Czy to już wypalenie zawodowe? – coaching zawodowy w CMP Mariańska

Czy to już wypalenie zawodowe? – coaching zawodowy w CMP Mariańska

Problemy związane z wypaleniem zawodowym są oczywiste i mają wpływ na pogorszenie stanu zdrowia w różnych obszarach psychosomatycznych – od 2022r. WHO Światowa Organizacja Zdrowia wpisuje wypalenie zawodowe na listę ICD-11.

Chcąc wspierać naszych Pacjentów uruchomiliśmy nową usługę – coaching zawodowy, realizowaną przez Agnieszkę Jereczek – coacha i doradcę zawodowego z wieloletnim doświadczenie.


Wypalenie zawodowe – czynniki

Czynniki, które mogą najsilniej wiązać się z powstawaniem problemu wypalenia zawodowego (Eurofund, 2018; Leiter, Maslach, 2003):

 

 • wysoki poziom stresu zawodowego,
 • konflikty interpersonalne w miejscu pracy,
 • brak wsparcia społecznego w pracy,
 • zbyt duże obciążenie pracą,
 • zbyt długie godziny pracy,
 • brak równowagi pomiędzy wysiłkiem wkładanym w pracę a oczekiwanymi za pracę nagrodami finansowymi i niefinansowymi (szacunek, prestiż, docenienie pracy),
 • niski poziom autonomii zawodowej,
 • poczucie niesprawiedliwego traktowania,
 • duży rozdźwięk pomiędzy pracą, którą pracownik chciałby wykonywać a pracą, którą musi wykonywać w rzeczywistości.

Wypalenie zawodowe – objawy

Jak objawia się syndrom wypalenia zawodowego – zwróć uwagę na alarmujące objawy, zwróć się o pomoc do specjalisty jeżeli odczuwasz:

 

 • Brak satysfakcji z pracy

Od dłuższego czasu wykonujesz te same obowiązki i nie sprawiają Ci one żadnej przyjemności. Masz poczucie, że zawodowo stoisz w miejscu i ograniczasz się do wykonywania poleceń bez angażowania się w pracę.

 

 • Przepracowanie i ciągłe poczucie zmęczenia

Masz wrażenie, że Twoje obowiązki Cię przerastają i nie dotrzymujesz terminów? Bez przerwy czujesz się senny i wyczerpany.

 

 • Unikanie kontaktu z przełożonymi i współpracownikami

Osoby wypalone zawodowo zaczynają odcinać się od innych pracowników i nie angażują się w “życie” firmy. Unikają również kontaktu z przełożonymi.

 

 • Niskie poczucie własnej wartości

Będąc wypalonym zawodowo przestajesz doceniać swoje osiągnięcia, wydaje Ci się, że to co robisz, nie ma większej wartości. Na spotkaniach ze znajomymi jak ognia unikasz poruszania tematów związanych z pracą. Masz wrażenie, że jesteś “gorszy” od innych.

 

 • Problemy ze snem

Wieczorem nie możesz zasnąć, bo myślisz o pracy? Rano nie jesteś w stanie podnieść się z łóżka? Nawet jeśli uda Ci się przespać całą noc, budzisz się niewyspany? Problemy ze snem to kolejna oznaka wypalenia (chociaż może być to związane również z innymi problemami, dlatego warto skontaktować się z lekarzem!).

 

 • Wahania nastrojów i negatywne emocje

Jednego dnia jesteś optymistyczny, a drugiego dopada Cię depresja? Łatwo się irytujesz i denerwujesz? Zdarza Ci się pokłócić ze współpracownikami lub przełożonym? To kolejny skutek wypalenia.

 

 • Cynizm i poczucie bezsensu

W kolejnym etapie wypalenia zawodowego przestajemy widzieć celowość swoich działań, co może prowadzić do cynicznej i obojętnej postawy wobec współpracowników oraz klientów. Jeśli każdego dnia “zabijasz” entuzjazm innych, to znak, że potrzebujesz zmian!

 

 • Problemy zdrowotne i zwiększona skłonność do używek

Bez powodu zaczęła Cię boleć głowa lub brzuch, pojawiają się problemy z ciśnieniem krwi w tygodniu pracy? Lekarze rozkładają ręce i twierdzą, że jesteś całkowicie zdrowy? Te objawy mogą być związane ze stresem, który towarzyszy wypaleniu zawodowemu. Osoby dotknięte tym syndromem chętnie sięgają też  po używki.


