Nadciśnienie Tętnicze – czym się objawia, jak mu zapobiegać – lekarz z CMP radzi

Nadciśnienie Tętnicze – czym się objawia, jak mu zapobiegać – lekarz z CMP radzi

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nadciśnienie tętnicze jest pierwszą przyczyną przedwczesnych zgonów na świecie. Jest to najważniejsza, możliwa do zmiany, przyczyna zagrożenia chorobami układu krążenia.

W związku ze Światowym Dniem Walki z Nadciśnieniem Tętniczym, który obchodzony jest 17 maja oraz z działaniem CMP w Programie Profilaktyki Układu Chorób Krążenia CHUK chcemy uczulić naszych Pacjentów i zwrócić Państwa uwagę na ten problem. Głównym powodem zbyt późnego wykrywania tej choroby jest fakt, iż ponad 40% osób dorosłych w Polsce nie zna wartości swojego ciśnienia tętniczego.


CIŚNIENIE TĘTNICZE CO TO TAKIEGO?

Ciśnienie tętnicze to wartość z jaką przepływając krew naciska na ściany naczyń, znajdujących się w układzie krążenia.


JAK MIERZY SIĘ CIŚNIENIE TĘTNICZE?

Pomiar ciśnienia tętniczego wykonuje się przy pomocy ciśnieniomierza i określa się w milimetrach słupa rtęci (mm Hg). Wynik pomiaru zawsze zapisuje się podając dwie dane: wartość skurczowego ciśnienia tętniczego (RCT) np. 130/85 mm Hg (co czytamy: 130 na 85 mm słupa rtęci).

Skurczowe ciśnienie tętnicze jest zawsze wyższe i jest to wartość z jaką krew jest wtłaczana do aorty i dużych tętnic podczas skurczu lewej komory serca.

Rozkurczowe ciśnienie tętnicze jest zawsze niższe, ponieważ jest to wartość jaką uzyskuje ciśnienie krwi podczas rozkurczu lewej komory serca.


KTO NARAŻONY JEST NA NADCIŚNIENIE TĘTNICZE?

Nadciśnienie Tętnicze (NT) może wystąpić u każdego Pacjenta, jednak najbardziej narażone są osoby:

 • obciążone genetycznie, u których choroby układu krążenia występują w rodzinie,
 • z cukrzycą lub chorobą nerek,
 • z czynnikami ryzyka chorób sercowo – naczyniowych
 • otyłe lub z nadwagą,
 • spożywające dużo soli,
 • nadużywające alkoholu,
 • narażone na dużą ilość stresu,
 • mające problemy ze snem,
 • palące papierosy.

JAK ZMINIMALIZOWAĆ RYZYKO ZACHOROWANIA?

Ważnym elementem, który pomoże zminimalizować ryzyko zachorowania jest wykonywanie profilaktycznych badań. Istotne jest tutaj wykonywanie pomiarów ciśnienia tętniczego.

Każdy Pacjent powinien mieć wykonane badanie pomiaru ciśnienia tętniczego przynajmniej raz w roku, niezależnie od wyników poprzednich pomiarów.

Bardzo ważny jest także tryb życia, zapobieganie otyłości, zdrowe odżywianie oraz aktywność fizyczna.


JAKI WYNIK POMIARU CIŚNIENIA TĘTNICZEGO POWINIEN WZBUDZIĆ CZUJNOŚĆ?

Niepokój związany z problemem występowania u Pacjenta nadciśnienia tętniczego powinien się pojawić, gdy wartość dla SCT wynosi 140 mm Hg lub więcej i/lub wartość RCT to 90 mm Hg i więcej.

Należy jednak pamiętać, że powyższe wartości powinny zostać wyliczone jako średnia z co najmniej dwóch pomiarów wykonanych podczas dwóch różnych wizyt.


JAK PRAWIDŁOWO WYKONAĆ POMIAR CIŚNIENIA TĘTNICZEGO?

Na 30 minut przed pomiarem, Pacjent nie powinien spożywać kawy czy innych substancji pobudzających, nie powinien także palić papierosów.

Badanie wykuje się po minimum 5 minutowym odpoczynku Pacjenta w pozycji siedzącej, z podpartymi plecami, w cichym i ciepłym pomieszczeniu. Ręka do pomiaru powinna być rozluźniona, podparta na wysokości serca oraz zgięta w łokciu bez uciskającej odzieży.


JAK LECZY SIĘ NADCIŚNIENIE TĘTNICZE?

Na sposób leczenie nadciśnienia tętniczego ma wpływ wiele czynników, m.in. ogólny stan zdrowia Pacjenta czy wiek. U wielu pacjentów konieczne jest leczenie farmakologiczne, które powinno być wspierane zmianą stylu życia. Jeśli Pacjent choruje na nadciśnienie tętnicze powinien:

 • zadbać o zbilansowaną, zdrową dietę: unikanie soli i produktów przetworzonych, jedzenie ryb, warzyw, owoców, potrwa bogatych w potas, zminimalizowanie spożywania tłuszczów zwierzęcych
 • ograniczyć spożywanie alkoholu i wyrobów tytoniowych, zaleca się całkowite rzucenie palenia
 • rozpocząć regularne ćwiczenia fizyczne aerobowe (nie siłowe).

WAŻNE!

Wczesne wykrycie nadciśnienia tętniczego i odpowiednia współpraca z lekarzem, zmiana trybu życia oraz diety skutecznie pomogą w walce z chorobą!

PAMIĘTAJ! Mierz ciśnienie regularnie!

Konsultacja:

lek. Anna Karpińska – Medycyna Rodzinna