Skip to main content
A- A A+

Lekarz rodzinny – jak wybrać najlepszego lekarza pierwszego kontaktu?

8 kwietnia, 2021

Lekarz rodzinny, pierwszego kontaktu czy też lekarz POZ to podstawowy sposób na skorzystanie z fachowej pomocy medycznej wykorzystywany we wszystkich przypadkach, w których nie jest konieczna nagła pomoc. Każdy pacjent może wybrać lekarza POZ oraz placówkę, w której przyjmuje. Warto skorzystać z tego przywileju w pełni i przemyśleć tę decyzję. Dowiedz się, jak upewnić się, że Twój wybór będzie słuszny!


Lekarz rodzinny, lekarz pierwszego kontaktu, lekarz POZ – czym się różnią?

Każdy, komu przysługują świadczenia medyczne w publicznej służbie zdrowia, może wybrać swojego lekarza, pielęgniarkę i położną oraz bezpłatnie zmienić swoją decyzję maksymalnie dwa razy do roku. Każda kolejna zmiana kosztuje 80 zł. Opłata jednak nie obowiązuje, jeśli jest ona związana z przyczynami niezależnymi od pacjenta (np. przejściem lekarza na emeryturę) lub zmianą miejsca zamieszkania.

Lekarz POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej) nazywany również lekarzem pierwszego kontaktu, to określenie funkcji pełnionej przez medyka. Ujmując rzecz najprościej, jest to lekarz, z którym pacjent po prostu ma kontakt w pierwszej kolejności w przypadku chęci zasięgnięcia pomocy lub porady medycznej. Lekarzem POZ może zostać specjalista chorób wewnętrznych (internista), specjalista medycyny rodzinnej (lekarz rodzinny), pediatra lub lekarz bez specjalizacji mający odpowiednie uprawnienia.

Status lekarza POZ uprawnia do:

 • świadczenia profilaktyki chorób, w tym badań i porad w ramach profilaktyki wieku rozwojowego oraz szczepień ochronnych,
 • świadczenia profilaktyki chorób układu krążenia,
 • udzielania porad w leczeniu schorzeń, w tym zapewnienia diagnostyki laboratoryjnej oraz obrazowej i nieobrazowej (EKG, RTG, USG) zgodnie z obowiązującym wykazem,
 • wykonywania zabiegów w gabinecie zabiegowym i w domu pacjenta,
 • orzekania o stanie zdrowia pacjenta,
 • realizacji innych świadczeń wynikających z potrzeb populacji objętej opieką, w tym:
  • kierowania do poradni specjalistycznych i na leczenie szpitalne,
  • kierowania na rehabilitację i leczenie uzdrowiskowe,
  • kwalifikowania doświadczeń transportu sanitarnego w POZ i wystawiania zleceń przewozów,
  • wystawiania zleceń na realizację świadczeń pozostających w zakresie zadań pielęgniarki POZ,
  • wystawiania zaświadczeń dotyczących stanu zdrowia pacjenta.

W praktyce najczęściej tę funkcję pełni internista lub lekarz rodzinny. Warszawa oraz inne duże miasta to zaś tereny, na których pacjenci mają znaczne szersze pole wyboru w tym zakresie. Warto pamiętać, że to od decyzji dotyczącej lekarza w znacznej mierze może zależeć Twoja satysfakcja z leczenia w ramach POZ!


Lekarz rodzinny Warszawa – wypełnij swoją deklarację!

Nawet jeśli aktualnie nie czujesz potrzeby korzystania ze świadczeń medycznych w ramach POZ, warto zawczasu zastanowić się nad wyborem lekarza pierwszego kontaktu i podjąć stosowną decyzję. Jej przypieczętowaniem jest deklaracja (pisemne oświadczenie woli) składana w dowolnej placówce mającej kontrakt z NFZ. Możesz ją więc pobrać i wypełnić w wybranej placówce, a następnie od razu złożyć. Coraz więcej miejsc umożliwia zrealizowanie tej formalności również przez Internet. Instrukcję prawidłowego wypełnienia deklaracji znajdziesz na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia. W formularzu musisz podać swoje dane, datę dokonania wyboru i kod oddziału wojewódzkiego NFZ. Za jego pomocą wskazujesz, kim będzie przypisana do Ciebie pielęgniarka, położna i oczywiście lekarz rodzinny. Trzeba również podać siedzibę świadczeniodawcy i miejsce udzielania świadczeń z zakresu POZ (zdarza się, że są one różne).

Lekarz rodzinny Warszawa – jak wybrać?

