Angina – czy zawsze należy udać się do lekarza?

Angina – czy zawsze należy udać się do lekarza?

Nagły intensywny ból gardła w połączeniu z wysoką gorączką i osłabieniem może wskazywać na anginę. Tych dolegliwości nie wolno bagatelizować ze względu na potencjalne powikłania. Jakie są główne przyczyny i objawy anginy? Jak przebiega leczenie? Czy z domniemaną anginą w każdym przypadku należy udać się do lekarza?


Jakie są przyczyny anginy?

Angina to infekcja najczęściej o charakterze bakteryjnym, ale jej przyczyną bywają niekiedy również wirusy i grzyby. Powoduje intensywne zapalenie błony śluzowej gardła oraz migdałków podniebiennych. Jest chorobą zakaźną, która roznosi się drogą kropelkową. Zakażenie najczęściej występuje jesienią i zimą przy słabszej odporności, choć może pojawić się o każdej porze roku.


Jakie objawy wskazują na anginę?

Niezależnie od tego, jakie są przyczyny anginy, które odpowiadają za reakcję organizmu, niemal zawsze daje ona pewne charakterystyczne objawy, do których należą:

 • ostry ból gardła, 
 • wysoka gorączka, 
 • powiększone węzły chłonne w obrębie szyi, 
 • biały nalot pojawiający się na migdałkach (angina bakteryjna), 
 • chrypka katar i kaszel (angina wirusowa), 
 • silne osłabienie organizmu, 
 • ból głowy często promieniujący do uszu, 
 • pojawiające się trudności w oddychaniu, 
 • obrzęk oraz silne zaczerwienienie migdałków.

Cechą charakterystyczną anginy, po której można ją odróżnić od innych infekcji dróg oddechowych, jest nagły początek.


Czy angina zawsze wymaga wizyty u lekarza?

Mniej intensywne infekcje wirusowe dróg oddechowych nie zawsze wymagają konsultacji z lekarzem. W przypadku anginy jest jednak inaczej. Ze względu na możliwe powikłania i ciężki przebieg, warto natychmiast udać się do lekarza. Pakiet medyczny w CMP zapewnia pacjentom natychmiastową pomoc. Lekarz dokładnie ogląda jamę ustną pacjenta i przeprowadza wywiad, aby dokonać szybkiej diagnozy i ewentualnie skierować pacjenta na test. Pozwala on stwierdzić przyczynę anginy, którą mogą być bakterie, ale również wirusy. Wizyta u lekarza z objawami anginy jest bardzo istotna, ponieważ choroba nierzadko wywołuje groźne powikłania.


Jak przebiega leczenie anginy?

Leczenie anginy jest zależne od przyczyn choroby. Jeżeli infekcja ma podłoże wirusowe, najczęściej anginę leczy się objawowo przy pomocy leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Z kolei angina bakteryjna wymaga leczenia antybiotykami. Po uzyskanie porady i przepisaniu leków pacjent udaję się do domu, gdzie powinien odpoczywać w łóżku. Wyleczenie anginy powinno nastąpić w ciągu maksymalnie 10 dni. Jeśli tak się nie stanie, choroba będzie wymagała kolejnej wizyty u lekarza.

Znaczna część przypadków anginy to angina nawracająca. Może to wynikać z niedokładnego leczenia bądź źle dobranego antybiotyku. Pojawianie się anginy kilka razy w roku najczęściej skutkuje skierowaniem pacjenta na usunięcie migdałków.


Na jakie powikłania narażony jest pacjent?

Do najbardziej popularnych powikłań związanych z anginą należą:

 • ropień okołomigdałkowy, 
 • zapalenie ucha, 
 • zapalenie nerek.

To nieprzyjemne i dość poważne dolegliwości. Szczególnie zapalenie nerek powstałe na skutek anginy i zbagatelizowane może w skrajnym przypadku doprowadzić do ich niewydolności. Dlatego przy odczuwaniu objawów anginy tak bardzo istotna jest konsultacja z lekarzem.