Skip to main content
A- A A+

Znaczenie regularnych badań USG w profilaktyce ginekologicznej

27 listopada, 2023

Badania ginekologiczne są ważnym elementem opieki zdrowotnej kobiet. Jednym z ważniejszych jest USG ginekologiczne, które pomaga w wykrywaniu wielu groźnych schorzeń na wczesnym ich etapie. Dzięki temu można wdrożyć leczenie, gdy jest ono najbardziej efektywne. Badanie to wykorzystywane jest również u przyszłych matek. Co powinno się o nim wiedzieć?

Czym jest USG ginekologiczne i dlaczego jest tak istotne?

Ginekologiczne USG to badanie z wykorzystaniem ultrasonografii, jest to bezpieczna metoda obrazowania narządów rodnych. To kluczowe narzędzie w profilaktyce zdrowia kobiet. Wykorzystuje ono fale dźwiękowe do tworzenia obrazów struktur wewnętrznych, na przykład macicy i jajników. Dzięki temu lekarze mogą szybko i skutecznie identyfikować schorzenia. Częstotliwość wykonywania USG ginekologicznego zależy od wieku, historii medycznej oraz indywidualnych czynników ryzyka. Jednak ogólna zasada jest taka, że każda kobieta powinna wykonywać takie badanie co najmniej raz w roku, a w przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości znacznie częściej.

Jaki dokładnie cel ma USG ginekologiczne – co wykrywa? Diagnostyka pozwala zauważyć: torbiele, guzy jajników lub macicy, mięśniaki macicy, zmiany nowotworowe, a także ciążę pozamaciczną czy patologię ciąży. Metoda ta jest nie tylko precyzyjna, ale również bezbolesna, co sprawia, że stanowi komfortowe dla pacjentki rozwiązanie diagnostyczne.

USG ginekologiczne – jak wygląda?

Planujesz pierwsze USG ginekologiczne i zastanawiasz się, jak wygląda? Procedura badania jest prosta i zajmuje zaledwie kilka minut. Lekarz może zaproponować jedno z dwóch rodzajów badania:

  • USG ginekologiczne przez powłoki brzuszne – pacjentka leży, a lekarz przesuwa specjalną sondę po jej brzuchu. Zalecane jest w przypadku dziewic lub u kobiet, które nie chcą wykonać badania przez pochwę. Zalecane jest również jako badanie prenatalne,
  • USG trans waginalne – lekarz wprowadza sondę do pochwy, badanie pozwala dokładnie ocenić stan narządów, błony śluzowej i szyjki macicy, pomaga wykryć zmiany w miednicy mniejszej.

Lekarz kontroluje za pomocą USG macicę (jej budowę, kształt, grubość endometrium), jajniki (wielkość, obecność pęcherzyków jajnikowych), zatokę Douglasa, a także przebieg ciąży u kobiety ciężarnej. Wskazaniem do badania USG są między innymi nietypowe krwawienia z pochwy, bóle w podbrzuszu, zmiany w cyklu miesiączkowym, podejrzenie zespołu policystycznych jajników i inne niepokojące pacjentkę dolegliwości. Jeśli zaobserwowałaś, któreś z tych objawów u siebie, niezbędna może być konsultacja ginekologiczna z USG. Centrum Medyczne CMP to miejsce, gdzie umówisz wizytę do specjalisty w interesującym Cię terminie.

USG ginekologiczne – przygotowanie

USG ginekologiczne nie wymaga specjalnego przygotowania. Warto jednak przypomnieć sobie termin i przebieg ostatniej miesiączki. Jedyne, o czym należy pamiętać, to aby przed badaniem przez powłoki brzuszne opróżnić pęcherz. Natomiast decydując się na badanie transwaginalne, trzeba zadbać o to, aby pęcherz moczowy był wypełniony. Pozwala to uzyskać lepszy obraz. W zależności od celu badania może być konieczne wykonanie go w określonym dniu cyklu (optymalnie od 5 do 10).

Podsumowanie

Regularne wykonywanie USG ginekologicznego ma wiele korzyści zdrowotnych. Przede wszystkim pomaga wykryć wiele groźnych chorób na wczesnym etapie, co znacznie zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Dodatkowo, taki monitoring stanu zdrowia wymaga tylko niewielkiego zaangażowania ze strony kobiety, a może uratować jej życie. Badanie jest bezbolesne, nie wymaga specjalnych przygotowań i nie trwa długo. Warto wprowadzić je na stałe do harmonogramu corocznych badań.

Dla naszej wygody wiele placówek medycznych oferuje pakiety medyczne, które pomogą zadbać kompleksowo o nasze zdrowie. Korzystne jest również to, że na miejscu dostępni są specjaliści z kilku dziedzin np. endokrynolog, internista, kardiolog, laryngolog czy alergolog. Zwiększa to komfort i znacznie skraca czas leczenia, pozwala też podejść do niego holistycznie.


Zapisz się na newsletter

Otrzymuj poradniki o zdrowiu oraz informacje o naszych promocjach