Skip to main content
A- A A+

Pakiet pocovidowy – kontrola stanu zdrowia pacjenta w CMP po przebytym COVID-19

25 marca, 2021

Objawy związane z przebyciem choroby COVID-19 potrafią utrzymywać się u Pacjentów nawet wiele tygodni od zakażenia wirusem. Obserwując powikłania dotyczące funkcjonowania wielu układów, CMP wprowadza dla Państwa możliwość skorzystania z nowej oferty - Pakietów badań pocovidowych.

Pakiety zostały opracowane w dwóch wariantach i każdy z nich dedykowany jest innej grupie Pacjentów. Zostały one opracowane na podstawie analizy lekarzy specjalistów i zgodnie z zaleceniami British Thoracic Society zawierają zarówno konsultacje lekarskie jak i badania laboratoryjne oraz diagnostyczne.


Pakiet dla ozdrowieńców - Pakiet badań pocovidowych podstawowy

Pakiet badań pocovidowych podstawowy jest dedykowany Pacjentom, u których zwykle leczenie przebiegało w warunkach domowych, jednak objawy nie ustąpiły w pełni nawet kilka tygodni od zakażenia. Proponujemy realizację pakietu po 3-4 tygodniach od zakażenia.

Utrzymujące się dolegliwości określane mianem LongCOVID czy postCOVID syndrom są zjawiskiem powszechnie obserwowanym i wymagają atencji ze strony środowiska medycznego. Powikłania są liczne i dotyczą wielu układów.


Pakiet pocovidowy podstawowy – opis badań

Wybór badań laboratoryjnych, został podyktowany możliwością pełniejszej oceny zdrowia pacjenta.  W pakiecie podstawowym obowiązkowym elementem ze względu na częste powikłania kardiologiczne i pulmonologiczne jest także wykonanie badania: pomiar ciśnienia tętniczego, wykonanie EKG oraz pomiar saturacji.

Po wykonaniu kompletu badań (laboratoryjnych i diagnostycznych) pacjent zgłasza się do internisty, który po zebranym wywiadzie i przeprowadzonym badaniu fizykalnym, sprawdza wyniki badań dodatkowych i zgodnie z najlepszą wiedzą zleca ewentualne dalsze konsultacje specjalistyczne i zgodnie ze wskazaniami rtg klatki piersiowej. Dlatego konsultacja internistyczna stanowi obowiązkowy element w pakietach pocovidowych.

Ewentualne dodatkowe konsultacje specjalistyczne zlecone przez internistę są, w przypadku pacjentów z deklaracja NFZ w CMP, świadczone ze zniżką 10%. Badanie RTG jest objęte pakietem podstawowym, jednak ze względu na to, że jest to obciążające dla Pacjenta, badanie wykonywane jest jedynie ze wskazań lekarskich (niezbędne jest skierowanie).

Szczegółowy zakres Pakietu pocovidowego podstawowego dostępny jest w Sklepie CMP

Pakiet dla ozdrowieńców - Pakiet badań pocovidowych rozszerzony

Skład pakietu badań pocovidowych rozszerzonego jest zgodny z zaleceniami British Thoracic Society i  dedykowany jest głównie pacjentom, u których zwykle leczenie COVID przebiegało w warunkach szpitalnych oraz pacjentom poddawanych tlenoterapii ale nie tylko. Powikłania po infekcji COVID pojawiają się nawet po łagodnym przebiegu choroby. Dlatego zachęcamy, aby z pakietu skorzystali pacjenci z objawami np. z utrzymującą się dusznością czy kołataniem serca, bólami w klatce piersiowej czy bólami głowy, zawrotami głowy i zaburzeniami neuropoznawczymi („mgła mózgowa”) czy z przewlekłym zmęczeniem. Pacjent powinien skorzystać z pakietu po 4-6 tygodniach po infekcji.


Pakiet pocovidowy rozszerzony – opis badań

Poza szerokim panelem badań laboratoryjnych i diagnostycznych, dodatkowo w tym pakiecie pacjent może skorzystać z konsultacji specjalistycznych (kardiologicznej, pulmonologicznej, neurologicznej, psychologicznej, rehabilitacyjnej). Na uwagę zasługuje również badanie NT-proBNP wskazujące na ewentualną niewydolność serca czy D- dimery, które mogą pomóc w ocenie pod kątem zakrzepicy.

Konsultacja internistyczna stanowi obowiązkowy element tego pakietu. Lekarz podsumowuje stan zdrowia  pacjenta i zaleca dalsze postepowanie.

Szczegółowy zakres Pakietu pocovidowego rozszerzonego dostępny jest w Sklepie CMP.


Pakiet rehabilitacyjny pocovidowy – dodatek do pakietów pocovidowych

Do Pakietów pocovidowych oferowanych przez CMP (pakiet podstawowy i rozszerzony), Pacjent może dokupić moduł rehabilitacyjny. Wskazane jest jednak wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych i diagnostycznych przed podejmowaną rehabilitacją.


Pakiet rehabilitacyjny pocovidowy – skład pakietu

Pakiet rehabilitacyjny pocovidowy skierowany jest dla pacjentów, którzy  przebyli infekcję COVID i zmagają się z powikłaniami i długotrwałymi skutkami tej choroby. W skład pakietu wchodzi konsultacja rehabilitacyjna oraz 4 sesje terapii indywidualnych (30min), czyli wizyt i spotkań z fizjoterapeutą.

Podczas konsultacji rehabilitacyjnej zostanie przeprowadzona szczegółowa rozmowa z pacjentem. Wywiad będzie dotyczył objawów i utrzymujących się dolegliwości oraz zostanie przeprowadzone badanie fizjoterapeutyczne. Dzięki temu, możliwe będzie określenie indywidualnego celu rehabilitacji dla każdego pacjenta. A także dobranie najskuteczniejszego sposobu terapii, odpowiednich metod fizjoterapeutycznych oraz ćwiczeń.

Po przeprowadzonej konsultacji rehabilitacyjnej rozpoczynają się spotkania indywidualne z fizjoterapeutą. Terapia indywidualna obejmuje wykorzystanie technik terapii manualnej, tkanek miękkich i powięziowych. Także mobilizację i pracę z przeponą, mobilizację mięśni i stawów żebrowych, pracę z oddechem, techniki relaksacyjne. Spotkania obejmują również szczereg ćwiczeń: oddechowych, oddechowo-krążeniowych, wzmacniających i ogólnousprawniających. Rehabilitacja wraz z realizacją pakietu powinna rozpocząć się około 4 tygodnie od zakażenia i pojawienia się objawów.

Szczegółowy zakres Pakietu rehabilitacyjnego pocovidowego dostępny jest w Sklepie CMP.


Pakiety pocovidowe – cena i sposób zakupu

Pakiety można kupić za pośrednictwem Sklepu CMP lub w recepcji oddziałów CMP.

Pakiet rehabilitacyjny pocovidowy jest dostępny wyłącznie jako rozszerzenie Pakietów pocovidowych. Z Pakietu rehabilitacyjnego pocovidowego mogą skorzystać tylko pacjenci, którzy wykupili Pakiet pocovidowy podstawowy lub rozszerzony.


Zapisz się na newsletter

Otrzymuj poradniki o zdrowiu oraz informacje o naszych promocjach