Specjaliści do zadań specjalnych, czyli komu powierzyć opiekę nad oczami

Specjaliści do zadań specjalnych, czyli komu powierzyć opiekę nad oczami

Narząd wzroku nazywany jest królem zmysłów, dostarcza nam 80% informacji o otaczającym nas świecie. Nasza orientacja w przestrzeni, nasze bezpieczeństwo w poruszaniu się zwłaszcza w nieznanym terenie, możliwość czytania, wykonywania precyzyjnych czynności, czy też nawiązywania relacji z innymi ludźmi w dużym stopniu zależą od sprawności naszego widzenia. Nic dziwnego, że o dobry stan naszych oczu dbają aż cztery grupy zawodowe – OKULIŚCI, OPTOMETRYŚCI, ORTOPTYŚCI I OPTYCY.

Właściwa współpraca między nimi i pacjentem zapewnia prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku. Krótko zatem –  kto za co odpowiada i do kogo i kiedy zwracać się po pomoc.

OKULISTA – lekarz, specjalista chorób oczu. Odpowiada za zdrowie oczu,  zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem oczu (farmakologicznym, laserowym, chirurgicznym), więc często zgłaszamy się do niego z problemami jak ból, zaczerwienienie, ropienie oczu, ale także z pogorszeniem widzenia (zwłaszcza nagłym, szybkim), przy pojawieniu się mętów (muszek) w polu widzenia. Wiele chorób, zwanych już chorobami cywilizacyjnymi jak zwyrodnienie plamki, zaćma, jaskra czy wysoka krótkowzroczność wymaga regularnych kontroli okulistycznych i ew. leczenia. Ale należy pamiętać, że bardzo ważna jest też profilaktyka chorób oczu (tę rolę spełniają badania orzecznicze do pracy, czy okresowe kontrole, zalecane co 2-3 lata u młodych dorosłych, a corocznie powyżej 40 rż, nawet u osób niezgłaszających dolegliwości ze strony oczu). Wiele chorób rozpoznanych na wczesnym etapie (bez odczuwanych subiektywnie dolegliwości) można skutecznie leczyć; nierozpoznane i co za tym idzie nie leczone mogą doprowadzić do trwałej utraty widzenia. U dzieci podejście jest bardziej indywidualne, zawsze kontrola jest konieczna w razie zauważenia nieprawidłowości w rozwoju dziecka, przy zezie, podejrzeniu słabego widzenia, w przypadku wad wzroku u rodziców. Konieczne są także okresowe kontrole, nawet jeśli nie zauważamy problemów u naszych pociech.  Okulista konsultuje też pacjentów skierowanych prze innych specjalistów (internistów, neurologów, diabetologów, kardiologów).

Częstym problemem zgłaszanym w gabinecie okulisty jest pogorszenie widzenia. Zadaniem okulisty jest dokładne zbadanie ostrości wzroku oraz wykluczenie zdrowotnych przyczyn pogorszenia widzenia. Jeśli okulista stwierdzi, że jedynie wada wzroku jest powodem dyskomfortu, może dobrać pacjentowi okulary (często dopiero na kolejnej konsultacji, po ustąpieniu działania kropli rozszerzających źrenice, stosowanych dla dokładnego badania wzroku i oczu), albo może pokierować pacjenta do OPTOMETRYSTY – kolejnego specjalisty w zakresie ochrony zdrowia oczu, którego zadaniem jest ocena narządu wzroku, ocena potrzeby korekcji, dobór odpowiednich okularów jedno lub wieloogniskowych. Prowadzi on też edukację w zakresie higieny pracy układu wzrokowego, ew. zaleca odpowiednie ćwiczenia czy kieruje na terapię widzenia (tzw. ćwiczenia wzrokowe). Ćwiczenia takie prowadzone są pod okiem ORTOPTYSTY. Wspiera on rozwój widzenia obuocznego, leczy niedowidzenie, przyczynia się do korekcji zeza, zwłaszcza u dzieci. Wspiera procesy widzenia u dzieci z „trudnościami szkolnymi”.

