Bezsenność, problemy ze wzrokiem, bóle kręgosłupa – zagrożenia podczas korzystania z telefonu komórkowego – ortopeda, rehabilitacja, okulista w Centrum Medycznym CMP

Bezsenność, problemy ze wzrokiem, bóle kręgosłupa – zagrożenia podczas korzystania z telefonu komórkowego – ortopeda, rehabilitacja, okulista w Centrum Medycznym CMP

Telefony komórkowe są obecne w naszym życiu od wielu lat.  Z biegiem czasu przywiązaliśmy się do nich tak bardzo, że towarzyszą nam przez całą dobę. Smartfony są genialnymi urządzeniami i dzięki nim możemy nie tylko rozmawiać, pisać wiadomości czy oglądać seriale ale także pracować w dowolnym miejscu, korzystać z aplikacji w tym np. umawiać wizyty do lekarza, zamawiać e-receptę, odbierać wyniki badań laboratoryjnych. Do podstawowych czynności takich jak wysłanie maila nie potrzebujemy już laptopów. Smartfonami robimy zdjęcia, nagrywany filmy a nawet tworzymy w nich rysunki.

Ochom i achom związanym z cudownością i przydatnością telefonów komórkowych nie ma końca. Ale czy zastanawialiście się jakie zagrożenia niesie za sobą używanie smartfona? Co dzieje się z kręgosłupem? Jaki wpływ na stawy ma pisanie tekstów w telefonie komórkowym? Jak wpływ na sen i poziom stresu ma smartfon?

Zapewne podczas codziennego funkcjonowanie nie myślicie o tych zagrożeniach. Niestety są one powszechne i niezaprzeczalne. Poniżej przedstawiamy 5 zagrożeń jakie niesie za sobą nadmierne i nieprawidłowe korzystanie z telefonu komórkowego.


Ból kręgosłupa i ból stawów – zagrożenia przy korzystaniu z telefonów komórkowych

Nieprawidłowa postawa podczas korzystania ze smartfona może powodować bóle kręgosłupa i jego zwyrodnienia. Podczas przeglądania social mediów czy czytania najnowszych wiadomości ze świata nasza głowa znajduje się w pozycji pochylonej przez długi czas. Taka postawa skutkuje naciskiem na kręgosłup i jego nienaturalnym ułożeniem, co może wywoływać problemy z odcinkiem szyjnym kręgosłupa.

Korzystanie z telefonów komórkowych w nieprawidłowej pozycji może prowadzić do potrzeby konsultacji z ortopedą a nawet konieczności korzystania z rehabilitacji.

Podobne potrzeby z zakresu ortopedii i rehabilitacji mogą pojawić się na skutek bólu związanego ze stawami dłoni i palców. Szybkie i bardzo częste pisanie wiadomości na smartfonie nadwyręża stawy dłoni i powoduje ból nadgarstków, kciuka i pozostałych palców.

Bezsenność i stres – zagrożenie dla zdrowia, jak sobie z nimi radzić?

Bezsenność może być potęgowana przez nadmierne używanie smartfona w godzinach wieczorno-nocnych. Niebieskie światło, które emituje ekran telefonu powoduje, że nasz mózg jest w ciągłym działaniu. Po położeniu się do łóżka nie powinniśmy już korzystać z telefonu, aby mózg mógł odczytać sygnał, że pora już zasnąć.

Bezsenność ma także związek ze stresem, który nam towarzyszy w ciągu całego dnia. A stres jest także potęgowany poprzez ciągłe sprawdzanie smartfona, kontrolowanie czy wiadomość już nadeszła czy ktoś do nas dzwonił.

Zanim jednak okaże się, że konieczna jest wizyta u lekarza psychiatry czy psychoterapeuty możemy sami zniwelować zagrożenia – ograniczyć sprawdzanie telefonu do kilku razy na godzinę oraz ograniczyć korzystanie z telefonu w godzinach wieczornych, przed snem.

Problemy ze wzrokiem – zespół suchego oka

Problemy ze wzrokiem są skutkiem nie tylko nadmiernego wpatrywania się w ekrany telefonów komórkowych ale także wielogodzinnego korzystania z komputera czy ciągłego oglądania telewizji.

Należy jednak uświadomić sobie, że to właśnie smartfon ma znaczący wpływ na pojawianie się problemów ze wzrokiem. Niebieskie światło emitowane z ekranu telefonu wpływa negatywnie na aparat wzroku, a trzymanie smartfona blisko twarzy naraża oczy na jeszcze intensywniejsze promieniowanie. Podczas patrzenia w ekran zaburzone jest także mruganie, które pełni ważną rolę w nawilżaniu oka.

Jednym z zagrożeń dla oczu, spowodowanym m.in. korzystaniem z telefonu komórkowego, jest Zespół Suchego Oka, który objawia się pieczeniem i zaczerwieniem oka, uczuciem suchości oka, okresowym zamgleniem widzenia a także wrażeniem piasku pod powiekami.

Podczas pojawienia się niepokojących objawów należny zwrócić się do lekarza okulisty i podjąć niezwłocznie próbę leczenia.


Przy każdym z powyższych zagrożeń rozwiązaniem może być samokontrola. Innymi słowy ograniczenie nadmiernego korzystania z telefonu komórkowego i zachowanie odpowiedniej postawy.

Jeżeli odczuwasz jakąkolwiek dolegliwość, zapraszamy do Centrum Medycznego CMP celem profilaktycznej konsultacji.

Dbajcie o siebie i swoje zdrowie!