Choroba prostaty – przyczyny, objawy, leczenie

Choroba prostaty – przyczyny, objawy, leczenie

Statystyki wskazują, iż co drugi mężczyzna, który ukończył 55. rok życia zmaga się z problemem, jakim jest przerost gruczołu krokowego. W świadomości społecznej nadal zjawisko to jest umniejszane i bagatelizowane, co prowadzi do późnego zgłaszania się na konsultacje lekarskie i późnego wdrażania odpowiednich procedur medycznych, a powiększona prostata i szereg dolegliwości z nią związanych, mogą w niektórych przypadkach świadczyć o powstaniu zmian nowotworowych[1].

Rozrost prostaty przyczyny

Prostata inaczej nazywana gruczołem krokowym to część męskiego układu płciowego. Usytuowana jest pod pęcherzem moczowym, a przez jej środek przebiega cewka moczowa. Prostata najszybciej rozwija się w okresie dorastania, razem ze wzrostem poziomu testosteronu, który za nią odpowiada. Natomiast wraz z postępującym procesem starzenia się organizmu spada również poziom testosteronu. Dojść może wtedy do rozregulowania gospodarki hormonalnej a wraz z tym pojawia się rozrostu prostaty[2].

Przerost prostaty objawy

Przerośnięty gruczoł krokowy może dawać takie objawy jak:

  • wystąpienie u pacjenta częstomoczu w ciągu całej doby,
  • dłuższy czas potrzebny do oddania moczu,
  • osłabienie strumienia moczu,
  • trudności w zainicjowaniu mikcji,
  • uczucie ucisku na pęcherz,
  • poczucie nie opróżnienia pęcherza do końca,
  • zjawisko nietrzymania moczu,
  • pojawienie się krwi w moczu[3].

Na obecność powyższych objawów szczególną uwagę powinni zwracać Panowie, u których w rodzinie występowały w przeszłości nowotwory. Badania profilaktyczne stercza powinni oni wykonywać już w momencie osiągnięcia 40 roku życia. Jest to kwestia niezmiernie istotna ze względu na raka prostaty, który figuruje na 2 miejscu wśród występujących nowotworów u mężczyzn w Polsce[4].

Jak leczyć przerost prostaty?

Prostata leczenie – to fraza wyszukiwana przez wiele osób, ze względu na strach pacjentów przed wizytą u urologa i ewentualną diagnozą oraz koniecznością zmiany trybu życia lub poddania się zabiegom.

Nie można jednak w tej sposób podchodzić do tematu. W pierwszej kolejności warto znaleźć zaufanego specjalistę – lekarza urologa. Doświadczony lekarz pozwoli poczuć się nam bezpiecznie od diagnostyki poprzez proces leczenia aż do rekonwalescencji[5].

Dlatego jeżeli tylko zauważymy u siebie pierwsze niepokojące objawy, powinniśmy się zgłosić się do miejsc, które oferują przesiewowe badanie PSA. Pozwoli to rozróżnić, czy mamy do czynienia z rozrostem gruczołu krokowego czy z rakiem prostaty[6].

Poprzez badanie laboratoryjne krwi, wywiad na temat zachorowań w rodzinie, wykonanie badania per rectum , lekarz może postawić trafną diagnozę i wprowadzić skuteczne sposoby leczenia prostaty. Odpowiedzią na pytanie co na prostatę? – często zadawane przez Panów, będzie postępowanie farmakologiczne, obserwowanie reakcji organizmu na leki, zabiegi przy użyciu lasera oraz w ostateczności te chirurgiczne. Kwestią bardzo istotną w procesie zdrowienia jest zmiana trybu życia na aktywniejszy, dostosowanie swojej codziennej diety do zaleceń lekarskich, porzucenie nałogów oraz dwukrotne opróżnianie pęcherza w ostępie kilku minut, by zniwelować uczucie nieopróżnienia go do końca[7].

Pacjent, którego stan po wprowadzeniu medycznych oddziaływań terapeutycznych poprawił się, powinien pamiętać o wizytach kontrolnych, co najmniej 1 raz w roku.

 

[1] Targoński, A., Prajsner, A. (2014). Biomarkery raka stercza. Nowotwory Journal of Oncology 2014; 64, 3: 258-263.

[2] Szczęch, R., Narkiewicz, K. (2009). Łagodny rozrost prostaty. Choroby Serca i Naczyń 2009, tom 6, nr 1, 47-48.

[3] Ibidem

[4] Targoński, A., Prajsner, A. (2014). Biomarkery raka stercza. Nowotwory Journal of Oncology 2014; 64, 3: 258-263.

[5]  Szczęch, R., Narkiewicz, K. (2009). Łagodny rozrost prostaty. Choroby Serca i Naczyń 2009, tom 6, nr 1, 47-48.

[6] Targoński, A., Prajsner, A. (2014). Biomarkery raka stercza. Nowotwory Journal of Oncology 2014; 64, 3: 258-263.

[7] Szczęch, R., Narkiewicz, K. (2009). Łagodny rozrost prostaty. Choroby Serca i Naczyń 2009, tom 6, nr 1, 47-48.

-->