Sprawdź czy wypalenie zawodowe dotyczy właśnie Ciebie i co zyskasz dzięki coachingowi

 

Jeśli chcesz sprawdzić czy wypalenie zawodowe dotyczy także Ciebie, wypełnij ankietę -> KLIK

 

Coaching w wypaleniu zawodowym jest dla Ciebie jeżeli:

 • czujesz że dopada Cię przewlekły stres w pracy zawodowej,
 • odczuwasz problemy ze snem i funkcjonowaniem w dzień spowodowane dużym stresem i napięciem odczuwanym w ciele np. bóle napięciowe kręgosłupa, zaburzenia pracy jelit, bezsenność,
 • zdiagnozowano u Ciebie nadciśnienie, chorobę autoimmunologiczną i lekarz zalecił Ci zmianę trybu życia i zwolnienie „obrotów” w pracy oraz zadbanie o siebie,
 • czujesz brak energii, pogorszenie kondycji, ospałość i chcesz to zmienić,
 • chcesz wdrożyć aktywność fizyczną na co dzień ale nie wiesz jak to zrobić, a kiedy zaczynałaś/eś  wszelkie próby się nie powiodły bo nie znajdujesz czasu i jesteś przepracowany,
 • bezskutecznie odchudzasz się ale nie jesteś w stanie wytrwać  i wdrożyć nawyków żywieniowych, pracując jesz nieregularnie,
 • czujesz że masz wypalenie zawodowe, „syndrom poniedziałków”,  chcesz to zmienić, obawiasz się ponieważ ten stan nie mija mimo odpoczynku,
 • zaniedbałaś/eś profilaktykę zdrowia i wiesz że musisz o siebie zadbać ale potrzebujesz pomocy i wsparcia.

Coach i doradca zawodowy w CMP – Agnieszka Jereczek

Podczas spotkań z coachem i doradcą zawodowym w CMP otrzymasz odpowiednie wsparcie, motywację i skutecznie dojdziesz do swojego celu. Program pracy coachingowej z Agnieszką Jereczek trawa najczęściej 3-6 miesięcy (spotkania odbywają się co 2 tygodnie) i jest dostosowany  indywidualnie do potrzeb pacjenta. Program zapewnia wspólne monitorowanie postępów i wsparcie w drodze do celu i poprawy zdrowia.

Agnieszka Jereczek – coach i doradca zawodowy

Agnieszka Jereczek – coach, biolog i pielęgniarka;  medycyna stylu życia oraz sport to jej pasje, bez których nie jest w stanie żyć. Z radością  wspiera rozwój innych osób, specjalizuje się w problemach związanych z wypaleniem zawodowym i związanymi z tym problemami psychosomatycznymi (bóle głowy i migreny wywołane stresem, problemy ze snem, wahania nastroju) .

Absolwentka Studiów Podyplomowych Job Coaching – doradztwo zawodowe, edukacyjne i coaching kariery. Ukończyła Akademię Pedagogiczna w Słupsku na kierunku biologia i Liceum Medyczne o kierunku pielęgniarskim. Jako Coach kariery oraz doradca łączy wieloletnie doświadczenie menedżerskie z wykształceniem medycznym związanym z pracą z pacjentem.

Wsparciem w rozwoju zajmuje się od kilku lat, pomagając osobom, które mają problemy zdrowotne szczególnie związane z nadmiarem obowiązków zawodowych.

„Czujesz, że to co się z Tobą dzieje to wypalenie zawodowe, masz problemy ze zdrowiem ponieważ dopadł cię ogromny stres w pracy? Sytuacja trwa długo i nic się nie zmienia a Ty boisz się kolejnego tygodnia? Zapraszam na konsultację, z chęcią pomogę Ci stworzyć Twój indywidualny plan działania i wesprę Cię w powrocie do zdrowia a także w rozwoju zawodowym” – Agnieszka Jereczek.


Coaching zawodowy w CMP – jak się umówić

Program coachingu związanego z wypaleniem zawodowym realizowany jest w przychodni CMP Mariańska. Koszt jednej, trwającej 60 minut wizyty, to 230zł.

Zapraszamy do zapisów za pośrednictwem Centrum Rezerwacji Wizyt CMP tel. 22 737 50 50.