Czy łatwo być matką? Życzenia z okazji Dnia Matki od Centrum Medycznego CMP

Czy łatwo być matką? Życzenia z okazji Dnia Matki od Centrum Medycznego CMP

W dzień, gdy wszystkim matkom składamy życzenia, warto przypomnieć, jak ważną rolę one odgrywają. I to nie tylko dlatego, że mają z dziećmi bliski kontakt fizyczny wynikający z 9-miesięcznej ciąży, porodu i opieki nad maluchem. To głównie więź z matką kształtuje przyszłego człowieka, dlatego tak ważna jest jej jakość i psychiczne aspekty macierzyństwa.


Czy łatwo być matką?

Biorąc pod uwagę czynnik biologiczny, można stwierdzić, że jest to proces naturalny. Stajemy się matkami, zachodząc w ciążę, widząc swoje dziecko na ekranie aparatu USG, słysząc bicie jego serca, czując jego ruchy, a potem witając naszego malucha na świecie, karmiąc go, opiekując się nim, dzień i noc przy nim czuwając, dbając o jego zdrowie i rozwój.

Czy na tym jednak kończy się rola matki?  Z pewnością nie, ponieważ równie ważna jak rozwój fizyczny jest psychika małego człowieka. Kształtuje się ona w pierwszych latach życia i kluczową rolę odgrywa tutaj właśnie matka, jej podejście do dziecka, jej emocjonalna więź z nim, a także jej osobowość i charakter.

Od matki często wymaga się wręcz doskonałości – ma być na każde zawołanie dziecka (co jest potrzebne w pierwszych miesiącach życia), ale ma także radzić sobie z własnym zmęczeniem czy stresem, pojawiającym się po porodzie. Nie zawsze jednak jest tak różowo. Matka bywa wyczerpana, nerwowa, czasem dopada ją depresja poporodowa i nie zawsze potrafi sobie poradzić z własnymi nastrojami. Może się za to niesłusznie obwiniać, uważając, że jest złą matką.

Na takie aspekty zdrowia psychicznego powinien zwracać uwagę personel medyczny – lekarze i pielęgniarki, gdy kobieta trafia na porodówkę, a także jej bliscy – gdy jest już z dzieckiem w domu. Specjalistyczna pomoc udzielona w porę, pomaga przetrwać ten trudniejszy dla niektórych kobiet czas.

Dlaczego jest to tak ważne? Więź istniejąca między matką a dzieckiem sprawia, że uczucia i emocje matki są przejmowane przez dziecko, które martwi się, że mama jest smutna, nawet, gdy jest bardzo malutkie i nie rozumie, dlaczego tak się dzieje. Odczuwa nastroje mamy i potrafi je odzwierciedlać. Dlatego nie tylko dla własnego dobrego samopoczucia, ale także dla samopoczucia dziecka dobrze jest, aby kobieta dbała o swoje zdrowie psychiczne.

Co może w tym pomóc? W Dniu Matki można przypomnieć sobie, co lubimy najbardziej i postarać się spełnić to pragnienie. Chwila dla siebie, wygospodarowana nawet w najbardziej nerwowym dniu, potrafi wiele zdziałać.

Warto także prosić bliskich o pomoc, nie tylko tego dnia, ale na co dzień. Mama, która może liczyć na wsparcie innych, jest spokojniejsza, bardziej zrównoważona emocjonalnie, szczęśliwsza. Taka mama będzie wychowywać szczęśliwe dzieci.


Więź emocjonalna z dzieckiem

Dobrze jest pamiętać, że więź emocjonalna zbudowana z dzieckiem w dzieciństwie zostanie na całe życie. Matka dbająca o rozwój dziecka, ale także o własny stan psychiczny, będzie gwarancją tego, że dziecko rozwinie się prawidłowo. Stanie się samodzielnym, dojrzałym człowiekiem, ale także dobrym rodzicem dla swoich dzieci.

Więź z matką nie kończy się wraz z dzieciństwem. Także jako dorośli czujemy potrzebę, aby zrozumiała nas najbliższa nam od początku naszego życia osoba. Zdrowa więź z matką nie przytłacza więzi, które zawiązaliśmy z partnerem czy partnerką, ale potrafi być wsparciem w trudnych chwilach.

Także dla matki świadomość tego, że dorosłe dziecko ją kocha i w razie potrzeby przyjdzie z pomocą, wpływa pozytywnie na samopoczucie i nastawienie do życia. A obserwowanie rozwoju dziecka, jego wkraczania w świat, nabywania przez nie umiejętności i dojrzałości, ze świadomością, że wpłynęła na to więź z matką, jej miłość i wychowanie, jest na pewno źródłem szczęścia.

Tego życzymy wszystkim mamom w Dzień Matki!