Tak jak wspomniano wcześniej, wybór świadczeniodawcy i lekarza POZ może się wydawać dość prosty w małym mieście, które nie oferuje zbyt wielu możliwości. Mieszkańcy metropolii mają jednak znacznie trudniejsze zadanie. Muszą wziąć pod uwagę wiele czynników, jeśli chcą, aby nie rozczarował ich wybrany lekarz rodzinny. Warszawa jest szczególnie wymagającym obszarem ze względu na ogrom placówek świadczących usługi medyczne i ilość dostępnych medyków. Decyzja może wydawać się trudna, ale tak naprawdę duży wybór jest zaletą. Dzięki temu możesz zapewnić sobie dostęp do opieki na najwyższym poziomie.

Jeśli zależy Ci na tym, by leczył Cię najlepszy lekarz rodzinny, Warszawa jest prawdopodobnie najlepszym miastem. Zwróć jednak koniecznie uwagę na wszystkie aspekty związane z korzystaniem z Podstawowej Opieki Lekarskiej. Jakie?

Lokalizacja

Dobry lekarz rodzinny to łatwo dostępny lekarz rodzinny. Warszawa jest nie tylko duża, ale również zwykle zakorkowana, dlatego nie ma sensu tracić czasu na dojazdy do przychodni. To miasto, w którym na pewno bez trudu znajdziesz odpowiednią placówkę w swojej dzielnicy. Najlepiej, jeśli mieści się ona jak najbliżej miejsca zamieszkania, choć niektórzy wolą leczyć się w miejscach położonych bliżej ich miejsca pracy. Wybór należy do Ciebie. Pamiętaj, że decyzję zawsze możesz zmienić, jeśli np. się przeprowadzisz lub zmienisz pracodawcę.

Godziny pracy

Czasy, w których lekarz rodzinny był dostępny tylko w określonych godzinach (najczęściej porannych lub wczesnopopołudniowych) na szczęście w wielu miejscach odeszły już w zapomnienie. Wciąż zdarzają się jednak gabinety czynne np. tylko do 16 lub wręcz tylko rano. W połączeniu z mało sprawnym systemem rejestracji może to generować kolejki i konieczność długiego czekania na wizytę. Nie mówiąc już o tym, że każda wizyta będzie wymagała wykorzystania urlopu w pracy. Postaraj się znaleźć gabinet, w którym lekarz rodzinny przyjmuje od rana do wieczora - bardzo możliwe, że okaże się to niezwykle wygodne i przydatne.

Dostęp do świadczeń

Oczywiście lekarz rodzinny to zaledwie pierwsze ogniwo łańcucha, jeśli potrzebujesz zaawansowanej pomocy medycznej. W przypadku chęci uzyskania porady lub powszechnych schorzeń takich jak grypa, interakcja z medykiem zazwyczaj kończy się na jednej wizycie, ale zapewne doskonale wiesz, że problemy zdrowotne potrafią być bardziej złożone. Dlatego warto wybrać przychodnię lub centrum medyczne oferujące szeroki zakres świadczeń. Dzięki temu niejednokrotnie będziesz mógł z nich skorzystać od razu. Mowa tu o różnego typu badaniach (również analizach laboratoryjnych), a także konsultacjach ze specjalistami. Jeśli chodzi o miejsca, w których przyjmuje lekarz rodzinny, Warszawa przoduje w zakresie kompleksowości świadczeń. Nie powinieneś mieć większego problemu, by znaleźć placówkę oferującą całościową opiekę.

Obsługa pacjenta

Korzystanie z pomocy lekarza POZ powinno być łatwe i komfortowe. Pacjenci mają jednak w tym zakresie bardzo różne doświadczenia. Wszystko zależy bowiem od wybranej przychodni. Nie wszędzie system rejestracji jest zorganizowany tak samo. Jest to jeden z głównych czynników, które wpływają na łatwość i wygodę umówienia się na wizytę. Jeśli wybierzesz miejsce, które umożliwia rejestrację online, na pewno nie pożałujesz. Pozwoli Ci to zapomnieć o kolejkach i uciążliwym wydzwanianiu do przychodni. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, możesz również sprawdzić, jak wygląda stosunek personelu placówki do pacjenta. Możesz zadzwonić do przychodni i zadać kilka prostych pytań.

Opinie o lekarzu

Chcesz się upewnić, że Twój lekarz rodzinny będzie kompetentny, przyjazny i drobiazgowy? Sprawdź opinie na jego temat. Obecnie nie brakuje miejsc, w których można zapoznać się z odczuciami innych pacjentów dotyczącymi medyków. Pamiętaj, że są one subiektywne – dlatego też znalezienie lekarza POZ o nieposzlakowanej opinii graniczy z cudem. Dadzą Ci jednak pewne pojęcia na temat tego, czego możesz się spodziewać i z pewnością pomogą w podjęciu słusznej decyzji.


Zapisz się na newsletter

Otrzymuj poradniki o zdrowiu oraz informacje o naszych promocjach