Pokarm kobiecy – drogocenny dar – położna z Centrum Medycznego CMP radzi

Pokarm kobiecy – drogocenny dar – położna z Centrum Medycznego CMP radzi

W związku ze zbliżającym się Ogólnopolskim Tygodniem Karmienia Piersią chciałam przypomnieć i zwrócić uwagę jak istotne jest karmienie piersią dla kobiety i dziecka. Wzmocnienie układu immunologicznego, przynosi ogromne korzyści dla zdrowia i rozwoju maluszka. Mleko kobiece zawiera ważne elementy, które nie występują w żadnej, nawet najlepszej jakości, mieszance dostępnej na rynku.

Chciałabym zwrócić szczególną uwagę na korzyści z karmienia piersią dla mamy i dziecka. Mam na myśli przede wszystkim wpływ na układ immunologiczny.


Dla dziecka korzyści natychmiastowe to między innymi zmniejszona zachorowalność na:

 • biegunkę,
 • bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
 • infekcyjne zapalenie dróg oddechowych,
 • zakażenia układu moczowego,
 • zapalenia ucha środkowego,
 • martwicze zapalenie jelit.

Korzyści odległe to mniejsze ryzyko wystąpienia:

 • otyłości, nadwagi,
 • astmy,
 • cukrzycy typu 1 i 2,
 • ziarnicy złośliwej,
 • białaczki limfatycznej i szpikowej.

U kobiety karmiącej piersią również obserwujemy korzyści natychmiastowe i długoterminowe.

Korzyści natychmiastowe to:

 • szybsza inwolucja macicy,
 • krótszy okres krwawienia po porodzie,
 • szybszy powrót to figury sprzed ciąży, szybsza utrata zbędnych kilogramów,
 • niższy poziom występowania depresji u matek karmiących piersią.

Korzyści długoterminowe to między innym:

 • mniejsze występowanie raka sutka, raka jajnika
 • mniejsze ryzyko wystąpienia osteoporozy i złamania kości szyjki udowej w wieku pomenopauzalnym
 • rzadsze występowanie nadciśnienia tętniczego, cukrzycy i chorób układu krążenia w okresie pomenopauzalnym.

Karmienie piersią to sztuka, której może nauczyć się każda mama. Nie zawsze jest to łatwe, ale przy odpowiednim wsparciu i zaangażowaniu na pewno możliwe. Pomoc najbliższych oraz wsparcie ze strony wykwalifikowanego personelu medycznego stanowi ważny aspekt dla wszystkich matek. Począwszy od edukacji przedporodowej, wsparcia po porodzie w kontakcie skóra do skóry a także nauki i pomocy w karmieniu piersią aż do odpowiedniego wsparcia na oddziałach położniczych ze strony położnych i doradców laktacyjnych.

Powrót do domu to bardzo radosna chwila dla każdej mamy. Zdarza się jednak, że jest to również okres obaw i niepokoju. Dlatego pomoc ze strony położnych środowiskowych oraz poradni laktacyjnych jest bardzo ważna.

W czasie pandemii dostępność do specjalisty może być ograniczona. Z tego też powodu warto wypracować niezbędne umiejętności podczas pobytu w szpitalu. Trwa on około 2 – 3 doby, jest to czas wystarczająco długi do opanowania sztuki karmienia piersią. Oczywiście może się zdarzyć, że potrzeba nam trochę więcej czasu, aby nabrać pewności siebie i wypracować niezbędne umiejętności. W takiej sytuacji zawsze możemy zwrócić się z prośbą o dodatkowy dzień opieki, który przeznaczymy na ćwiczenia i utrwalenie zdobytej wiedzy.


Po powrocie do domu ważna jest samodzielna obserwacja oraz ocena wskaźników skutecznego karmienia piersią.

Wskaźniki subiektywne, obserwowane przez Mamę to między innymi:

 • Rozluźnienie piersi po karmieniu piersią,
 • Zadowolenie dziecka, zasypia bądź czuwa po karmieniu piersią. Jest spokojne.
 • U mamy obserwujemy odruch wypływu pokarmu.

Wskaźniki obiektywne to:

 • prawidłowa ilość stolców i mikcji
1-2 doba życia 3-4 doba życia Od 5 doby
Stolce smółka Stolec przejściowy Co najmniej 3-4 papkowate stolce
1-2 doba życia Od 3 doby Od 6 tygodnia życia
Mikcje 1-2 mokre pieluszki lub nic 6-8 mokrych pieluszek na dobę 5-6 mokrych pieluszek
 • prawidłowe przyrosty masy ciała u dziecka:
0-3 miesiąca życia 26-31 g/d 182-217 g/tydz.
3-6 miesiąca życia 17-18 g/d 119-126 g/tydz.
6-9 miesiąca życia 12-13 g/d 84-91 g/tydz.
9-12 miesiąca życia 9 g/d 63 g/tydz.

Karmienie piersią to piękny akt, który pozytywnie wpływa na organizm dziecka i mamy. Nie bez znaczenia pozostają także kwestie finansowe i odciążenie budżetu domowego.

Mleko mamy nic nas nie kosztuje! Drobne i najczęściej jednorazowe wydatki na preparat do wzmocnienia laktacji bądź maść na brodawki, stanowią jedynie ułamek tego co musielibyśmy zapłacić za mleko sztuczne. Również laktator, który możemy wypożyczyć lub wizyta w poradni laktacyjnej nie powinny obciążyć w dużym stopniu naszego budżetu a poniesione koszty w perspektywie czasu bardzo szybko się zwrócą.

Mając na uwadze dobro dziecka często zapominamy jak duże wydatki ponosimy w związku ze stosowaniem sztucznych mieszanek. Koszty butelek, smoczków, podgrzewaczy oraz pozostałych akcesoriów w tym wyparzacza do butelek oraz wydatki na samą mieszankę są znaczące. Warto przemyśleć czy kwotę rzędu 500, 600 zł miesięcznie, nie lepiej przeznaczyć na inne potrzeby maluszka, co z pewnością przyniesie mu większe korzyści.

Zdobycie umiejętności karmienia piersią może przysporzyć drobnych problemów, ale przy odpowiednim wsparciu jest możliwe do osiągnięcia. Ważne, aby się nie poddawać, gdy pojawią się małe problemy i rozwiązywać je na bieżąco. Nie pozwolić, aby małe problemy przerodziły się w duże. Zawsze znajdą się osoby, na które możemy liczyć w laktacji, które mają odpowiednie przygotowanie, aby nas wspierać. Ważna jest również nauka i obserwacja wskaźników skutecznego karmienia.


Przyszła lub młoda mamo, w tygodniu promocji karmienia piersią życzę więc samych sukcesów!!!

mgr Paulina Gano

Certyfikowany Doradca Laktacyjny, położna z Centrum Medycznego CMP, na co dzień pracująca w Szpitalu św. Anny w Piasecznie


Bibliografia:

Karmienie piersią w teorii i praktyce. Praca zbiorowa pod red. Nehring-Gugulska M, Żukowska-Rubik M, Pietkiewicz A. Kraków: Wydawnictwo Medycyna Praktyczna; 2012. Wydanie II poprawione. 2017: 43-49, 95-99.

Mleko kobiece jako naturalny produkt leczniczy. Piskorska-Jasiulewicz M., Witkowska-Zimny M. (2015) Problemy pielęgniarstwa. 23 (3): 417-422

Skutecznie o laktacji i karmieniu piersią. Red. Sztyber B, Dmoch-Gajzlerska E. WUM 2015

-->