Szczepienia meningokoki – bezpłatny program szczepień w Centrum Medycznym CMP

Szczepienia meningokoki – bezpłatny program szczepień w Centrum Medycznym CMP

Z przyjemnością informujemy, że Centrum Medyczne CMP bierze udział w programie szczepień przeciwko meningokokom, który finansowany jest przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.


Szczepienia meningokoki – kto może wziąć udział w bezpłatnym programie szczepień


Program przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 3 miesięcy do 3 lat, które mieszkają w województwie mazowieckim i uczęszczają lub będą uczęszczały do żłobka lub klubiku dziecięcego.

Rodzice/ prawni opiekunowie dziecka muszą wypełnić formularz oraz ankietę satysfakcji przed przystąpieniem do szczepienia.

Szczepienia meningokoki realizowane są w trzech dawkach i każda z nich jest finansowana przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Dlaczego szczepienia przeciwko meningokokom są takie ważne


„– Meningokoki są najczęściej przyczyną zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub sepsy (posocznicy), określanymi wspólnie mianem inwazyjnej choroby meningokokowej. Mogą wywołać również zapalenie płuc, ucha środkowego, osierdzia lub wsierdzia, jednak zdarza się to stosunkowo rzadko. Należy pamiętać, że jedyną skuteczną metodą zapobiegania tej chorobie są szczepienia. Obecnie te szczepienia należą do grupy szczepień zalecanych, ale nie są finansowane przez NFZ  – podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.”

Zakażenie meningokokami jest bardzo trudne do zdiagnozowania, choroba w swojej początkowej fazie jest najczęściej podobna objawowo do przeziębienia. W przypadku dzieci w wieku do 3lat objawy mogą być źle interpretowane co skutkuje opóźnieniem prawidłowego leczenia.


Które przychodnie CMP realizują bezpłatny mazowiecki program szczepień przeciwko meningokokom?


Bezpłatny program szczepień przeciwko meningokokom realizowany jest w 12 przychodniach Centrum Medycznego CMP:


Zapraszamy do zapisów!

Centrum Rezerwacji Wizyt 22 737 50 50

Jednocześnie informujemy, że potwierdzenie przez Centrum Rezerwacji Wizyt wyznaczenia terminu lekarskiego badania kwalifikacyjnego do szczepienia nie jest jednoznaczne z potwierdzeniem zakwalifikowania dziecka do programu.

Warunkiem zakwalifikowania do programu jest przedłożenie realizatorowi wypełnionego druku świadomej zgody na udział dziecka w programie oraz podpisanie oświadczenia, że dziecko nie jest obecnie uczestnikiem innego programu o podobnym charakterze finansowanym ze środków publicznych.

Źródło: www.mazovia.pl