Skip to main content
A- A A+

Opieka medyczna dla firm – porównanie dostępnych pakietów

28 lutego, 2021

Chcesz zadbać o swoich pracowników? Postaw na pakiety medyczne! To coś, co przynosi wiele korzyści zarówno dla personelu, jak i dla pracodawcy. Oferta na rynku jest szeroka, między innymi dlatego, że pakiety medyczne powoli stają się standardem w firmach. Zatem co wybrać? Który pakiet medyczny dla firm jest najlepszy? Na co zwracać uwagę? Sprawdź nasze porównanie!


Pakiety medyczne dla firm – co to takiego?

Czym są pakiety medyczne dla firm? To rodzaj prywatnego, grupowego ubezpieczenia zdrowotnego. W ramach pakietu opłacanego comiesięcznym abonamentem można korzystać z określonych usług związanych z opieką medyczną. Zazwyczaj są to wizyty u specjalistów, badania, zabiegi, szczepienia, wizyty domowe czy opieka pielęgniarska. Świadczenia mogą być realizowane w określonych placówkach – zazwyczaj pakiety są związane z jedną lub kilkoma sieciami prywatnych przychodni.

Pakiety medyczne są często traktowane jako dodatek do pensji dla pracownika i pozytywnie wpływają na jego komfort, decydując również o lojalności wobec firmy. Tym samym pracodawcy łatwiej utrzymać zespół. Co więcej, dzięki szybszemu dostępowi do lekarza pracownicy krócej przebywają na zwolnieniach. Jednocześnie firma oferująca prywatną opiekę medyczną na wysokim poziomie może liczyć na znacznie lepszy wizerunek i większą motywację personelu. Dzięki temu, że pakiet stanowi część ubezpieczenia grupowego, koszt dla jednej osoby jest niewielki przy stosunkowo szerokim zakresie świadczeń.


Na co zwracać uwagę, wybierając pakiet medyczny dla firmy?

Dostępne na rynku pakiety medyczne są bardzo zróżnicowane. Warto jednak poświęcić trochę czasu na to, by znaleźć właściwy. Na co zwracać szczególną uwagę?

  • Dostęp do specjalistów – możliwość korzystania ze specjalistycznych konsultacji jest dla wielu osób bardzo ważna, ponieważ i tak korzystają z prywatnej opieki medycznej w tym zakresie. Liczy się zarówno ilość dostępnych gabinetów, jak i ich rodzaj. Warto sprawdzić, czy na liście znajdują się najczęściej poszukiwani i potrzebni lekarze tacy jak kardiolog, ginekolog, laryngolog, dermatolog, chirurg czy ortopeda. Warto też sprawdzić, czy z konsultacji można korzystać bez skierowania.
  • Dostęp do badań – pakiet powinien zawierać szeroki zakres analiz laboratoryjnych oraz badań takich jak USG, EKG czy RTG. Warto sprawdzić, czy obejmuje również droższe procedury, jak np. tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Dzięki temu możliwa jest kompleksowa diagnostyka wielu schorzeń.
  • Dostępność placówek – pakiet opieki medycznej w zasadzie mija się z celem, jeśli pracownik nie ma łatwego dostępu do placówek, w których może skorzystać ze świadczeń. Liczy się zarówno ich ilość, jak i rozmieszczenie – najlepiej by pomoc była dostępna na terenie całego kraju, a także w pobliżu siedziby firmy czy też miejsca zamieszkania pracownika.
  • Obsługa pacjenta – duża liczba placówek i szeroki pakiet wizyt czy badań na nic się nie zdadzą, jeśli pacjenci nie mogą szybko i łatwo umówić się na wizytę. Sprawdź, jak działa obsługa pacjenta w danej sieci, jak wygląda rejestracja i średni czas oczekiwania na konsultację czy badanie.
  • Medycyna pracy – sprawdź, czy sieć oferuje świadczenia z zakresu medycyny pracy. Dzięki temu oszczędzisz sobie trudu przy organizacji wstępnych i okresowych badań dla pracowników.

Pakiety medyczne dla firm – porównanie ofert

Pakiety medyczne dla firm znajdują się m.in. w ofertach towarzystw ubezpieczeniowych (Allianz, Compensa, PZU itp.). Oferowane są też przez sieci medyczne - także w CMP. Warto tutaj zwrócić uwagę nie tylko na sieci ogólnopolskie, ale również te działające lokalnie, które współpracują z innymi placówkami, oferując opiekę medyczną na terenie całego kraju. Najlepiej samodzielnie przeanalizować pakiety medyczne dla firm, porównanie powinno się bowiem opierać na Twoich indywidualnych wymaganiach, budżecie oraz lokalizacji firmy. Dostępność poszczególnych ofert niekiedy zależy również od rozmiarów przedsiębiorstwa, chociaż coraz więcej pakietów można wykupić nawet dla kilkuosobowych zespołów.


Zapisz się na newsletter

Otrzymuj poradniki o zdrowiu oraz informacje o naszych promocjach