Kiedy warto skorzystać ze wsparcia psychologicznego?

Kiedy warto skorzystać ze wsparcia psychologicznego?

Artykuł napisany przez Małgorzatę Ohme –cenioną psycholog, dziennikarkę i prezenterkę, współzałożycielkę Platformy Mindgram – do której w ramach programu Synergia  dla Zdrowia mają również dostęp nasi Pacjenci i Pracownicy CMP.

Platforma Mindgram to nielimitowany dostęp do wsparcia psychologicznego, rozwoju osobistego, zawodowego oraz tematycznych warsztatów rozwojowych. To wszystko W trosce o dobrostan psychologiczny, społęczny zawodowy i fizyczny naszych Pracowników i Pacjentów w ramach opieki medycznej Synergia Dla Zdrowia. Platforma zapewnia użytkownikom pełną dyskrecje i anonimowość.

Kiedy warto skorzystać ze wsparcia psychologicznego?

Ostatnie lata nie były dla nas łaskawe – pandemia, strach o pracę, utrzymanie siebie i rodziny. Ponadto konflikt za naszą wschodnią granicą i stale galopująca inflacja. Przynosi to wiele niepewności na gruncie osobistym oraz zawodowym. Coraz gorsza sytuacja w kraju doprowadziła do redukcji etatów i wymusiła większą konkurencyjność na rynku pracy. Wiele osób znalazło się w sytuacji bez wyjścia – zmuszeni do podejmowania pracy nie do końca zgodnych z ich preferencjami, pracy ponad wszystko przy widmie możliwości utraty stanowiska z najróżniejszych powodów. Każda z tych składowych może prowadzić do stale pogłębiających się załamań na tle zdrowia psychicznego. Do czego finalnie może to doprowadzić i gdzie szukać wsparcia psychologicznego

Pierwsze sygnały, których nie możesz zignorować.

Miewasz momenty, w których czujesz, że Twoje gorsze samopoczucie staje się przewlekłą, wręcz nieodłączną częścią każdego dnia? Zaczyna się od niewinnych sygnałów, które wysyła Ci twój organizm. Zapewne starasz się ukryć to przed bliskimi, współpracownikami, a przede wszystkim przed samym sobą. Zostaliśmy wychowani w konwencji, w której przyznanie się do słabości związanej z psychiką i emocjami jest równoznaczne z porażką i wstydem. Pewnie większość z nas chociaż raz w swoim życiu usłyszała, że to nie są problemy tylko chociażby nasze lenistwo, a poprzednie pokolenia przecież miały gorzej. Warto, aby każdy z nas uświadomił sobie, że szukanie pomocy i zadbanie o higienę własnej głowy powinno być dla każdego tak samo naturalne, jak wizyty u dentysty czy innych lekarzy specjalistów.

Dlaczego tak ważny jest moment zdecydowania się na skorzystanie z pomocy specjalisty? Przespanie odpowiedniej chwili może doprowadzić do pogłębiania się problemu oraz większej trudności do zmotywowania się i działania. Pamiętaj proszę, że pierwszym sukcesem jest przyznanie się, przed samym sobą, do słabości. To Ty musisz czuć potrzebę walki, nikt inny.

Warto żebyś wiedział jakie są pierwsze i najbardziej widoczne symptomy, świadczące o tym, że powinieneś się zatrzymać na chwilę i rozważyć pomoc specjalisty. Czy zdarzają Ci się zachowania, takie jak:

 • coraz częściej towarzysząca apatia na to, co dzieje się wokół?
 • przewlekłe zmęczenie, które generuje coraz więcej stresu?
 • kłopoty ze snem i regeneracją?
 • niekontrolowane wybuchu gniewu?
 • coraz większy problem z zapanowaniem nad własnymi emocjami lub pojawiające się reakcje, których nie rozumiesz?
 • generalne poczucie przytłoczenia oraz wrażenie, że nie panujesz nad własnym życiem?
 • przestajesz panować nad stresem w pracy, który do tej pory był regularnym elementem, z którym udawało Ci się zmierzyć?
 • na końcu największa zmora – coraz częściej doświadczasz lęków (często też nieracjonalnych i niewytłumaczalnych) i ataków paniki?

