Skip to main content
A- A A+

Szczepienia COVID-19 – co warto wiedzieć w czerwcu?

16 czerwca, 2021

Szczepienia na COVID-19 to obecnie częsty temat rozmów zarówno w domach, jak i w przestrzeni publicznej. Nic dziwnego. Tylko dzięki zaszczepieniu odpowiedniej części populacji, możliwy będzie powrót do funkcjonowania jak dawniej. Jednak zalecenia odnośnie do szczepionek cały czas są modyfikowane. Dowiedz się, co zmieniło się w czerwcu w kontekście procesu podawania preparatów przeciw COVID-19.

Liczba zaszczepionych osób rośnie. Obecnie w Polsce jest prawie 23 mln osób, które przyjęły jeden z preparatów, w tym ponad 8 mln, które są w pełni zaszczepione. Od początku czerwca liczba wykonanych zabiegów wzrosła o ponad 2 mln. Jest to zasługa m.in. zmian wprowadzonych w poprzednim miesiącu. Zastanawiasz się, jak obecnie wygląda proces podania szczepionki? Kto i gdzie może się zaszczepić? Jak długo czeka się na drugą dawkę i podanie szczepionki po zachorowaniu? Wyjaśniamy!


Kto może zaszczepić się w czerwcu przeciwko COVID-19?

Narodowy Program Szczepień przeciwko zachorowaniu na COVID-19 został opracowany z myślą o osobach najbardziej narażonych na zarażenie. Dlatego w grupach 0 i 1 znaleźli się pracownicy medyczni, osoby starsze, jak i nauczyciele. Jednak ze względu na spadek zainteresowania, podjęto decyzję o szczepieniu osób w młodszym wieku.

W efekcie od 7 czerwca na COVID-19 mogą zaszczepić się dzieci, w przedziale wiekowym 12-15. Dodatkowo, do miejsc, w których zabrakło szczepionek, będą dojeżdżały mobilne punkty szczepień, które oferują jednodawkową szczepionkę Johnson&Jonhson. W ten sposób rząd chce dotrzeć w nawet najmniejsze regiony kraju, by umożliwić każdemu chętnemu zaszczepienie. Jeśli przez zły stan zdrowia, np. obniżoną odporność, nie jesteśmy w stanie dotrzeć na szczepienie, pomóc nam może wyjazdowy punkt szczepień, który przyjedzie wprost do naszego domu. Warto także pamiętać, że osoby, które np. są przewlekle chore, cierpią na nowotwór lub oczekują na przeszczep, są szczepione priorytetowo.

W tej chwili zasady dotyczące terminu podania drugiej dawki preparatu oraz zaleceń dla osób, które chorowały na COVID-19 są nieco inne niż kilka miesięcy wcześniej. Obecnie odstęp między pierwszą, a kolejną dawką wynosi 5 tygodni dla wszystkich rodzajów szczepionki. Natomiast ozdrowieńcy mogą przyjąć preparat już po 30 dniach od zachorowania, a nie po 90 jak było do tej pory.[1]


Jak można zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19 w czerwcu?

Wykorzystujesz pakiety medyczne dla pracowników i jesteś zainteresowany szczepieniem? A może szukasz placówki, w której mógłbyś bezpiecznie i szybko przyjąć preparat bez czekania w kolejce? W Centrum Medycznym CMP prowadzona jest rejestracja osób, które wyrażają chęć szczepienia i mają odpowiednie skierowanie.

Aby uzyskać dokument upoważniający do przyjęcia preparatu należy zarejestrować się przez infolinię Narodowego Programu Szczepień lub przez stronę pacjent.gov.pl. W systemie można wybrać punkt szczepienia. Po podaniu niezbędnych danych system wygeneruje skierowanie. Następnie wystarczy skontaktować się z wybranym punktem szczepień i umówić na spotkanie. Potwierdzenie zapisu zostanie przesłane SMS-em na numer telefonu, który został podany w zgłoszeniu.[2]


Jak przebiega szczepienie przeciw COVID-19?

W wyznaczonym dniu należy stawić się w wybranej placówce na kilka minut przed godziną szczepienia. Warto mieć ze sobą wypełniony kwestionariusz, jednak można go także uzupełnić na miejscu.[3] Oto, jak przebiega szczepienie:

  • lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad i kwalifikuje go do zabiegu,
  • po otrzymaniu zgody na szczepienie, pacjent otrzymuje dawkę preparatu domięśniowo, zazwyczaj w lewe przedramię,
  • pracownik medyczny wypełnia potwierdzenie otrzymania szczepionki,
  • pacjent czeka 15 minut na wypadek wystąpienia objawów niepożądanych.

Całość trwa od 20-25 minut. Szczepienia organizowane są w pełnym zachowaniem reżimu sanitarnego, dzięki czemu zabieg jest bezpieczny zarówno dla pacjenta, jak i pracowników medycznych.[4]

Szczepienia to bardzo duża pomoc w walce z pandemią. Warto pamiętać, że to najlepszy i najszybszy sposób na to, żeby znów móc spotkać się z bliskimi, bez zbędnego ryzyka.


[1] https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/covid-19-2/

[2] https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/covid-19-2/?strona=10#program-szczepien-przeciw-covid-19.

[3] https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/covid-19-2/?strona=11#kwestionariusz-przed-szczepieniem-przeciw-covid-19-dla-pacjenta.

[4] https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-przeciwko-covid-19.


Zapisz się na newsletter

Otrzymuj poradniki o zdrowiu oraz informacje o naszych promocjach