Nowość w CMP – domowy test bezdechu sennego

Nowość w CMP – domowy test bezdechu sennego

Bezdech senny- czym jest?

Zespół bezdechu sennego – to zaburzenie snu, w którym podczas cyklu wypoczynku nocnego występują powtarzające się przerwy w oddychaniu. Przyczyną takiego zaburzenia jest nadmierne rozluźnienie  mięśni kontrolujących górne drogi oddechowe. Konsekwencją jest zwężenie górnych dróg oddechowych – objawia się to chrapaniem. Natomiast duże zwężenie może być przyczyną poważnych problemów z oddychaniem. Niekiedy drogi oddechowe zostają całkowicie zablokowane, co powoduje chwilowe zatrzymanie oddychania. Może to trwać dziesięć sekund lub dłużej i występować bardzo często – nawet kilkaset razy w ciągu nocy.


Objawy bezdechu sennego

 • niespokojny sen
 • głośne, utrzymujące się chrapanie
 • poranny ból głowy
 • zwiększona drażliwość w ciągu dnia
 • uczucie ciągłego zmęczenia w ciągu dnia

Bezdech senny – zagrożenie dla zdrowia

Nieleczone chrapanie i bezdech podczas snu mogą przyczyniać się do występowania wysokiego ciśnienia krwi, chorób serca, udarów, cukrzycy i depresji. Nieleczony bezdech powoduje siedem razy większe ryzyko spowodowania wypadku samochodowego spowodowanego przez osoby cierpiące na tą przypadłość.

Diagnostyka w CMP (trzy obowiązkowe kroki gwarantujące kompleksową opiekę medyczną)

 1. Konsultacja lekarza prowadzącego (internisty, lekarza medycyny rodzinnej)
 2. Konsultacja laryngologiczna
 3. Badanie bezdechu- kontrola parametrów oddechowych, saturacji, HR, EKG, w sposób prosty, bezbolesny i w środowisku przyjaznym pacjentowi (badanie wykonane w domu pacjenta)

Leczenie bezdechu sennego – trzy poziomy

Podstawową leczenia jest objęcie pacjenta kompleksową opieką tak internistyczną jak i laryngologiczną (gdy wskazane) a także gdy są wskazania -zastosowanie CPAP.

 1. internistyczny:

Ważna jest praca nad ogólnym stanem zdrowia, zaczynając od prawidłowej masy ciała, przestrzegania zaleceń dietetycznych, poprzez utrzymanie prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego krwi.

 1. laryngologiczny:

Podstawowe znaczenie w przypadku, zwężenia dróg oddechowych i występującego bezdechu sennego (postać obturacyjna) ma leczenie laryngologiczne, którego celem jest wyeliminowanie potencjalnych patologii w obrębie górnych dróg oddechowych, w tym głównie w zakresie podniebienia miękkiego, migdałków, nosa, czy nasady języka, a zabiegi takie wykonujemy również w CMP.

 1. CPAP – stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych:

Po wyeliminowaniu przyczyn laryngologicznych, lekarz na podstawie badania bezdechu, wskazuje na  celowość wykorzystania w terapii CPAP.

To metoda wspomagania oddychania poprzez zastosowanie odpowiedniego urządzenia (jest to pompa powietrzna, podłączona do specjalnej maski na twarz, pokrywającej  nos albo nos i usta razem) z zastosowaniem ciągłego nadciśnienia. W ten sposób CPAP podtrzymuje (utrzymuje) drogi oddechowe otwarte i dzięki temu przeciwdziała bezdechowi podczas snu.


Co zyskasz korzystając z terapii CPAP

Leczenie bezdechu za pomocą terapii CPAP już w pierwszym okresie przyczynia się do poprawy pamięci, koncentracji i samopoczucia. Obniża poziom napięcia psychicznego, lęku i depresji.


Jak zamówić domowy test bezdechu sennego w Centrum Medycznym CMP?

 

Usługę domowego bezdechu sennego można zamówić:

Cena badania: 500 zł

W ciągu 2 dni roboczych od zakupu badania z Pacjentem skontaktuje się pracownik firmy Philips, który zajmie się dostarczeniem sprzętu oraz udzieleniem wszystkich instrukcji na temat jego użytkowania.

Po wykonaniu badania lekarz skontaktuje się z Pacjentem w celu omówienia wyników.

Wynik badania będzie dostępny także w Portalu Pacjenta CMP (konto rozszerzone).