Guma do żucia – jak wpływa na zęby i jamę ustną – stomatolog z Centrum Medycznego CMP o wadach i zaletach żucia gumy

Guma do żucia – jak wpływa na zęby i jamę ustną – stomatolog z Centrum Medycznego CMP o wadach i zaletach żucia gumy

Wpływ gumy do żucia na jamę ustną

Guma do żucia może mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na jamę ustną.

Żucie gumy jest pomocne w oczyszczaniu zębów np. po zjedzeniu posiłku w pracy czy szkole, gdy nie mamy możliwości ich umycia za pomocą pasty i szczoteczki (jest to oczywiście rozwiązanie doraźne). Należy wtedy pamiętać, aby wybierać gumy bez cukru, takie które zawierają sorbitol i ksylitol. Sorbitol jest odpowiedzialny za utrzymanie wilgoci w jamie ustnej, wywołuje także efekt chłodzący i odświeżający. Musimy jednakże pamiętać, iż sorbitol stymuluje pracę jelit, zbyt duża jego dawka może wywołać biegunkę. Chroni on także przed obniżeniem pH szkliwa zębów poniżej 5,5, dzięki czemu zęby nie są narażone na działanie niszczących kwasów. Ksylitol natomiast zapobiega powstaniu próchnicy i wykazuje działanie bakteriostatyczne.

Dlaczego warto żuć gumę do żucia

Żucie gumy stymuluje wydzielanie śliny, która neutralizuje kwasy powstałe w jamie ustnej i wypłukuje resztki pokarmowe. Blokuje niszczenie zębów przez kwasy, działa bakteriobójczo, co w pewnym stopniu zapobiega powstawaniu próchnicy. Żucie gumy zmniejsza napięcie nerwowe (redukuje stres), poprawia koncentrację, obniża apetyt.

Warto jednak zaznaczyć, że nie powinno się jej żuć dłużej niż 10-15 minut.

Minusy żucia gumy

Zbyt częste i długie żucie gumy może spowodować problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym, który odpowiada za otwieranie ust. Jego przetrenowanie może doprowadzić do nadmiernego ścierania się zębów, bólu mięśni, głowy oraz zaburzeń w przemieszczaniu się żuchwy.

Dodatkowo mogą pojawić się migreny i trudności z prawidłowym przeżuwaniem pokarmów. Ponadto, może dojść do przerostu mięśni żwaczy (co sprzyja wystąpieniu bruksizmu), a u osób przyzwyczajonych do żucia jedną stroną nawet  do asymetrii twarzy.

Należy dodać również, iż guma nie jest w stanie wybielić naszych zębów. Żucie gumy po posiłku pomaga oczyścić zęby z zanieczyszczeń, jednak nie zmienia się ich barwa.


Guma do żucia a wypadanie plomb

Wbrew powszechnie panującej opinii żucie gumy nie powoduje „wypadania plomb”. Wypełnienie, które wypadnie przyklejając się do gumy i tak kwalifikowało się do wymiany. Prawidłowo wykonanym wypełnieniom i nie uszkodzonym guma do żucia nie zaszkodzi.


Dzieci mogą żuć gumę do żucia bez cukru od czwartego roku życia

Według nowych zaleceń dzieci mogą używać bezcukrowej gumy do żucia od około czwartego roku życia. Wcześniejsze jej stosowanie nie jest zalecane ze względu na ryzyko zadławienia. Nieprawdą jest, że połknięcie gumy do żucia zagraża jej przyklejeniem się do ściany żołądka. Śluz znajdujący się w przewodzie pokarmowym skutecznie przed tym chroni.


Podsumowując żucie gumy niewątpliwie wpływa korzystnie na zdrowie jamy ustnej, ale należy zachować umiar. Może ona stanowić uzupełniający element codziennej higieny, jednak nie zastąpi niezbędnych zabiegów higienizacyjnych, takich jak szczotkowanie pastą z fluorem czy nitkowanie zębów.


lek. stomatolog Agnieszka Tarkowska

stomatolog w Centrum Medycznym CMP Białołęka i CMP Ochota