Bezpieczeństwo na drodze, badania kierowców, prawo jazdy, orzeczenie – okulista, glukoza, badania lekarskie na prawo jazdy w Centrum Medycznym CMP Piaseczno, Warszawa

Bezpieczeństwo na drodze, badania kierowców, prawo jazdy, orzeczenie – okulista, glukoza, badania lekarskie na prawo jazdy w Centrum Medycznym CMP Piaseczno, Warszawa

25 lipca, w dniu Świętego Krzysztofa – patrona kierowców obchodzimy Dzień Bezpiecznego Kierowcy. W tym roku jest to już 15. edycja jego obchodów.  Jednak jeździć bezpiecznie powinniśmy każdego dnia.

Jakie kroki trzeba podjąć, aby zdobyć uprawnienia do kierowania pojazdem? I jakie wymagania trzeba w tym celu spełnić?

Jedno z wymagań koniecznych do otrzymania prawa jazdy dotyczy wieku i jest zależne od rodzaju uprawnień do kierowania.

W przypadku motoroweru, czterokołowca (takiego jak mały quad)  limit wieku to 14 lat, w przypadku dużego quada, motocykla o pojemności skokowej silnika do 125 cm sześć, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg, motocykla trójkołowego o mocy do 15 kW, pojazdów z kategorii AM oraz ciągników rolniczych – jest to 16 lat. Aby otrzymać najbardziej popularne prawo jazdy kategorii B, trzeba mieć ukończone 18 lat, natomiast w przypadku specjalistycznych pojazdów, takich jak na przykład autobusy, samochody ciężarowe czy tramwaje limit wiekowy wynosi 21 lub 24 lata, w zależności od rodzaju pojazdu.

Gdy spełniamy wymóg wieku, trzeba uzyskać w wydziale komunikacji swojego urzędu powiatowego numer PKK (Profil Kandydata na Kierowcę), za pomocą którego będziemy rozpoznani w systemie szkoły jazdy czy w systemie ośrodka ruchu drogowego.


Kolejnym krokiem jest badanie lekarskie, na podstawie którego lekarz decyduje, czy możemy kierować pojazdami i wydaje orzeczenie w tej sprawie.

Badanie takie może przeprowadzić tylko uprawniony lekarz. Kontroluje on nasz wzrok (między innymi widzenie zmierzchowe, czyli reakcję oczu na nagłą ciemność oraz na jaskrawe światła), słuch i narząd równowagi, a także układ ruchowy, oddechowy i sercowo-naczyniowy. Kandydat na kierowcę podlega również badaniu pod kątem cukrzycy i padaczki. Lekarz sprawdza też, czy przyszły kierowca nie ma objawów wskazujących na nadużywanie czy uzależnienie od alkoholu, bada jego ciśnienie i sprawdza funkcjonowanie nerek.

W razie potrzeby u kandydata na kierowcę mogą zostać zlecone dodatkowe badania, takie jak na przykład EKG.  Dodatkowe badania dotyczą głównie osób przewlekle chorych czy takich, które przeszły wcześniej wypadki lub kontuzje.

Rodzaj wykonywanych badań lekarskich oraz  ich ważność zależy od kategorii prawa jazdy oraz innych indywidualnych czynników. Zwykle badania są ważne, tak długo jak prawo jazdy, czyli 15 lat. Dotyczy to kierowców z prawem jazdy AM, A1, A2, A, B1, B, B+E, T, a także C1, C1+E, C+E, D1 oraz D.

Jednak osoby, które mają wadę wzroku, będą częściej poddawane badaniom. Dotyczy to także kierowców zawodowych, którzy wykonują badania co 5 lat. Natomiast osoby, które skończyły 60 lat, muszą się badać co 30 miesięcy.


W niektórych sytuacjach potrzebne jest orzeczenie psychologiczne. Jest tak przy staraniu się o prawo jazdy kategorii: C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E albo gdy starosta skierował kandydata na badania psychologiczne.

Na badanie lekarskie trzeba zabrać dokument tożsamości, stare prawo jazdy (gdy przedłużamy jego ważność) oraz, jeśli posiadamy – dokumentację medyczną i wyniki zleconych badań, albo dokumentację dotyczącą choroby przewlekłej, pobytu w szpitalu czy urazu, albo orzeczenie o  niepełnosprawności. Osoby używające okularów i aparatów słuchowych muszą je mieć na sobie w trakcie badania. Koszt badania lekarskiego wynosi 200 zł (cena ta wynika z rozporządzenia ministra zdrowia).

Kompleksowe badania lekarskie kierowców i kandydatów na kierowców można przeprowadzić w Miejskich Ośrodkach Medycyny Pracy (MOMP), a także w Wojewódzkich Ośrodkach Medycy Pracy (WOMP). Wiele ośrodków szkoleniowych oraz szkół jazdy także oferuje takie badania. Badania kierowców oferują także przychodnie i centra medyczne, które zatrudniają w tym celu lekarzy posiadających uprawnienia do badania osób ubiegających się o prawo jazdy.

Po otrzymaniu orzeczenia lekarskiego można złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy wraz ze wszystkimi potrzebnymi dokumentami w urzędzie powiatowym, wziąć udział w kursie i zdać egzamin na prawo jazdy. Osoby poniżej 18 lat, muszą pójść do urzędu z rodzicem lub opiekunem prawnym.


Następnie trzeba wziąć udział w kursie teoretycznym i praktycznym w szkole jazdy lub samodzielnie przygotować się do kursu teoretycznego i wziąć udział tylko w kursie praktycznym.

Na egzamin teoretyczny i praktyczny można zapisać się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Po zdaniu obu egzaminów prawo jazdy odbiera się w starostwie powiatowym. Opłata za wydanie tego dokumentu wynosi 100,50 zł.

Podczas przygotowania się do egzaminów przyszły kierowca uczy się zasad prawa o ruchu drogowym, opanowuje umiejętność kierowania pojazdem i bezpiecznego poruszania się po drogach.


A jak na co dzień dbać o bezpieczną jazdę? Warto pamiętać o kilku zasadach:

– przestrzegajmy dozwolonych limitów prędkości,

– pamiętajmy o korzystaniu z pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewozu dzieci,

– siadajmy za kierownicę wyspani, wypoczęci i trzeźwi,

– dbajmy o prawidłowy stan techniczny naszych pojazdów,

– podróżując dalej, planujmy przerwy, dzięki którym utrzymamy cały czas właściwą koncentrację.


Umów się na badania dla kierowców za pośrednictwem Centrum Rezerwacji Wizyt 22 737 50 50.

-->