodrowe, kolanowe, stawy rąk) zniekształcają się, przestają być tak ruchome jak kiedyś (potocznie „skrzypią”). Dla pacjenta choroba zwyrodnieniowa oznacza przede wszystkim duży ból i trudność w poruszaniu się. Wymienić należy również klasyczne złamania (wśród dzieci i dorosłych), z którymi związana jest osteoporoza – choroba metaboliczna tkanki kostnej, która pozbawia kości gęstości i zaburza jej wytrzymałość – tym samym, ryzyko złamania staje się dużo wyższe. Według danych kampanii „Zmierz się z osteoporozą” choroba ta „dotyka 2,1 mln Polaków po 50. roku życia, z czego 1,7 mln stanowią kobiety. Z szacunkowych danych wynika, że niemal u jednej na trzy kobiety i jednego na pięciu mężczyzn po 70. roku życia wystąpi złamanie osteoporotyczne. Rok po złamaniu szyjki kości udowej 82 proc. pacjentów utraci samodzielność, zaś 20 proc. umrze” (źródło: https://www.termedia.pl/poz/Jaki-wzrost-takie-kosci,54772.html).

Wśród urazów ortopedzi wskazują także na dysfunkcje kręgosłupa (na które, ze względu na siedzący tryb życia, cierpi coraz więcej Polaków), zespół cieśni kanału nadgarstka, nowotwory  tkanki kostnej i włóknistej, wady postawy (skolioza) czy choroby nerwowo-mięśniowe, np. mózgowe porażenie dziecięce; artretyzm (powodujący ból i obrzęk stawów, a także nadwrażliwą na bodźce skórę),  zaburzające chód i bolesne haluksy (inaczej deformacja stopy), łokieć tenisisty czyli zapalenie kości ramiennej, związane z bólem podczas chwytania (najczęściej zapadają na tę przypadłość osoby bardzo aktywne sportowo). Oczywiście rodzaj problemów ortopedycznych często powiązany jest ze stylem życia – nadmierna aktywność sportowa także rodzi ryzyko schorzeń np. uszkodzenia ścięgna Achillesa, zerwania ścięgien i więzadeł czy zwichnięcia stawu skokowego.

Wiele ze wspomnianych schorzeń musi być związane z leczeniem farmakologicznym, często operacyjnym, ale też odpowiednio dobraną fizjoterapią. Lekarze apelują jednak: najważniejsza jest profilaktyka. Co zrobić, żeby nie odwiedzać ortopedy tak często, jak wskazują na to prognozy?

Podsumowanie

Kluczowa jest oczywiście aktywność fizyczna – nie wyczynowa, nie obciążająca stawów, ale umiarkowana, sprawiająca przyjemność i co kluczowe – regularna. Wpływ na kondycję kości ma oczywiście zdrowa dieta. Te dwa elementy składają się na utrzymanie właściwej masy ciała – bez nadwagi, ale też bez niedowagi. O kręgosłupie, stawach, kościach warto przypomnieć sobie podczas pracy za biurkiem – przerwy, odpowiednia postawa i dostosowane siedzisko mogą uchronić nas przed wizją lekarskiej wizyty.

Jeśli jednak taka perspektywa stanie się koniecznością – warto zaufać specjalistom. Centrum Medyczne CMP prócz konsultacji dla dzieci i dorosłych, oferuje m.in. USG (stawów, bioder), iniekcję dostawową, terapie czynnikami wzrostu, punkcje stawów i wiele innych zabiegów. Warto o tym pamiętać.


Zapisz się na newsletter

Otrzymuj poradniki o zdrowiu oraz informacje o naszych promocjach