Uchroń swoje dziecko przed zakażeniem HPV

Uchroń swoje dziecko przed zakażeniem HPV

Dlaczego warto szczepić dziecko przed zakażeniem HPV?

W świadomości społecznej zakażenie HPV kojarzy się przede wszystkim z ryzykiem wystąpienia raka szyjki macicy ale wirus brodawczaka ludzkiego jest groźny również dla zdrowia mężczyzn, u których może być przyczyną nowotworu prącia. Zakażenie tym wirusem u kobiet i mężczyzn jest także w 90 proc. przyczyną brodawek narządów płciowych (kłykciny kończyste) oraz w 87 proc. raka odbytu.

Komu zaleca się szczepienie?

Warszawski Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego pn. „HPV 12” jest w całości finansowany z budżetu miasta.

Szczepienie szczególnie zalecane jest osobom będącym przed inicjacją seksualną. Z programu szczepień przeciw HPV mogą skorzystać dziewczynki i chłopcy w wieku 12 lat (po ukończeniu 12 r. ż., a przed ukończeniem 13 r. ż.), którzy mieszkają na terenie Warszawy. Schemat szczepienia składa się z dwóch dawek szczepionki podawanych w odstępie 6 miesięcy – w ramach programu finansowane są obie. Wiek nastolatka dotyczy podania pierwszej dawki szczepionki – druga dawka może zostać podana po ukończeniu 13 lat. W ramach programu profilaktyki HPV koszty szczepienia obydwiema dawkami ponosi miasto.

Przed wykonaniem szczepienia wymagana jest wizyta lekarska. Szczepienia realizowane są we wszystkich oddziałach CMP na terenie Warszawy oraz w Lecznicy Ursus.

Zapisy: 22 737 50 50

-->