Dzień Dziecka – dlaczego najlepszym prezentem dla dziecka jest Twój czas?

Dzień Dziecka – dlaczego najlepszym prezentem dla dziecka jest Twój czas?

Kariera i domowe obowiązki sprawiają, że czasem martwimy się o ilość czasu spędzanego z dziećmi. Wspólne chwile mają olbrzymie znaczenie w budowaniu trwałych relacji z pociechami i zapewnieniu im poczucia bezpieczeństwa.


Dlaczego poświęcanie uwagi najmłodszym jest tak istotne?

Interakcje między rodzicem a dzieckiem są kluczowe dla prawidłowego rozwoju pociech. Badania duńskich naukowców wykazały, że ilość czasu poświęcanego na zabawę z najmłodszymi, czytaniu im lub pomaganiu w nauce pozytywnie wpływa nie tylko na szkolne wyniki, ale także na zachowanie dziecka i kształtowanie zdolności poznawczych. Wspólnie spędzone chwile mają także znaczenie dla rodziców, którzy wykazują podczas nich mniejszy smutek, stres i zmęczenie[1].

Neuronaukowcy i psychiatrzy dziecięcy z Waszyngtońskiego Uniwersytetu Medycznego w St. Louis udowodnili, że opieka nad potomstwem we wczesnym etapie życia ma wpływ także na rozwój anatomiczny. Badania wykazały, że dzieci, którym rodzice poświęcili więcej uwagi, mają większy hipokamp – część mózgu odpowiadającą przede wszystkim za pamięć, zdolności poznawcze i odporność na stres[2].


15 minut dziennie dla dziecka

Nawet 15 minut dziennie, podczas których skupiamy swoją uwagę wyłącznie na dziecku, może mieć dla niego ogromne znaczenie. Aby dobrze się rozwijać, najmłodsi potrzebują przede wszystkim poczucia przywiązania i bezpieczeństwa. Dzieci, którym rodzice poświęcili więcej czasu już od pierwszych momentów życia, lepiej radzą sobie w szkole i mają mniejsze problemy z nawiązywaniem relacji międzyludzkich, a jako dorośli rzadziej sięgają po używki, takie jak narkotyki i alkohol.

Na rozwój dziecka ma wpływ nie tylko ilość poświęconego mu czasu, ale także jego jakość. W dobie cyfryzacji łatwo zająć uwagę pociech oferując im chwile spędzone przed ekranem telewizorów, komputerów i telefonów. Nawet jeśli rodzice znajdują się w tym samym pomieszczeniu, nie należy uznawać tego za momenty przeznaczone wyłącznie dzieciom.

Czas i atencja to nie to samo, a obecność fizyczna nie jest równa obecności psychicznej. W przypadku chwil spędzanych z dziećmi najważniejsze jest pełne, niepodzielne skupienie na pociechach i poświęcenie im maksymalnej uwagi. Jakościowo spędzony czas, kiedy nie zajmujemy się pracą czy obowiązkami domowymi jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju emocjonalnego dziecka, którego nie powinno się zaniedbywać.


Jak spędzić jakościowy czas z dzieckiem?

Chwile poświęcone dzieciom nie muszą być kosztowne ani skomplikowane. W szczególności warto wybrać atrakcje, które nie będą wymagały użycia urządzeń cyfrowych. Dobrze jest także zaangażować pociechy w proste, codzienne czynności. Oto kilka wskazówek, jak spędzić wartościowy czas z dziećmi.

 

  • Zaplanuj chwile wolne od technologii

W czasach szczególnej ekspozycji na światła ekranów, warto jest znaleźć czas na rozrywkę w trybie offline. Zastanów się nad czynnościami, które lubisz zarówno Ty, jak i Twoje dziecko, żeby wspólne momenty sprawiały przyjemność całej rodzinie. Dobrym rozwiązaniem są spacery i atrakcje na świeżym powietrzu lub np. układanie puzzli czy granie w gry planszowe, które nie tylko umilą czas, ale będą także stymulowały umysły.

 

  • Uwzględnij czas z dziećmi w domowym kalendarzu

Choć mogłoby się to wydawać prozaiczne, zaplanowanie konkretnej aktywności i wpisanie jej do kalendarza sprawi, że dziecko poczuje się ważne i docenione. Ponadto, będzie mogło wyczekiwać nadchodzących wydarzeń i ekscytować się nimi. Wystarczy, że zaznaczysz w kalendarzu weekendowy wyjazd za miasto lub spacer do parku.

 

  • Skup się na jakości, nie ilości

Po całym dniu pracy nie każdy może pozwolić sobie na wielogodzinną zabawę z dzieckiem. Zamiast przejmować się ilością spędzanego wspólnie czasu, postaw na jego jakość i zapewnij pociechom chwile niepodzielnej uwagi, poświęcone tylko im. Możecie pobawić się w chowanego lub zorganizować podwieczorek w formie pikniku!

 

  • Rutyna nie musi być zła

Dla dziecka ważna jest nie tylko atrakcyjna forma wspólnych momentów, ale także ich regularność. Nie musisz codziennie zastanawiać się nad nowymi rozrywkami – zamiast tego znajdź chwilę na czytanie przed snem lub zjedzenie niespiesznie śniadania, w trakcie którego możecie także swobodnie porozmawiać.

 

  • Codzienne obowiązki

Wbrew pozorom, dzieci czerpią ogromną przyjemność z prozaicznych czynności, które są często zmorą dorosłych. Połącz przyjemne z pożytecznym i zaangażuj pociechy w codzienne obowiązki, takie jak wspólne gotowanie, sprzątanie czy robienie zakupów.

Po spędzonym z dzieckiem czasie warto podziękować mu za wspólne chwile i zapewnić, że dobrze się przy tym bawiliśmy. Nawet pozornie nieznaczne słowa afirmacji sprawią, że najmłodsi z pewnością poczują się docenieni i będą z przyjemnością czekać na kolejne takie momenty.

 

 

 

 

[1] https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/0001699319868522#

[2] https://source.wustl.edu/2012/01/moms-love-good-for-childs-brain/

-->