Wyżej wymienione elementy sieją spustoszenie w naszym organizmie wpływając na życie prywatne. Z oczywistych względów przekłada się to również na życie zawodowe, co prowadzi do prawdziwego przytłoczenia i braku pewności w każdej sferze, którą znamy.  Tak, jak wspominaliśmy w artykule “Jak rozpoznać fizyczne objawy zaburzenia dobrostanu psychicznego?“, zaburzenia dobrostanu psychicznego, zwłaszcza pod wpływem długotrwałego stresu, mogą objawiać się w formie dolegliwości psychosomatycznych. Są to zaburzenia, które charakteryzują się fizycznymi objawami. W ten sposób nasz organizm daje nam sygnały, że z naszym zdrowiem psychicznym jest coś nie tak. Przykładami takich objawów mogą być np.:

 • sygnały pochodzące z układu trawiennego: bóle, wzdęcia, wymioty czy nudności,
 • kaszel i uczucie tzw. gula w gardle,
 • zmiany skórne, np. wysypki i swędzenie skóry,
 • psychogenne bóle głowy i krzyża,
 • drętwienie i mrowienie kończyn,
 • bóle mięśni,
 • dzwonienie w uszach, zaburzenia widzenia.

Na dłuższą metę są to bóle i symptomy, które bardzo utrudniają codzienne funkcjonowanie i wpływają również na jakość pracy. Musisz wiedzieć, że nie jesteś pozostawiony sam sobie w takich sytuacjach!

Gdzie możesz szukać pomocy?

Coraz częściej o pomoc możesz zgłosić się do działu HR w firmie, w której pracujesz. Pracodawcy zapewniają pomoc psychologiczną, dla osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie. Pamiętaj, że przyznanie się do słabości i problemów to pierwszy krok do sukcesu i nie musisz się wstydzić. Oferowanie takiej pomocy przez pracodawcę nie ma na celu “wyłapania najsłabszego ogniwa” i doprowadzenia do zwolnienia przez zaistniałe problemy. Nie musisz obawiać się, że stracisz pracę.

Firmy, które zatrudniają większą liczbę pracowników, posiadają również korzystne pakiety medyczne, w ramach których (w cenie) znajduje się określona ilość darmowych konsultacji psychologicznych lub psychiatrycznych. Oczywiście w przypadku tragedii życiowych (takich jak śmierć osoby bliskiej, wypadek, długotrwałe uszkodzenie zdrowia) taka pomoc również jest gwarantowana. Pracodawcy organizują również szkolenia dotyczące radzenia sobie ze stresem, trudnymi sytuacjami życiowymi lub oferują dostęp do kompleksowych i holistycznych platform wspierających profilaktykę zdrowia psychicznego. Warto, więc poświęcić czas i sprawdzić, czy Twój pracodawca oferuje wsparcie, a w przypadku kryzysu skorzystać z niego.

Jak Mindgram wspiera pracowników?

Wsparcie psychologiczne dla pracowników i dbanie o ich dobre samopoczucie to misja Mindgram. Staramy się na każdym kroku komunikować o wielkiej wadze komfortu psychicznego oraz higieny umysłu. Głośno mówimy o tym, że przyszłością biznesu i zasobów ludzkich jest zapewnienie pracownikowi wsparcia, na które zasługuje. Pomagamy przygotować się do pierwszej wizyty u psychologa lub psychiatry. Okazanie wsparcia oraz przeprowadzenie przez uświadomienie sobie, z jakim problemem chcemy się zgłosić do specjalisty to podstawa dla osoby, która zaczyna swoją podróż terapeutyczną. W artykule pt. Pierwsze spotkanie z psychologiem i jak się do niego przygotować?” znajdziesz kroki, które musisz podjąć już na samym początku.

Czasy pandemii otworzyły nowe możliwości. Spotkania z psychologiem w formie połączenia video lub czatu były wtedy często jedyną możliwością uzyskania pomocy. Dzisiaj wiemy, że jest to rozwiązanie niezbędne, również dla osób zapracowanych. Taka forma jest dobrym rozwiązaniem nie tylko dla osób troszczących się o swoje bezpieczeństwo w czasie pandemii, czy pracujących, ale także dla osób mieszkających w miejscach, gdzie dostęp do psychologa jest ograniczony. To idealne rozwiązanie także dla firm, które zatrudniają pracowników za granicą – wyobraź sobie, że pracujesz w państwie, którego języka urzędowego nie znasz. Po angielsku również ciężko byłoby Ci opowiedzieć o swoich objawach. Rozmowa na czacie jest w takiej sytuacji idealną formą pomocy. Dodatkowy dostęp do pomocy psychologicznej jest możliwie najszybszy, między innymi dlatego, że Mindgram zatrudnia psychologów pracujących codziennie w systemie zmianowym. Dzięki temu można zadać pytanie i uzyskać pomoc nawet w godzinach wieczornych czy wcześnie rano.

Jeżeli czujesz potrzebę pomocy i widzisz, że jest to odpowiedni moment na otwartą i szczerą rozmowę z psychologiem – jesteśmy z Tobą i trzymamy za Ciebie kciuki. Pamiętaj, teraz będzie już tylko lepiej. Nie zamykaj się na swoje problemy i zadbaj o swój komfort psychiczny. Nie masz się czego wstydzić – po prostu zadbaj o siebie.

-->