Profilaktyczne badania laboratoryjne – jakie warto wykonać?

Profilaktyczne badania laboratoryjne – jakie warto wykonać?

Jakie badania laboratoryjne należy wykonywać regularnie?

Nie ma skuteczniejszego sposobu na zdrowie niż profilaktyka. Ruch, odżywianie, unikanie stresu, a także regularne badania kontrolne to podstawowe filary, które pomogą Ci uniknąć poważnych schorzeń i długo cieszyć się dobrym samopoczuciem. Lekarze zalecają przeprowadzanie przynajmniej kilku podstawowych badań co najmniej raz do roku. Jakie to badania?


Zadbaj o zdrowie – kompletna profilaktyka

Nawet jeśli nic Ci nie dolega, warto regularnie kontrolować stan zdrowia. Wiele schorzeń rozwija się powoli i niepostrzeżenie. W momencie, w którym zaczynają dawać objawy, często jest już potrzebne poważne leczenie. Tymczasem ich wykrycie we wczesnym stadium może pomóc go uniknąć. Wizyty, badania, zabiegi, leki, kontrole – choroba często przejmuje całe życie człowieka. Tymczasem jeden dzień poświęcony przynajmniej raz w roku na kilka podstawowych badań może Cię przed tym uchronić!

Badania laboratoryjne Warszawa przeprowadza się bardzo łatwo – wystarczy udać się do punktu pobrań i oddać próbkę. Wyniki obecnie najczęściej otrzymuje się online. Poniżej znajdziesz listę kilku podstawowych analiz, które warto wykonać w dowolnym laboratorium diagnostycznym.


Morfologia krwi

Morfologia to podstawowe badanie krwi, które jest w stanie powiedzieć wiele o stanie organizmu. Może wskazać np. na stan zapalny, infekcję oraz występowanie chorób hematologicznych, a także nowotworów w ich bardzo wczesnym stadium. To tanie i bardzo proste badanie. Od pacjenta wymaga się jedynie niewielkiej próbki krwi pobranej na czczo. Morfologię warto wykonać raz do roku.


OB – odczyn Biernackiego

To kolejne badanie krwi, przeprowadzane często wraz z morfologią. Wystarczy oddać jedną próbkę, by otrzymać wyniki obu analiz. Ta procedura sprawdza tempo opadania krwinek czerwonych. Wynik plasujący się poza granicami normy najczęściej sugeruje stan zapalny. Jest to badanie, które pomaga wykryć nieprawidłowości w organizmie, choć nie jest precyzyjne. Dlatego zazwyczaj wykonuje się je w połączeniu z innymi analizami.


Badanie ogólne moczu

Skład moczu również jest bardzo znaczący. Jego analiza pomaga wykryć nie tylko choroby nerek i dróg moczowych, ale także np. choroby układowe oraz rozmaite powikłania związane z powszechnymi schorzeniami jak cukrzyca, nadciśnienie czy otyłość. Próbkę pobiera się samodzielnie w domu (zawsze do sterylnego pojemnika, rano i z tzw. środkowego strumienia!) i zanosi do laboratorium. Badanie moczu wskazane jest raz na 2-3 lata lub raz w roku po ukończeniu 55 lat, chyba że lekarz zaleci inaczej.


Cukier (glukoza) we krwi

Cukrzyca to bardzo groźna choroba, a im wcześniej zostanie wykryta, tym łatwiej jest ją opanować. Dlatego badanie poziomu glukozy we krwi jest tak ważne, szczególnie dla osób znajdujących się w grupie ryzyka – obciążonych genetycznie, otyłych, prowadzących niezdrowy tryb życia. Warto pamiętać, że cukrzyca często przez długi czas nie daje wyraźnych objawów. Dlatego też jest to tak istotna analiza. Nieprawidłowości mogą również sugerować schorzenia hormonalne.

 


Cholesterol

Lipidogram to badanie wskazujące na poziom cholesterolu, wspierające profilaktykę chorób sercowo-naczyniowych. Warto je przeprowadzać raz na 3-5 lat u osób powyżej 25. roku życia oraz przynajmniej raz na 2 lata u osób po 50. W przypadku pacjentów z tzw. grupy ryzyka jest to wskazane jeszcze częściej.

 


Badania tarczycy

Badania tarczycy są szczególnie istotne u kobiet, u których często występują zaburzenia pracy tego gruczołu. To przede wszystkim badanie stężenia hormonu tyreotropowego (TSH) oraz oznaczanie stężenia tzw. wolnych hormonów: trójjodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4). Warto również przeprowadzić analizy anty-TPO lub anty-TG, które pomagają wykryć chorobę Hashimoto.

-->