Skip to main content
A- A A+

Pilotażowy program E-STETOSKOP w Centrum Medycznym CMP

19 lipca, 2021

W czasie pandemii COVID-19 Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opieki Medycznej (DOM) i udostępniło pacjentom zakażonym koronawirusem pulsoksymetry. Zdalny monitoring parametrów okazał się sukcesem a system DOM jest nadal rozwijany i dopasowywany do potrzeb pacjentów i lekarzy. A nowy program resortu zdrowia wykorzystuje do badań pacjentów elektroniczne stetoskopy, tzw. e-stetoskopy.


E-stetoskop pilotażowy projekt Ministerstwa Zdrowia

W tym pilotażowym projekcie bierze udział tylko 30 podmiotów medycznych z całego kraju. Tym bardziej cieszymy się, że Centrum Medyczne CMP może być w tak wąskim gronie.

Nasi lekarze, zgodnie z założeniami programu, zaprosili do udziału w programie pacjentów korzystających z usług CMP w ramach bezpłatnej Podstawowej Opieki Zdrowotnej po przebytym zakażeniu COVID-19 i z tzw. współistniejącymi chorobami układu oddechowego. Pacjent otrzymuje do domu niewielkich rozmiarów urządzenie. Do obsługi e-stetoskopu niezbędny jest smartfon i aplikacja DOM. Samo badanie jest bardzo proste.

Na wyświetlaczu telefonu oraz na urządzeniu wyświetlane są czytelne instrukcje gdzie na ciele należy przyłożyć stetoskop i na jak długo. Takich punktów podczas badania jest osiem i każde przyłożenie do ciała we wskazanym miejscu trwa 20 sekund. Całość badania trwa nie dłużej niż 3 minuty.


 

 


Wielki krok w leczeniu zdalnym - e-stetoskop

E-stetoskop to przede wszystkim nowoczesność! To wielki krok naprzód w leczeniu zdalnym. Do tej pory podczas teleporad lekarz opierał się tylko na tym co powiedział pacjent o swoich objawach itd. Podczas pracy z e-stetoskopem lekarz ma dostęp do odsłuchu pomiarów rzeczywistych pacjenta. To przekłada się na lepszą diagnozę, dobrze dobrane leczenie. Po dokonaniu kilku odsłuchów takich badań mogę powiedzieć, że nagrania są bardzo dokładne – mówi Beata Jackowska, lekarz medycyny rodzinnej w CMP Wilanów.

Nowoczesne technologie mają ogromny wpływ na naszą codzienność. Są bezpieczne, pomagają, ułatwiają życie. Innowacyjne i zaawansowane rozwiązania wspierają także medycynę i osiągają coraz lepsze rezultaty na czym korzysta nie tylko personel medyczny ale głównie pacjenci!


E-stetoskop - inteligentne urządzenie wymyślone przez polskich naukowców

StethoMe® to inteligentny elektroniczny stetoskop. Spełnia najwyższe standardy potwierdzone licznymi publikacjami naukowymi oraz certyfikatem medycznym (CE 2274). Umożliwia on osłuchiwanie płuc pacjenta z większą precyzyjnością. Urządzenie pozwala na nagrywanie dźwięku, redukcję szumów i automatyczne przekazywanie informacji do lekarza prowadzącego. Urządzenie jest połączone z aplikacją mobilną. Warto tutaj podkreślić, że ten bezprzewodowy stetoskop wymyślili naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu za co zostali wyróżnieni Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP oraz godłem „Teraz Polska”.


Zapisz się na newsletter

Otrzymuj poradniki o zdrowiu oraz informacje o naszych promocjach