Jak zadbać o świeży oddech – stomatolog z CMP Piaseczno radzi

Jak zadbać o świeży oddech – stomatolog z CMP Piaseczno radzi

Nieświeży oddech jest dość powszechną przypadłością, dotykającą osób w różnym wieku. Przyczyny halitozy, jak nazywamy przedłużający się stan nieprzyjemnego zapachu z ust, mogą mieć różne źródła- zarówno związane z jamą ustną, jak i układem oddechowym, pokarmowym, a także innymi schorzeniami. Jak dbać o jamę ustną aby cieszyć się świeżym oddechem radzi stomatolog.


Jaka jest najczęstsza przyczyna nieświeżego oddechu?

Najczęstszą przyczyną nieświeżego oddechu są zaniedbania w higienie jamy ustnej. Codziennie w gabinecie spotykamy się z Pacjentami, dla których codzienna troska o swoje zęby i ich otoczenie jest dość problematyczna. O ile większość ludzi szczotkuje codziennie zęby i tutaj przydają się rady w gabinecie przekazywane przez lekarza lub higienistkę głownie co do techniki i dokładności mycia czy miejsc szczególnego zalegania płytki, to niestety, większość Pacjentów nie używa codziennie nitki dentystycznej.


Brak nitkowania przyczyną nieświeżego oddechu

Brak nitkowania, to niedoczyszczenie aż 35-40% powierzchni zębów! Bardzo dużo, prawda? Nie bójmy się zapytać naszego stomatologa przy okazji rutynowego przeglądu jak szczotkować czy nitkować zęby.

W dokładnym czyszczeniu jamy ustnej przydatne są również- szczotka do języka- tam też „lubią” bytować bakterie, irygator czy płyny do płukania jamy ustnej.

Dokładne i regularne czyszczenie zębów w domu zapobiega różnym schorzeniom- zarówno próchnicy jak i chorobom przyzębia- dlatego tak ważne są również regularne wizyty w gabinecie na przeglądy, leczenie oraz wizyty profilaktyczne- czyszczenie kamienia i osadu oraz fluoryzację.


Czyszczenie uzupełnienia protetycznego a świeży oddech

Warto dodać, że dokładnie czyścić należy również ruchome uzupełnienia protetyczne. Używamy do tego delikatnych, specjalnych szczotek do protez- nie tych do zębów! Są zbyt twarde, mogą rysować powierzchnię akrylu i podwyższać ryzyko grzybicy. Szkody może poczynić również pasta do zębów- lepszym wyborem będzie szare, nieperfumowane mydło lub płyn do mycia naczyń. Warto także korzystać z tabletek do mycia protez, dostępnych w aptekach. Pamiętamy również, aby protezy przechowywać na sucho i nie spać w nich w nocy.


Nieświeży oddech a dieta

Kolejną przyczyną mogą być przyzwyczajenia dietetyczne- czosnek, cebula, niektóre zioła, alkohol czy kawa, a także suchość w jamie ustnej- ślina przepływając przez jamę ustną pomaga wymywać cząsteczki odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach. Przewlekłe dolegliwości związane z brakiem śliny mogą być związane z przyjmowanymi lekami, problemami z gruczołami ślinowymi i niektórymi chorobami.

Przyczyny nieświeżego oddechu mogą być również laryngologiczne- infekcje gardła, migdałów, zatok, jak i gastrologiczne- jak np. refluks żołądkowo przełykowy, a także choroby nowotworowe.

Jeżeli niepokoi nas utrzymujący się przez dłuższy czas nieprzyjemny zapach z ust, warto udać się do lekarza, aby zdiagnozować i wyeliminować możliwe przyczyny tej dolegliwości.


lek. dent. Magdalena Kacprzyńska

Stomatolog w CMP Piaseczno