Gogle VR – nowa terapia leczenia niedowidzenia w Poradni Ortoptycznej w CMP Piaseczno

Gogle VR – nowa terapia leczenia niedowidzenia w Poradni Ortoptycznej w CMP Piaseczno

Centrum Medyczne CMP rozszerza ofertę Poradni Ortoptycznej wprowadzając nowatorską terapię niedowidzenia i zeza u dzieci – łączącą wysoką skuteczność działania ze świetną zabawą w wirtualnej rzeczywistości RemmedVR.


Ćwiczenia terapeutyczne w formie zabawy – leczenie zeza i niedowidzenia u dzieci – gogle VR

W czasie półgodzinnej wizyty poza konwencjonalnymi ćwiczeniami wykonywana jest 16-minutowa sesja z użyciem gogli VR. Dzieci robią to co lubią najbardziej – grają – jednocześnie wykonując ćwiczenia terapeutyczne. Rehabilitacja łączy się z zabawą. Szeroki wybór gier i ich stopni trudności sprawiają, że terapia niedowidzenia i zeza nigdy nie była atrakcyjniejsza.


Ćwiczenia z użyciem gogli VR pod kontrolą ortoptysty

Przy użyciu gogli VR dziecko ćwiczy odpowiednie funkcje wzrokowe pod czujnym okiem ortoptysty. Ma on wpływ na wybór ćwiczeń na podstawie stanu pacjenta i jego postępów w terapii poprzez specjalną aplikację na dołączonym do zestawu  tablecie. Nie tylko planuje, ale i nadzoruje terapię dobraną indywidualnie do potrzeb pacjenta. Jednocześnie czuwa nad bezpieczeństwem terapii modyfikując i odpowiednio dobierając stopień trudności gier.

Ćwiczenia pod kierunkiem i nadzorem ortoptysty odbywają się stacjonarnie w gabinecie,  możliwe jest także wypożyczenie gogli do ćwiczeń domowych na okres intensywnej miesięcznej kuracji (opcja wkrótce dostępna także dla pacjentów CMP).


Niedowidzenie u dzieci to niechęć do czytania, rysowania a nawet trudności w nauce

Terapia widzenia dotyczy obecnie nawet 5% dzieci. Niedowidzenie (tzw. leniwe oko) i zez, zaburzona motoryka oczu, problemy z widzeniem przestrzennym – mogą objawiać się niechęcią do czytania czy rysowania, trudnościami w nauce, czy w zajęciach sportowych, a nawet utrudniać codzienne funkcjonowanie. W dorosłym życiu mogą  uniemożliwić wybór wymarzonego zawodu. Wczesne rozpoznanie i leczenie daje szansę na pełną rehabilitację wzrokową.

WAŻNE! Niedowidzenie „nie boli” i nie jest zauważalne dla rodziców, jeśli nie towarzyszy mu zez. Dziecko samo nie zgłasza zaburzeń widzenia – nie wie, że może widzieć lepiej. Im wcześniej rozpoznane zaburzenia, tym krótsza i skuteczniejsza terapia. U starszych dzieci, po 9 rż terapia jest trudniejsza, a jej rezultaty mogą nie być zadowalające. Dlatego koniecznie kontroluj wzrok Twojego dziecka u lekarza okulisty, reaguj jeśli zostaną stwierdzone nieprawidłowości.


Gogle VR – terapia poprzez zabawę

Dla dziecka ćwiczenia mogą być ciężką pracą albo… super zabawą. Atrakcyjna, dobrana indywidualnie do pacjenta terapia widzenia zdecydowanie może poprawić wyniki, prowadząc do poprawy ostrości wzroku, prawidłowej współpracy między oczami, a więc do poprawy jakości widzenia.


Jak zapisać dziecko na terapię goglami VR?

Terapię goglami VR w CMP Piaseczno prowadzi ortoptysta Renata Kępka.

Wizyta trwa 30 min, a ćwiczenia z użyciem gogli VR to 16 minutowa sesja.

Zapisy możliwe są za pośrednictwem:


dr n.med. Małgorzata Zaraś

Kierownik Poradni Okulistyki w CMP Piaseczno