Wizyta u dentysty, zabiegi stomatologiczne w czasie epidemii – stomatolog w Centrum Medycznym CMP

Wizyta u dentysty, zabiegi stomatologiczne w czasie epidemii – stomatolog w Centrum Medycznym CMP

Sytuacja epidemiczna w Polsce i na świecie zaskoczyła wszystkich- również nas, lekarzy.

Obecnie jesteśmy przygotowani na przyjęcia Pacjentów w naszych placówkach. Musimy jednak wszyscy- zarówno Państwo- nasi Pacjenci, jak i my- lekarze, asystentki jak i pracownicy administracyjni stosować się do pewnych wytycznych, które zminimalizują ryzyko choroby.

Nigdy nie wiemy czy akurat my nie przejdziemy ewentualnego zarażenia w sposób gwałtowny i zagrażający życiu lub czy nie przeniesiemy wirusa na kogoś, kto w ten sposób go odchoruje.

Z naszej strony, jako CMP, zawsze stosowaliśmy wysokie standardy ochrony nas i naszych Pacjentów. Wszystkie narzędzia, którymi pracujemy są albo jednorazowe, albo sterylizowane dla każdego Pacjenta. Co to oznacza? Sterylizacja to proces który zabija drobnoustroje. Narzędzia wielorazowe, których używamy do leczenia, są moczone w specjalnej substancji usuwającej resztki organiczne, dokładne myte przez nasze Asystentki, a następnie pakowane w tzw. „pakiety” czyli opakowania papierowo-foliowe i sterylizowane w specjalnym, medycznym piecu gdzie zarazki są unieszkodliwiane poprzez połączenie wysokiej temperatury- 134’C i ciśnienia przez odpowiedni czas. Duża część przyrządów jest jednorazowa- nowa dla każdego Pacjenta i wyrzucana po wizycie.

 

Powierzchnie są dezynfekowane przeznaczonymi do tego środkami- zarówno unit, krzesła, biurka, powierzchnie szafek, podłogi, klamki, komputery, myszki. Pomieszczenia wietrzymy po każdym Pacjencie.

Lekarze i asystentki używają wysokiej klasy masek ochronnych, przyłbic, fartuchów jednorazowych i rękawiczek. Zawsze stosowaliśmy najwyższe standardy higieny- ręce, aż do łokci, myte są przed i po każdym Pacjencie i dezynfekowane.


Czemu procedury antybakteryjne są tak ważne w gabinecie stomatologicznym?

Podczas większości zabiegów- czy opracowywania ubytków- „wiercenia”, czyszczenia, szlifowania powstaje aerozol- czyli zawiesina wodna z cząsteczkami śliny, bakterii itp. która rozsiewana jest w odległości nawet 3m od Pacjenta.

Największy aerozol powstaje podczas zabiegu piaskowania- usuwania osadu z zębów- dlatego też Konsultant Krajowy wydał wytyczne, zgodnie z którymi obecnie nie możemy wykonywać tego zabiegu. Scaling, czyli usuwanie kamienia możemy przeprowadzić, jeżeli jest to sprawa pilna- duży stan zapalny, mocne krwawienie z dziąseł.

Leczymy również próchnicę, gdyż jest to choroba mogąca prowadzić często bardzo szybko do bólu i stanu zapalnego.

Sytuacją w której natychmiast powinniśmy skontaktować się ze stomatologiem jest silny ból, obrzęk twarzy, „kulki, krostki” pojawiające się nad zębem- przetoki, obrzęk w jamie ustnej, ropnie, mocne krwawienie z dziąseł, złamane zęby sprawiające ból lub kaleczące błonę śluzową jamy ustnej. Zwracajmy uwagę jak i kiedy boli- czy w nocy, po jedzeniu, przy ciepłym- zimnym- kwaśnym- słodkim. Ułatwi to Lekarzowi postawienie diagnozy.

Wszystkie problemy i leczenie planowe, którego odłożenie nie niesie za sobą zwiększonego ryzyka powikłań krótkoczasowych staramy się przełożyć- planowa wymiana szczelnych opatrunków, wykonywanie koron, mostów, protez, wybielanie.


Bardzo prosimy naszych Pacjentów o odwoływanie wizyt, jeżeli czują się źle, są przeziębieni, mają stan podgorączkowy lub gorączkę, kaszel, ból gardła,  duszności, nagłą utratę węchu lub smaku, dolegliwości „żołądkowe”- wymioty, biegunka, aktywną opryszczkę czy afty.

Prosimy o przełożenie wizyty, jeżeli mieliście Państwo kontakt przez ostatnie 3 tygodnie z kimś zakażonym koronawirusem lub będącym na kwarantannie. Staramy się również nie umawiać wizyt do 3 tygodni od powrotu zza granicy.

W miarę możliwości przychodzimy na wizytę sami lub z maksymalnie jedną osobą towarzyszącą. Dziecku powinien towarzyszyć jeden opiekun. Starajmy zachować się dystans- co najmniej 2 metry od innych osób nie bytujących na co dzień w jednym gospodarstwie domowym. Wirus nie ma skrzydełek, nie lata w powietrzu, jego nośnikiem są cząsteczki wody, aerozolu i powierzchnie których dotkniemy. Dlatego trzymając odległości i nie dotykając wszystkiego naokoło blokujemy mu szansę dostania się do naszego organizmu.

Często myjmy ręce, co najmniej 30 sekund, ciepłą wodą z mydłem.

Nie dotykajmy twarzy, pilnujmy naszych odruchów, nie obgryzajmy paznokci i skórek, nie oblizujmy palca przewracając kartki czy licząc pieniądze.

Po wejściu do placówki zdezynfekujcie ręce, a do momentu poproszenia na fotel dentystyczny prosimy  nie zdejmować maseczki.

Przed wizytą mierzymy naszym Pacjentom temperaturę i jeżeli wyniesie ona powyżej 37,3’C i nie jest to stan związany ze stanem zapalnym w jamie ustnej- wizyta nie może się odbyć. Prosimy o zrozumienie, chronimy Was i nas samych.

Bardzo ważną rzeczą w dobie epidemii jest dokładna, codzienna higiena jamy ustnej. Coraz częściej w literaturze podkreślana jest jej rola jako jednego ze środków prewencyjnych COVID-19. Szczotkujmy i nitkujmy zęby wg wskazań dentysty.


Wizyta u stomatologa jest bezpieczna, dokładamy wszelkich starań aby Państwu pomóc. Najważniejsze jest jednak nie narażać siebie i innych. Zdrowie mamy tylko jedno!

lek. dent. Magdalena Kacprzyńska

Stomatolog w CMP Piaseczno

 

-->