Skip to main content
A- A A+

Krwawienie z dziąseł – przyczyny i leczenie

18 października, 2023

Choroby przyzębia stanowią najczęstszą przyczynę niepróchnicowej utraty zębów przez dorosłych. Jednocześnie wpływają na znaczne pogorszenie funkcji i estetyki jamy ustnej. Jednym z głównych objawów choroby pozostaje krwawienie z dziąseł.[1] W dzisiejszym artykule odpowiemy, dlaczego krwawią dziąsła i jak powstrzymać rozwój choroby.

Jakie są przyczyny krwawienia z dziąseł?

Krwawienia dziąseł przy myciu zębów mogą wskazywać zarówno na zmiany chorobowe, jak i niewłaściwą technikę szczotkowania. Najczęściej pacjenci wykonują zbyt energiczne i gwałtowne ruchy, przy użyciu szczoteczki z twardym włosiem. W takiej sytuacji konieczna może okazać się zmiana przyborów do czyszczenia. Stomatolodzy najczęściej zalecają stosowanie szczoteczek z włosiem o średniej twardości. Jeśli jednak posiadasz wrażliwe dziąsła, najlepszą alternatywą mogą okazać się te z miękką końcówką. Dodatkowo poproś swojego lekarza o pokazanie właściwej techniki mycia zębów.[2]

Krwawienie dziąseł często stanowi także jeden z najważniejszych symptomów zapalenia przyzębia, które może być wywołane nagromadzeniem płytki nazębnej oraz infekcjami jamy ustnej. Niekiedy ich przyczyną stają się również choroby ogólnoustrojowe takie jak toczeń rumieniowaty oraz liszaj płaski.[3] Krwawienie z dziąseł oraz problemy skórne mogą wskazywać przy tym na szkorbut, czyli chorobę wywołaną niedoborem witaminy C.[4] Odpowiedzmy teraz na pytanie, jak wyleczyć krwawiące dziąsła.

Krwawiące dziąsła - czym płukać?

Zastanawiasz się, jakie zioła wybrać na krwawiące dziąsła? Domowe sposoby leczenia obejmują przeważnie samodzielnie przygotowane preparaty do płukania jamy ustnej. Najczęściej stosuje się rośliny o działaniu przeciwzapalnym, ściągającym i przeciwbakteryjnym, takie jak szałwia lekarska. Warto sięgnąć jednocześnie po tymianek pospolity oraz rumianek, który jest bogatym źródłem olejków eterycznych o silnym działaniu przeciwdrobnoustrojowym. Dodatkowo działa antyseptycznie i łagodząco, stanowiąc ciekawy sposób wspomagający terapię.[5]

Krwawienie z dziąseł - leczenie

Przyczynowe leczenie krwawiących dziąseł najczęściej ma na celu znaczną redukcję liczby patogenów, odpowiedzialnych za tworzenie się płytki nazębnej. W pierwszej kolejności konieczne będzie wyleczenie ewentualnych ubytków próchnicowych oraz skaling, czyli usunięcie kamienia nazębnego. W zależności od ilości nagromadzenia kamienia czyszczenie może odbyć się w czasie jednej wizyty lub na kilku kolejnych spotkaniach. Kluczowe znacznie ma przy tym nauka prawidłowej techniki szczotkowania zębów.[6] Zauważyłeś u siebie niepokojące objawy? Najlepszym rozwiązaniem może okazać się wizyta w gabinecie stomatologa. Już dziś zapraszamy do skorzystania z usług specjalistów z Centrum Medycznego CMP!

[1] Maciej R. Czerniuk, et. al., Wrzodziejąco-martwicze zapalenie dziąseł i przyzębia jako czynniki ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Czy istnieje związek?, Choroby Serca i Naczyń, vol. 13, nr 13/2016, s. 209.

[2] Magdalena Kuźnik, Krwawiące dziąsła – przyczyny i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-przyzebia/292453,krwawiace-dziasla-przyczyny-i-leczenie (dostęp 1.10.2023).

[3] Iwona M. Tomaszewska, Zapalenia przyzębia, https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-przyzebia/127744,zapalenia-przyzebia (dostęp 01.10.2023).

[4] Magdalena Wiercińska, Szkorbut - objawy, przyczyny i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/choroby/320818,szkorbut-objawy-przyczyny-i-leczenie (dostęp 01.10.2023).

[5] Dariusz Jałoza, Magdalena Kamińska-Jałoza, Fitoterapia stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, Herbalism, nr 1/2015, s. 78-79.

[6] Hans-Peter Mueller, Periodontologia, Wrocław, 2017, s. 146.


dlaczego dziąsła krwawią, jak wyleczyć krwawienie z dziąseł, krwawienie z dziąseł, krwawienie z dziąseł - domowe sposoby, krwawienie z dziąseł przy myciu zębów, leczenie krwawienia z dziąseł, stomatologia

Zapisz się na newsletter

Otrzymuj poradniki o zdrowiu oraz informacje o naszych promocjach