Kleszczowe zapalenie mózgu – szczepienie w Centrum Medycznym CMP

Kleszczowe zapalenie mózgu – szczepienie w Centrum Medycznym CMP

Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to bardzo groźna choroba, która przenoszona jest przez kleszcze.

Podczas spacerów, biegania po lesie czy spędzania wolnego czasu w parkach, na łąkach  każdy narażony jest na atak kleszczy, które czyhają wśród traw i przenoszą choroby takie jak borelioza czy KZM.

KZM jest szczególnie niebezpieczne ze względu na trudność w jego rozpoznaniu. Osoba, która nie wie o ugryzieniu kleszcza, mająca objawy wskazujące na przeziębienie lub grypę może łatwo pomylić KZM właśnie z tymi chorobami wirusowymi. Należy pamiętać, że kleszczowe zapalenie mózgu wymaga leczenia szpitalnego. Wobec tego w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów neurologicznych należy bezwzględnie i niezwłocznie zgłosić się do lekarza lub w razie niepokojącego nagłego pogorszenia stanu chorego wezwać pogotowie ratunkowe!


KLESZCZOWE ZAPALENIE MÓZGU

Kleszczowe zapalenie mózgu to ciężka choroba neurologiczna, która może skutkować długotrwałymi skutkami, takimi jak:

  • zaburzenia mowy i słuchu,
  • zaburzenia równowagi,
  • pogorszenie pamięci,
  • trwałe porażenie kończyn.

Więcej informacji na temat KZM, objawów, powikłań i leczenia znajdziecie w artykule lekarza medycyny rodzinnej Joanny Morawiec.


SZCZEPIENIA PRZECIW KLESZCZOWEMU ZAPALENIU MÓZGU (KZM)

Skuteczną ochroną przed kleszczowym zapaleniem mózgu jest szczepienie, które zalecane jest zarówno dorosłym jak i dzieciom.

Powszechnie uważa się, że sezon na kleszcze trwa w Polsce do marca do października, co wynika z faktu, że kleszcze zachowują aktywność przy temperaturze powyżej 7 stopni C. Jednak eksperci ostrzegają, że w latach, w których zima była łagodna aktywność kleszczy jest także zauważalna w okresie od stycznia do grudnia, a zatem przez cały rok!

Zaszczepiona może zostać każda osoba dorosła, a także dziecko, które ukończyło pierwszy rok życia. Schemat szczepienia jest następujący:

  • szczepienie podstawowe – 3 dawki zgodnie ze schematem: dawka pierwsza, dawka druga od 1 do 3 miesięcy po dawce pierwszej, dawka trzecia od 5 do 12 miesięcy po dawce drugiej;
  • szczepienie przypominające – stosowane by utrzymać zabezpieczające miano przeciwciał; w tym celu konieczne jest podanie dawek przypominających według schematu: pierwsza po 3 latach, a następne co 5 lat; przy czym osobom powyżej 60. roku życia dawkę przypominającą należy podawać co 3 lata.

Szczepienia przeciw KZM wykonywane są we wszystkich oddziałach Centrum Medycznego CMP.

Zadzwoń i zapisz się na szczepienie w CMP tel. 22 737 50 50 lub zapytaj o szczepienie w recepcji oddziału CMP.

-->