Prawidłowy rozwój ruchowy dziecka – fizjoterapeuta z CMP Piaseczno

Prawidłowy rozwój ruchowy dziecka – fizjoterapeuta z CMP Piaseczno

Pierwszy rok życia dziecka jest czasem bardzo intensywnego rozwoju ruchowego.
W organizmie zachodzi mnóstwo zmian, dzięki którym maluszek adaptuje się do nowych warunków, w tym funkcjonowaniu przeciwko sile grawitacji.

Prawidłowy rozwój to nauka stopniowo coraz bardziej złożonych czynności, odbieranie bodźców z otoczenia i integrowanie ich w układzie nerwowym.  Dziecko zastępuje pierwotne, bezwarunkowe odruchy reakcjami prostowania i równowagi.


Kiedy wybrać się na wizytę u fizjoterapeuty, aby zapewnić dziecku prawidłowy rozwój ruchowy?

Warto wybrać się na pierwszą wizytę ok 3 miesiąca życia dziecka. To właśnie w tym czasie dziecko powinno osiągnąć pierwszy tzw. kamień milowy w rozwoju jakim jest kontrola głowy. W tym czasie powinna też nastąpić symetryzacja dziecka.

Częstym problemem dla Rodziców  jest prawidłowa pielęgnacja dziecka (tzw. Handling) obejmująca podnoszenie, noszenie, ubieranie, rozbieranie, odbijanie i karmienie. Od sposobu wykonywania tych czynności (powtarzanych codziennie wile razy) zależy rozwój dziecka.  Wczesne wprowadzenie dobrych nawyków pomoże w ich harmonijnym rozwoju.

Jeśli chcesz skorzystać z instruktażu prawidłowego handlingu i pomóc w rozwoju swojego Dziecka zapraszam na wizyty -> KLIK


mgr Katarzyna Kozera

fizjoterapeuta dziecięcy metody Ndt- Bobath w CMP Piaseczno