Zwykli bohaterowie – Honorowi krwiodawcy

Zwykli bohaterowie – Honorowi krwiodawcy

Ile razy w roku możemy oddać krew?

Jednorazowa donacja krwi może uratować aż 3 życia. Honorowi krwiodawcy oddają krew regularnie – mężczyźni mogą to zrobić maksymalnie 6 razy w roku, kobiety nie częściej niż 4 razy na rok. To oznacza, że rocznie mogą pomóc kilkunastu osobom. To bardzo ważne, bo krwi nie da się wyprodukować – jedynym jej źródłem są dobrowolni dawcy. Bez nich nie udałoby się uratować wielu ofiar wypadków, przewlekle chorych pacjentów, przeprowadzić licznych zabiegów operacyjnych.

Dlaczego potrzebne są akcje promujące?

Takich osób, które stają się bohaterami dla potrzebujących, było w 2020 roku ponad 570 tysięcy. Niestety to znacznie mniej, niż w latach poprzednich, kiedy ta liczba oscylowała wokół 614 tysięcy. Dlatego bardzo ważne jest promowanie honorowego krwiodawstwa, informowania społeczeństwa, jak jest ważna oraz przekazywanie podstawowych informacji, kto może oddać krew i jak wygląda procedura.

Kto może być Krwiodawcą?

Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi – zabieg jest w pełni bezpieczny i bezbolesny. Krwiodawcy przysługuje dzień wolny i posiłek regeneracyjny po zabiegu. Krew mogą oddawać osoby pomiędzy 18 a 65 rokiem życia, które ważą co najmniej 50 kg. Dodatkowe warunki, które muszą spełniać krwiodawcy:

  • w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano u nich akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,
  • w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie mieli wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),
  • w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie byli leczeni krwią i preparatami krwiopochodnymi.

W dniu poboru krwi dawca powinien być wyspanym i wypoczętym oraz zdrowym, czyli nie mieć objawów przeziębienia oraz nie brać aktualnie żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety czyli np. popularnych preparatów witaminowych czy środków antykoncepcyjnych, należy jednak poinformować o tym lekarza kwalifikującego).

Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa trzeba zjeść lekki posiłek, w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 l płynów i wziąć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Ilość krwi w organizmie człowieka to ok. 5,5 – 6 litrów. Mamy w sumie 8 różnych grup krwi. Nie każdą grupę można przyjąć jako biorca – na pewno zawsze swoją, ale jeśli nie ma jej w banku także inną, w zależności od dopasowania. Najbardziej uniwersalną grupą krwi jest 0 Rh- , może ona być przetoczona każdemu. Niestety tylko 7% ludzi ma tę uniwersalną grupę krwi, dlatego każda grupa jest ważna. Aby skutecznie pomagać w bankach krwi potrzeba zapasów wszystkich grup.

Średnio 1 na 10 osób przebywających w szpitalu potrzebuje krwi! Zapotrzebowanie na krew rośnie. Związane jest to  z jednej strony z rozwojem medycyny i licznymi procedurami i zabiegami, które ratują życie – są możliwe tylko wtedy, kiedy lekarze mają wystarczającą dostępność krwi transfuzyjnej. Z drugiej strony starzejące się społeczeństwo oznacza rosnącą liczbę chorych i potrzebujących różnych zabiegów związanych z transfuzją. Dlatego tak ważne jest, aby honorowych krwiodawców przybywało. Warto o tym mówić głośno. Warto zgłosić się do stacji krwiodawstwa i zostać czyimś bohaterem.

Jako Centrum Medyczne CMP, placówka, której misją jest leczenie ludzi, bardzo wspieramy i promujemy bohaterską postawę honorowych dawców krwi. Dziękujemy Wam, w imieniu naszym i naszych pacjentów!

  1. Opublikowany w 2021 przez GUS raport „Zdrowie i ochrona zdrowia 2020”:
  2. Dane pochodzą z Narodowego Centrum Krwi
-->