Skip to main content
A- A A+

Zalety prywatnej opieki medycznej – dlaczego warto wybrać prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

18 grudnia, 2020

W Polsce prawie każdy może nieodpłatnie korzystać z usług publicznej opieki zdrowotnej. W teorii jest to niesamowite udogodnienie. W praktyce jednak usługom realizowanym przez publiczne placówki bardzo daleko do ideału. Pacjenci narzekają na liczne wady systemu i coraz częściej wybierają prywatną opiekę medyczną. Czy słusznie? Dowiedz się, dlaczego warto leczyć się prywatnie!


Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – na czym to polega?

Pomiędzy publiczną a prywatną opieką medyczną w naszym kraju można zauważyć naprawdę dużo różnic. Jest ich wręcz więcej niż podobieństw. Po pierwsze, z państwowego ubezpieczenia zdrowotnego, które zapewnia dostęp do leczenia w publicznych placówkach, nie można dobrowolnie zrezygnować. Składki obowiązkowo odprowadza każdy pracownik. Ubezpieczenie obejmuje też emerytów, rencistów, zarejestrowanych bezrobotnych, kobiety w ciąży oraz dzieci do ukończenia 18. roku życia. Tych, których nie obejmuje obowiązek ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia, jest niewiele. Mogą oni opłacać składki zdrowotne dobrowolnie.

Każdy może też dodatkowo zdecydować się na ubezpieczenie prywatne. Jest ono całkowicie niezależne od publicznej ochrony zdrowia. W ramach miesięcznej składki zwykle można korzystać z usług w wyznaczonych placówkach prywatnych. Najczęściej tego typu pakiety obejmują zarówno wizyty u specjalistów, jak i badania, szczepienia, niektóre zabiegi czy opiekę pielęgniarską. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne rzadko dotyczy jednak pomocy w nagłych przypadkach oraz leczenia operacyjnego, dlatego nie jest w stanie zastąpić ubezpieczenia w NFZ.


Co oferuje prywatna opieka medyczna?

Na co zatem możesz liczyć, lecząc się prywatnie? To przede wszystkim swobodny dostęp do konsultacji u specjalistów, podczas gdy w przychodniach publicznych na wizytę zwykle trzeba czekać miesiącami. Pakiet w ramach ubezpieczenia zazwyczaj obejmuje też badania diagnostyczne – zarówno takie procedury jak USG czy EKG, jak i analizy laboratoryjne. Dzięki temu możesz liczyć na sprawne rozpoznanie niemal każdego problemu zdrowotnego i szybkie podjęcie właściwego leczenia. Usługi realizowane są w nowoczesnych placówkach z dostępem do najróżniejszego sprzętu, a niemal wszystkie świadczenia są realizowane natychmiastowo. Można więc z powodzeniem stwierdzić, że prywatna opieka medyczna oferuje naprawdę wysoki poziom usług. Warto pamiętać, że korzystając z niej, nie trzeba się martwić o skierowania czy oczekiwanie w długich kolejkach, by zarejestrować się na wizytę czy odebrać receptę. Zwykle wszystko odbywa się sprawnie, płynnie i z myślą o komforcie pacjenta. Ma to ogromne znaczenie nie tylko dlatego, że możesz oszczędzić sobie wiele czasu i nerwów, ale również dlatego, że możesz znacznie szybciej otrzymać potrzebną Ci pomoc.


Prywatna opieka medyczna – dlaczego warto?

Dla niektórych powyższe argumenty są wystarczającymi, by zdecydować się na prywatne ubezpieczenie. Warto przy tym zauważyć, że ceny tego typu usług rozpoczynają się już od kilkunastu złotych miesięcznie (dla ograniczonych świadczeń) i maleją, jeśli zdecydujesz się ubezpieczyć całą rodzinę lub też skorzystasz z grupowego pakietu w pracy. Jeśli jednak potrzebujesz dodatkowej zachęty, oto ona. Dobrze wiedzieć, że wraz z prywatnym ubezpieczeniem medycznym otrzymujesz nie tylko szybką i profesjonalną pomoc w niemal każdej kwestii zdrowotnej, ale również:

  • dostęp do zaawansowanych procedur (np. nowoczesnych badań), których brakuje w placówkach publicznych;
  • łatwiejszą profilaktykę – chętniej i dogłębniej zadbasz o swoje zdrowie;
  • obsługę pacjenta na wysokim poziomie – w prywatnych placówkach traktuje się pacjentów jak klientów, a nie jak petentów;
  • wygodę – szybką i łatwą rejestrację telefoniczną lub online, możliwość zmiany terminu, dostęp do wyników badań przez Internet i inne;
  • możliwość korzystania z różnych placówek – zwykle prywatne ubezpieczenie zdrowotne dotyczy konkretnych przychodni na terenie całego kraju.

Często wykupując pakiet medyczny, możesz też liczyć na zniżki podczas korzystania z usług, które wykraczają poza jego ramy. Dla większości osób prywatna opieka zdrowotna w ramach ubezpieczenia oznacza duże oszczędności, ponieważ jego miesięczny koszt jest zwykle sporo niższy niż koszt pojedynczej wizyty prywatnej u specjalisty. Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie, nie ma się co zastanawiać – prywatnie zrobisz to najlepiej.


Zapisz się na newsletter

Otrzymuj poradniki o zdrowiu oraz informacje o naszych promocjach