Skip to main content
A- A A+

Zdrowie psychiczne

10 października, 2022

Unikanie stresu, regularne badania, świadome i mądre odżywianie, uprawianie sportu, zdrowy odpoczynek - to hasła, które statystyczny Polak słyszy na każdym kroku. Prasa, media, telewizja, ale też przedstawiciele świata medycznego przypominają i powtarzają, jak bardzo konieczne są kroki we właściwym kierunku – w ZDROWYM kierunku. Przypadający dziś Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego to kolejna okazja, aby o tym przypomnieć. Byłoby wspaniale, gdyby nie stał się on wyłącznie pretekstem do powtarzania dobrze znanych zaleceń, ale zapalnikiem uruchamiającym dobre nawyki.

 

Zaburzenia psychiczne - jak wpływają na nasze życie?

Statystyki są bardzo niepokojące. WHO szacuje, że zaburzenia psychiczne dotyczą już co piątej osoby na świecie. Jak wpływa to na sferę życia osobistego, zawodowego?

 

  • 47% Polaków ma długotrwałe problemy zdrowotne
  • co 10 Polak ma depresję
  • co 14 Polak ma cukrzycę

Rola pracodawcy w budowaniu zdrowia psychicznego

 

Olbrzymi wpływ na poprawę tej sytuacji mają pracodawcy. Według Raport Mental Health founderów i pracowników polskich startupów z 2021 roku, blisko 82% badanych wskazało, że ich samopoczucie przekłada się na wykonywaną pracę. Jednocześnie prawie każdy z nich (90%) dostrzega konieczność wprowadzenia przez pracodawców programu dbającego o zdrowie psychiczne pracowników. Aż 76% pracowników jest zainteresowanych narzędziami poprawy koncentracji, radzenia sobie ze stresem i jakością snu.

 

Tak samo, jak człowiek funkcjonuje życiowo w wielu strefach – tak samo jego zdrowie stanowi system naczyń połączonych, pewną wypadkową wszystkich tych sfer. I tak samo: na zdrowotne „działania naprawcze” należy spojrzeć holistycznie, całościowo. Nie istnieje dobrostan pracodawcy bez dobrostanu pracownika. Dlatego tak kluczowe są konkretne, sprecyzowane działania. Wychodząc temu naprzeciw, Centrum Medyczne stworzyło specjalny Program SYNERGIA DLA ZDROWIA. To 5 zróżnicowanych PLANÓW NA ZDROWIE, uwzględniających
4 filary:

  • rekomendowany zestaw badań profilaktycznych
  • konsultacje specjalistyczne i diagnostykę
  • wsparcie mentalne i well-being
  • spersonalizowany program dietetyczno-treningowy

Tylko troska, zaangażowanie i realne działania pozwolą zmienić statystyki i pomóc tym, którzy potrzebują wsparcia. A my, okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego życzymy wszystkim, aby nauczyli się odpuszczać – ale nigdy odpuszczać swojego zdrowia.

 


Zapisz się na newsletter

Otrzymuj poradniki o zdrowiu oraz informacje o naszych promocjach