Bezpieczeństwo podczas wakacji – co włożyć do apteczki, jak pomóc podczas wypadku rowerowego, resuscytacja

Bezpieczeństwo podczas wakacji – co włożyć do apteczki, jak pomóc podczas wypadku rowerowego, resuscytacja

Wakacje w pełni, ale pogoda bywa różna. Szukamy różnych form wypoczynku, a często jesteśmy zmuszeni do nagłych zmian planów. Przez co pomocy będziemy udzielać na różne sposoby. Poniżej przedstawię Państwu w jaki sposób możemy się przygotować do „sytuacji kryzysowych” oraz w jaki sposób udzielić pomocy.


Długie spacery podczas wypoczynku


Przygotowując siebie i bliskich do długich, pieszych wycieczek pamiętajmy o tym, aby dostosować odpowiedni dystans oraz trasę do naszej kondycji, wieku i pogody. W górach pogoda jest zmienna, więc należy przed wyjściem sprawdzić pogodę i informacje dla turystów na stronie internetowej TOPR-u i GOPR-u.

Czy nad morzem, czy w górach pamiętajmy o tym, aby poprawnie dobrać obuwie o odpowiedniej podeszwie i wentylacji. Podczas każdej wycieczki zadbajmy o nasz plecak, w którym powinny się znaleźć:

 • zapas wody
 • lekka przekąska
 • nakrycie głowy
 • apteczka:
 1. Plastry z opatrunkiem
 2. 2-3 pary rękawiczek
 3. płyn do dezynfekcji np. octenisept
 4. gaziki
 5. bandaż elastyczny w rozmiarze np. 10cm x 5m
 6. bandaż dziany w rozmiarze np. 5cm/10cm x 4m
 7. płyn do odkażania rąk
 8. plastry bez opatrunku
 9. Pocket mask- na wypadek resuscytacji krążeniowo- oddechowej

Wypoczynek nad wodą – morze, jezioro, rzeka


Będąc nad wodą pierwszą zasadą jest kąpanie się na wyznaczonych i strzeżonych kąpieliskach. Na takiej plaży musimy zwrócić uwagę na regulamin oraz na kolor wywieszonej flagi.

Czerwona/ czarna – zakaz kąpieli

Biała – kąpanie jest dozwolone

Błękitna -certyfikat wysokiej jakości

Brak flagi – brak ratownika


Podtopienia podczas zabawy w wodzie

Ludzie topią się w ciszy. Jeżeli widzisz, że ktoś się dziwnie zachowuje w wodzie:

 • Krzyknij do niego i spróbuj nawiązać kontakt słowny.
 • Jeżeli nie odpowiada natychmiast wezwij ratownika WOPR.
 • Nie wchodź do wody w celu ratowania osoby topiącej się. Takie osoby są na tyle silne i spanikowane, że wciągną Cię pod wodę!
 • Rzuć przedmiot, który unosi się na wodzie np. boję ratowniczą lub podaj długi przedmiot, który będzie mógł chwycić poszkodowany. Pamiętaj! Nie rzucaj przedmiotem w tonącego, a obok!
 • Jeżeli po wyciągnięciu z wody poszkodowany jest nieprzytomny:
 • Sprawdź czy oddycha: odchyl głowę do tyłu i przez 10 sekund oceniaj wzrokiem, słuchem i czuciem czy osoba oddycha. Jeżeli usłyszysz co najmniej 2 oddechy (to znaczy, że osoba jest nieprzytomna, ale oddycha) przełóż poszkodowanego do pozycji bezpiecznej, na boku i nie zapomnij o sprawdzeniu czy oddycha aż do momentu przyjazdy Zespołu Ratownictwa Medycznego (ZRM).
 • Jeżeli po 10 sekundach usłyszysz 1 oddech lub żaden rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową od 5 wdechów ratowniczych, a następnie ponownie oceń czy poszkodowany oddycha (0-1 oddechu – poszkodowany nie oddycha; 2 i więcej- poszkodowany oddycha). Jeżeli pierwsze 5 wdechów nie pomogło – rozpocznij uciskanie klatki piersiowej 30 razy po czym wykonaj 2 oddechy ratownicze. Powtarzaj czynności aż do przyjazdu ZRM.
 • Podczas oceny stanu poszkodowanego poproś kogoś o przyniesienie AED i jak najszybciej podłącz go do pacjenta nie zapominając o tym, aby ułożyć pacjenta na suchej powierzchni. Nie bój się tego urządzenia- jest na tyle proste w obsłudze i „inteligentne”, że będzie Ci łatwiej wykonywać RKO, ponieważ mówi co masz robić (więcej o AED: https://www.mp.pl/pacjent/pierwsza_pomoc/211966,aed).

Wypadki rowerowe, samochodowe podczas urlopu


Podczas wypadków komunikacyjnych musimy zwrócić szczególną uwagę na dalej trwający ruch dookoła miejsca zdarzenia. Zanim podejdziemy do osoby leżącej na ścieżce rowerowej lub do zepsutego auta na środku drogi dbajmy o swoje bezpieczeństwo, tzn. postawmy w odpowiedniej odległości trójkąt ostrzegawczy lub (w przypadku ścieżki rowerowej) element, który nas „oddzieli” i ochroni przed nadjeżdżającymi uczestnikami ścieżki rowerowej np. plecak, bluza, butelka z wodą po obu stronach ruchu!

Poszkodowani przytomni są narażeni na duży ból i stres, dlatego obowiązkiem osoby udzielającej pomocy jest zapewnienie jak największego komfortu. Nawiązując kontakt możemy sprawdzić w jakim stanie ogólnym jest osoba po wypadku oraz dowiedzieć się ważnych rzeczy, które będziemy mogli przekazać ZRM, np. czy osoba poszkodowana jest na coś uczulona, czy leczy się na coś, jak się nazywa, poinformujcie bliskich o wypadku. Chrońmy poszkodowanych, o ile to możliwe, od warunków atmosferycznych. Widoczne rany należy przemyć i opatrzyć, a w razie podejrzenia złamania postarajmy się unieruchomić kończynę w taki sposób, aby jak najmniej bolała. Jeżeli podejrzewamy złamanie kręgosłupa lub miednicy- nie zmieniamy położenia poszkodowanego i czekamy na ZRM.

W przypadku samochodów musimy pamiętać, że po zabezpieczeniu drogi musimy wyłączyć silnik samochodu i zorientować się ile jest osób poszkodowanych.


Jak wezwać pomoc? Zadzwoń pod 112 i podaj:

 • Miejsce wypadku.
 • Ilość osób poszkodowanych.
 • Co się stało? Rodzaj wypadku.
 • W jakim stanie jest poszkodowany? Co o nim wiemy- stan ogólny/alergie/choroby.

WAŻNE! Nie rozłączaj się! Tylko dyspozytor może się rozłączyć!


Drodzy Państwo! Art. 162 KK mówi: „(…) kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”

Pamiętajmy o tym, że każda udzielona pomoc jest bardzo ważna, dzięki niej zwiększamy szansę na szybszy powrót do sprawności i zdrowia, zwiększamy komfort psychiczny i fizyczny osoby poszkodowanej, przyspieszamy transport do placówki medycznej i dzięki nam osoba poszkodowana ma większe szanse na przeżycie.


Małgorzata Eland

Ratownik Medyczny z Centrum Medycznego CMP