USG piersi w CMP – AVON Gabinety z Różową Wstążką – profilaktyka raka piersi

USG piersi w CMP – AVON Gabinety z Różową Wstążką – profilaktyka raka piersi

Jak co roku, na początku jesieni, przypominamy wszystkim paniom o badaniach profilaktycznych dotyczących nowotworów, szczególnie raka piersi. Badania są proste i bezbolesne, a ich wykonanie może nawet uratować życie, a na pewno poprawi samopoczucie, gdy dowiemy się, że jesteśmy zdrowe.

W celu podkreślenia wagi tej profilaktyki od 1985 roku październik jest miesiącem świadomości raka piersi  (ang. Breast Cancer Awareness Month).  Natomiast 15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka.


Dlaczego przypominamy o badaniach profilaktycznych?

Przede wszystkim badania te pozwalają zdiagnozować choroby, które mogą się już rozwijać, ale nie dają jeszcze żadnych objawów. Wczesna diagnoza poprawia także rokowania w przypadku stwierdzenia nowotworu, a nawet pozwala na całkowite wyleczenie.

Z danych statystycznych podawanych przez portal zwrotnikraka.pl wynika, że rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet w Polsce i stanowi 25 procent wszystkich nowotworów rozpoznawanych u kobiet. Na świecie jest on powodem 14 procent zgonów u kobiet, a chore na raka piersi stanowią 36 procent kobiet żyjących z nowotworami. Co roku na całym świecie raka piersi rozpoznaje się u prawie 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu.

Jest wiele czynników, które przyczyniają się do rozwoju tej choroby. Jednym z nich jest obecność mutacji genu BRCA1 lub genu BRCA2. Około 4 do 8 procent przypadków raka piersi może być wynikiem dziedzicznych mutacji, pozostałe przypadki są następstwem sporadycznych mutacji w komórkach somatycznych.


Diagnostyka kluczowa w profilaktyce raka piersi

Kluczowe znaczenie w profilaktyce i zapobieganiu rozwojowi zaawansowanego nowotworu piersi ma jego diagnostyka  i wczesne wykrycie zmian, a jej podstawą są regularnie przeprowadzane badania mammograficzne.

Pierwsze badanie mammograficzne powinno się zrobić po ukończeniu 40. roku życia i do 50-tki wykonywać je co dwa lata, a po 50-tce – co roku.  Jeżeli u kobiety występuje mutacja genowa BRCA 1 lub BRCA 2, to powinna badanie wykonywać co roku, nawet jeśli nie skończyła jeszcze 50-ciu lat.

Kobiety w wieku od 50 do 69 lat objęte są rządowym programem profilaktyki i w ramach tego programu mogą wykonywać bezpłatne badania mammograficzne co 24 miesiące lub co 12 miesięcy (gdy występują u nich czynniki ryzyka, czyli rak piersi u członków rodziny lub mutacje genów).

Jako dodatkowe badanie przesiewowe piersi może być także wykonywane badanie USG, które z uwagi na to, że nie używa promieniowania rentgenowskiego, może być także stosowane u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Jest ono częściej stosowane u młodszych kobiet – między 20. a 40. rokiem życia, ale także jest wykonywane u pacjentek powyżej 40 roku życia, ponieważ pomaga wykrywać zmiany, których nie wykaże badanie mammograficzne.

Poza tym każda kobieta powinna przeprowadzać regularnie (najlepiej raz w miesiącu, tego samego dnia miesiąca) samobadanie piersi i zgłosić się do lekarza zawsze, gdy zauważy niepokojące zmiany, takie jak guzki czy zmiany kształtu i wyglądu piersi. Gdy badanie potwierdza zmianę, wykonuje się biopsję, czyli pobranie fragmentu tkanki do badania histopatologicznego.


Rak piersi wcześnie wykryty jest wyleczalny

Specjaliści podkreślają, że rak piersi wykryty we wczesnym stadium jest praktycznie całkowicie wyleczalny, dlatego warto robić badania profilaktyczne, aby nie dopuścić do rozwoju choroby lub po prostu upewnić się, że wszystko jest w porządku.

Rozwojowi poważnej choroby może zapobiec także inne badanie profilaktyczne –  cytologia szyjki macicy, która wykrywa zmiany w zakresie tego narządu. Rak szyjki macicy zabija 5 kobiet dziennie, ale wczesne stwierdzenie patologii zapobiega jego rozwojowi. Także to badanie zaleca się wykonywać regularnie – co roku lub co dwa lata, w zależności od grupy wiekowej –  kobiety po 50-tce powinny wykonywać je częściej.

Pamiętajmy o tym zawsze, a szczególnie w październiku, w miesiącu „kobiecych” badań profilaktycznych. Świadomość, że dbamy o siebie z pewnością jest warta niewielkiego wysiłku umówienia się na mammografię, USG i cytologię, i poddania się tym profilaktycznym badaniom.


Gabinety z Różową Wstążką w CMP – zapisy

W CMP ruszyły zapisy na badania USG piersi w ramach akcji Gabinety z Różową Wstążką.

Koszt badania to 20zł. Każda kobieta, która zapiszę się na USG piersi w ramach akcji Gabinety z Różową Wstążką otrzyma w recepcji oddziału CMP kosmetyki z Różową Wstążką od AVON.


Zapisy TYLKO w Portalu Pacjenta CMP

Nazwa usługi: USG sutków AVON

Wybór płatności: gotówka


Czas promocji ograniczony, decyduje kolejność zgłoszeń.

-->