Testy płatkowe – alergolog z Centrum Medycznego CMP o testach na alergie kontaktowe

Testy płatkowe – alergolog z Centrum Medycznego CMP o testach na alergie kontaktowe

Żyjemy  w czasach kiedy  z każdej strony grożą  nam czynniki szkodliwe.  Takie są efekty  cywilizacji –  wygodnictwo  i szkodliwe warunki życia. Szkodliwy czynnik oznacza czynnik, którego oddziaływanie może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia człowieka.

Uciążliwy czynnik to czynnik niestanowiący zagrożenia dla życia lub zdrowia człowieka, lecz utrudniający pracę lub przyczyniający się w inny istotny sposób do obniżenia jego zdolności do wykonywania pracy lub innej działalności bądź wpływający na zmniejszenie wydajność.

Częstość alergii kontaktowej w populacji generalnej ocenia się na 26-40 % dorosłych i 21-36 % dzieci. Najczęstszą chorobą powstającą na podłożu alergii kontaktowej jest alergiczne kontaktowe zapalenie skóry (alergiczny wyprysk kontaktowy).


Testy płatkowe – co to takiego?

Test płatkowy (ang. patch test) jest najbardziej uznaną metodą diagnostyki alergii kontaktowej. Jest stosowany do diagnostyki alergicznego kontaktowego zapalenia skóry. Test składa się z 3 plastrów samoprzylepnych zawierających po 10 alergenów.

Nie ma limitu wiekowego na wykonywanie testów płatkowych, u najmniejszych dzieci utrudnieniem może być ograniczona powierzchnia skóry oraz konieczność współpracy pacjenta i rodziców w okresie wykonywania testów. Należy jednak podkreślić, że u dzieci testy płatkowe wykonuje się z tych samych wskazań co u dorosłych.

Polska Seria Podstawowa stanowi minimum, które powinno być wykonywane przez każdego lekarza dermatologa, alergologa  zajmującego się diagnostyką i leczeniem przewlekłego lub nawracającego wyprysku


Jak się przygotować do testów płatkowych?

 • Pacjenci z nadmiernym owłosieniem na plecach 1-2 dni przed badaniem powinien ogolić plecy. (Ogolenie pleców tuż przed badaniem może doprowadzić do podrażnienia skóry, która podczas testu może zareagować nietypowo).
 • W dniu badania nie stosować kosmetyków ( balsamów, kremów ).
 • Po założeniu testów płatkowych na plecy obowiązuje całkowity zakaz moczenia pleców!
 • Podczas badania dobrze jest mieć na sobie odzież (koszula, podkoszulek, bluzka) ciemnego koloru, która nie będzie miała bezpośredniego kontaktu ze skórą ponieważ niektóre z testowanych substancji mają intensywny kolor i mogą zabarwić ubrania.
 • Od pierwszego do ostatniego dnia badania należy nosić luźną rozpinaną z przodu odzież.
 • Pacjentki u których zostały założone testy płatkowe proszone są o nie noszenie biustonosza, gdyż pasek biustonosza lub ramiączka mogą spowodować nieprawidłowe odczyny lub uszkodzą testy.
 • Na czas założonych testów płatkowych należy ograniczyć aktywność fizyczną. Nie jest wskazany intensywny wysiłek, gdyż zapocenie pleców może spowodować odklejenie się plastrów z testami.
 • Test płatkowy powinien pozostać na skórze przez minimum 48 godzin. Nie należy go odklejać i przesuwać. Przestrzegać by nie został zamoczony (woda, pot). Po 48 godzinach należy zgłosić się do lekarza w celu uzyskania pierwszego odczytu testu.
 • Drugi odczyt testu po kolejnych 48godzinach.
 • Pacjent powinien zwrócić uwagę również na reakcje po 4-5 dniach od naklejenia testu, ponieważ niektóre alergeny wywołują czasami późną reakcję na skórze, należy o tym poinformować prowadzącego lekarza.

Przeciwwskazania do wykonania testów płatkowych

 • Zmiany chorobowe na skórze pleców.
 • Stan po ekspozycji na promienie UV (solarium, opalanie – musi minąć ok 3 tyg).

lek. Leszek Olchowik

alergolog, pulmonolog, pediatra w Centrum Medycznym CMP Wilanów i CMP Józefosław

-->