Światowy Dzień Walki z Cukrzycą – diabetolog z CMP o diagnostyce i leczeniu cukrzycy

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą – diabetolog z CMP o diagnostyce i leczeniu cukrzycy

27. czerwca to Światowy Dzień Walki z Cukrzycą – z tej okazji diabetolog z CMP lek. Joanna Krajewska przygotowała kilka ważnych słów dla naszych Pacjentów o tej podstępnej, ale jednocześnie dającej się kontrolować chorobie.


Cukrzyca – diagnostyka

Diagnostyka cukrzycy jest prosta- wystarczy badanie krwi- niestety na początku nie daje ona objawów, a jest to też czas kiedy należy wdrożyć leczenie, aby zapobiegać powikłaniom.

Diabetolodzy apelują o zgłaszanie się do lekarzy rodzinnych z prośbą o regularne oznaczenia poziomu glukozy. Takie badanie powinien przejść każdy co trzy lata powyżej 45 roku życia, a dodatkowo w grupach ryzyka np. u osób z nadwagą i otyłością, po cukrzycy ciążowej, z nadciśnieniem tętniczym rekomendowane jest ono co roku niezależnie od wieku. Bezwzględnie należy się zgłosić do lekarza, gdy odczuwamy nadmierne pragnienie, oddajemy dużo moczu i jesteśmy senni – to już objawy zdekompensowanej cukrzycy.


Cukrzyca – leczenie

Samo leczenie w dzisiejszych czasach opiera się początkowo na regularnym przyjmowaniu tabletek. Dzięki nowym lekom przeciwcukrzycowym – tak zwanym analogom GLP1 i flozynom- oddalamy widmo insuliny, niemniej czasem i to jest konieczne. Prawidłowo prowadzona insulinoterapia wraz z odpowiednim stylem życia pozwala nadal się nim cieszyć bez dużej ilości objawów ubocznych.


Jak zapobiegać cukrzycy?

W cukrzycy niezmiernie istotna jest prewencja. Ważna jest walka z nadwagą i otyłością- plagą naszych czasów. Zdrowy styl życia- odpowiednia, bogata w warzywa dieta jest jego ważnym elementem. Podobnie jak ruch- badania dowodzą, że już 150 minut aktywności fizycznej tygodniowo chroni przed wzrostem poziomu glukozy i ciśnienia tętniczego. W codziennym zabieganym życiu znajdźmy więc chwilę na zdrowe posiłki i sięgnijmy po rower lub choć pójdźmy na spacer.


lek. Joanna Krajewska

diabetolog w CMP Piaseczno

 

Dietetyk z CMP o cukrzycy -> KLIK

Internista z CMP o cukrzycy -> KLIK

-->