Zabiegi okulistyczne w CMP

Zabiegi okulistyczne w CMP

Okulistyka to dziedzina medycyny zajmująca się  rozpoznawaniem i leczeniem schorzeń oczu. Okulista to znawca budowy i czynności ludzkiego narządu wzroku, jego schorzeń i wad. W leczeniu schorzeń narządu wzroku stosowane są metody zachowawcze i operacyjne. W CMP dbamy o to, aby zapewnić opiekę na najwyższym poziomie, dlatego wykonujemy wiele zabiegów okulistycznych, które pozwalają pacjentom zadbać o swój wzrok w najlepszy możliwy sposób.

Jakie zabiegi wykonujemy?

 • Operacja zaćmy polega na usunięciu z oka własnej zmętniałej, a więc nieprzeziernej soczewki i zastąpieniu jej przezroczystym implantem o odpowiednio dobranej mocy załamywania światła. Aby implant znalazł w oku oparcie, w czasie operacji lekarz zostawia torebkę soczewki własnej. Początkowo przezierna, także ta część soczewki może z czasem zmętnieć. Stan taki, zmętnienie torebki soczewki, powszechnie nazywany „zaćmą wtórną” może spowodować nawet znaczące pogorszenie widzenia. Problem jest łatwy do rozwiązania. Kapsulotomia laserowa – zabieg wykorzystujący wiązkę laserową rozcina zmętniałą torebkę soczewki przywracając dobre widzenie. Cały zabieg jest niebolesny, trwa kilka do kilkunastu minut. Nie wymaga pobytu w szpitalu.

 

 • Jaskra to grupa chorób oczu polegająca na postępującym uszkodzeniu nerwu wzrokowego. Nieleczona może prowadzić do utraty widzenia. Jeśli lekarz stwierdził u Ciebie wysokie ciśnienie w oku, a badania dodatkowe (gonioskopia, OCT odcinka przedniego) potwierdziły tzw. wąski kąt przesączania – reaguj!. W takim przypadku skuteczny może się okazać zabieg – irydotomia laserowa. Zabieg jest niebolesny, trwa od kilku do kilkunastu minut, nie wymaga pobytu w szpitalu. Lekarz wycina laserem najczęściej po dwa małe otworki w górnej części tęczówki, tym samym usprawniając przepływ cieczy w oku i obniżając niebezpiecznie wysokie ciśnienie. Niektórzy pacjenci po zabiegu wymagają przewlekłego stosowania kropli przeciwjaskrowych, które chronią nerw wzrokowy. Pozostań pod opieką okulisty także po zabiegu!

 

 • A. Krótkowzroczność
  to wada wzroku, którą wyrównujemy okularami minusowymi. Wada ta
  spowodowana jest m.in. przyspieszonym wzrostem gałki ocznej w okresie
  dojrzewania. Dlatego częściej w tej grupie pacjentów okulistycznych w
  obwodowej siatkówce powstają osłabione miejsca, zwane degeneracjami
  obwodu siatkówki.  Ich obecność zwiększa ryzyko odwarstwienia
  siatkówki, dlatego wymagają obserwacji i profilaktycznego zabezpieczenia
  laserem. Laser ogniskowy siatkówki wykonany na granicy degeneracji ze zdrową siatkówką znacząco zmniejsza ryzyko odwarstwienia. Kontroluj swój wzrok, zgłaszaj się na okresowe badania dna oka.

B. Retinopatia cukrzycowa, zwana także cukrzycową chorobą oka to uszkodzenie siatkówki oka w przebiegu przewlekle podwyższonego poziomu cukru. Stan ten mimo, że zagraża utratą widzenia, przed długi czas pozostaje bezobjawowy. Dlatego pacjenci chorujący na cukrzycę powinni od chwili rozpoznania cukrzycy zgłaszać się na coroczne badania dna oka (zawsze po kroplach rozszerzających źrenicę). Jeśli wcześnie zauważone zostaną zmiany o charakterze retinopatii lekarz okulista zleci odpowiednie leki, ew pokieruje na dalsze leczenie (laseroterapię, iniekcje doszklistkowe, zabieg operacyjny witrektomii). Konieczne jest też unormowanie poziomów cukru przez poprawę jakości diety i ruch. Laser ogniskowy siatkówki, czasem kilkukrotny w każdym oku (tzw. panfotokoagulacja)  często jest niezbędny dla powstrzymania cukrzycowych uszkodzeń.

 

 • Jedną z postaci jaskry – choroby prowadzącej do uszkodzenia nerwu wzrokowego jest jaskra otwartego kąta. Podwyższone ciśnienie w oku uciska na nerw wzrokowy, a skuteczną i uznaną metodą obniżającą ciśnienie jest regularne stosowanie kropli do oczu. Metoda ta ma jednak także swoje wady – trzeba pamiętać o regularnym przyjmowaniu leku (lub kilku leków), krople działają drażniąco na powierzchnie oka, a u niektórych pacjentów mogą powodować ogólnoustrojowe działania niepożądane. Dlatego coraz więcej zwolenników wśród lekarzy okulistów zyskuje metoda laserowa, w tym mikropulsowa trabekuloplastyka laserowa MLT. Zastosowanie mikropulsów (bardzo krótkich impulsów laserowych) powoduje, że zabieg ten jest całkowicie bezpieczny, bezinwazyjny, nie powoduje bliznowacenia w oku. Jest niebolesny i nie wymaga pobytu w szpitalu. Można go powtarzać, jeśli z czasem jego skuteczność wygasa. Dzięki temu zabiegowi można opóźnić stosowanie kropli lub co najmniej zmniejszyć ilość i częstotliwość stosowania leków.

 

 • Laser mikropulsowy plamki stosowany jest wleczeniu cukrzycowego obrzęku plamki, centralnej retinopatii surowiczej, a także wspomagająco w zwyrodnieniu plamki (postać sucha i wysiękowa – AMD), i jaskrze otwartego kąta. Mikropulsy – bardzo krótkie impulsy laserowe nie powodują oparzenia, uszkodzenia tkanek, natomiast pobudzają procesy odnowy, przyspieszając wchłanianie patologicznego płynu i nadmiar produktów przemiany materii pod siatkówką.

 

-->