Dziecięce stopy

Dziecięce stopy

Większość dzieci rodzi się ze stopami zdrowymi. Swoboda ruchów w okresie najintensywniejszego rozwoju powoduje stopniowy wzrost siły i sprawności układu mięśniowo-więzadłowego. Bardzo często wady stóp nabywane są wraz ze wzrostem.

Wady stóp u dzieci

W pierwszych latach życia dziecka pojawiają się fizjologiczne odchylenia od normy: szpotawość, koślawość czy płaskostopie, które stanowią okres przejściowy rozwijającego się młodego człowieczka. Często jednak spotykamy się z kontrowersjami na temat występujących nieprawidłowości. Czy należy interweniować, czy jednak poczekać aż dziecko wyrośnie i wady samoistnie ustąpią?

W takich sytuacjach najlepiej skonsultować się z pediatrą, ortopedą lub fizjoterapeutą.

Rozwój i wzrost

Pamiętajmy o tym, że stopa dziecka kształtuje się i rozwija do około 7 roku życia. Stopy muszą mieć czas, aby przystosować się do przenoszenia dużych i dynamicznych obciążeń podczas chodu, ponieważ to one utrzymują cały nasz ciężar i amortyzują wstrząsy. Aby stopa była wytrzymała i elastyczna bardzo ważne jest odpowiednie napięcie mięśni i więzadeł.

Często spotykam się, że nieprawidłowe napięcie w obrębie tułowia powoduje płaskostopie, albo, że słabe napięcie mięśni stóp powoduje nieprawidłowości w aparacie mięśniowym, więzadłowym czy kostnym tułowia oraz kończyn.

Pamiętaj im wcześniej wykryjemy wskazania do terapii tym szybciej będziesz się cieszyć prawidłowym rozwojem swojego dziecka i unikniesz w przyszłości m.in. nieprawidłowej postawy dziecka, deformacji kostnych w obrębie stawu skokowego, kolanowego, biodrowego itp

 

Mgr Anna Jaworska

Fizjoterapeta dziecięcy w Centrum Medycznym CMP

-->