Odpowiednie przygotowanie do wizyty OPTOMETRYCZNEJ ułatwi dopasowanie idealnej korekcji. Po pierwsze ważne jest, aby przed wizytą zrelaksować wzrok (odpocząć od komputera, komórki oraz innych urządzeń mobilnych), można posiedzieć chwilę z zamkniętymi oczami, ew. skupić się na odległych przedmiotach. Po drugie należy koniecznie zabrać ze sobą aktualnie używane okulary (jeśli już je nosimy), ale też okulary, które według nas są niedopasowane, za słabe, za mocne. Jeśli mamy, weźmy też „dokumentację okularową” – stare recepty, metryki okularów. To nie tylko pomoże optometryście w badaniu, ale też pozwoli mu na przeanalizowanie, dlaczego poprzednie okulary nie spełniały swoich zadań jak należy i pozwoli uniknąć podobnych problemów w kolejnej korekcji. Wreszcie ważne jest, żeby na badanie nie zgłaszać się z oczami chorymi, czerwonymi, suchymi, ropiejącymi. Nie ma szans na dobranie wygodnej korekcji, tak jak nie dopasujemy wygodnych butów przy obtartych stopach. Jeśli masz takie nieprzyjemne dolegliwości (ze strony oczu, nie stóp oczywiście) najpierw udaj się do okulisty na leczenie. I choć często dolegliwości ze strony oczu spowodowane są ich zmęczeniem, związanym z brakiem odpowiednich okularów, to oczy najpierw trzeba „uspokoić”, nawilżyć, aby przerwać mechanizm błędnego koła – i dopiero dobrać okulary. Jeśli poza wadą wzroku nie odczuwasz żadnych dolegliwości, oczywiście można zgłosić się od razu do optometrysty. Nie zapominaj jednak o okresowych profilaktycznych badaniach u okulisty! Twój optometrysta na pewno Ci o nich przypomni.

Recepta wypisana – tu zaczyna pracę kolejny specjalista OPTYK. W błędzie jest ten, kto myśli, że to sprzedawca oprawek. Jego praca zaczyna się w chwili zobaczenia recepty, na jej podstawie – ew. zgodnie z sugestiami optometrysty, ustala ostatecznie z pacjentem rodzaj korekcji – konstrukcję okularów – czy mają to być okulary jedno czy wieloogniskowe, progresywne, relaksacyjne, dwuogniskowe, biurowe itd. Wtedy wskazuje oprawki, które kształtem i wielkością pasują do wybranej korekcji (ma to ogromne znaczenie!), jednocześnie bardzo często świetnie doradzi – jak wizażysta – kolor, kształt, rodzaj materiału, z noskami czy bez. W okularach mamy czuć się piękni – to poza wsparciem naszego wzroku – ozdoba naszych twarzy. Ale paradoksalnie mamy się czuć tak, jakbyśmy tych okularów nie nosili. Zbyt ciężkie, za wąskie, za szerokie, uciskające nos czy za uszami staną się przyczyną ciągłego dyskomfortu, często bólu i ogólnego rozdrażnienia. Kolejnym zadaniem optyka jest dokonanie precyzyjnych pomiarów – rozstawu źrenic oraz wysokości stref patrzenia (zwłaszcza w okularach wieloogniskowych). Na koniec przy odbiorze gotowych okularów ostatecznie sprawdza ich ułożenie na twarzy i dopasowuje zauszniki;) Przekaże też zalecenia dotyczące pielęgnacji szkieł. W razie potrzeby wykona drobne naprawy oprawek.

W Centrum Medycznym CMP w większości Oddziałów skorzystacie z konsultacji okulistycznych dla dorosłych i dzieci. W Centrum Okulistyki CMP, w Oddziale Puławska 49 poza konsultacjami lekarskimi można zapisać się na konsultację ortoptysty oraz na dobór okularów u optometrysty, a także  zrealizować receptę w OPTYK.cafe – nowo otwartym salonie optycznym, który znajduje się na parterze Oddziału.

Serdecznie zapraszamy

 

ZAPAMIĘTAJ!

Okulista – diagnozuje, leczy, przygotowuje do dobrania okularów

Ortoptysta – wspiera procesy widzenia przez specjalne ćwiczenia, zwłaszcza u dzieci

Optometrysta – dobiera Tobie okulary, dba, byś nie zapomniał o profilaktycznych wizytach u okulisty

Optyk – wykonuje Twoje okulary, byś Ty mógł zachwycać się światem

-->