Skip to main content
A- A A+

Dzień Polskiej Położnej – Szkoła Rodzenia Centrum Medycznego CMP

8 maja, 2020

Dzisiaj - 8 maja - obchodzimy Dzień Polskiej Położnej. Data ta nie jest przypadkowa - 08.05.1896 roku urodziła się patronka polskich położnych - Stanisława Leszczyńska. Położna, która w czasie okupacji była więźniem obozu Auschwitz - Birkenau. Tam przeciwstawiając się okupantowi zajmowała się ciężarnymi, odbierała porody, a było ich nie mało, bo ok. 3.000.


Jak wygląda praca dzisiejszej położnej?

Cały czas, z pełnym oddaniem, Położne opiekują się swoimi pacjentkami. Już na etapie ciąży edukują i wprowadzają przyszłe mamy w arkana macierzyństwa. Dzielą się swoją fachową wiedzą i doświadczeniem, prowadząc z ciężarnymi edukację przedporodową, jak i regularnie spotykając się z nimi podczas zajęć szkoły rodzenia.

Aktualnie w Centrum Medycznym CMP aż 15 Położnych zaangażowanych jest w pracę z kobietami w ciąży w ramach Szkoły Rodzenia CMP. Położne razem z uczestniczkami zajęć wspólnie ćwiczą, oddychają, rozmawiają godzinami o pielęgnacji, kąpieli noworodka czy karmieniu piersią. Pomimo, że kursy często rozpoczynają się w godzinach popołudniowych, dla położnych pełnych pasji nie jest to przeszkodą. Chętnie przyjeżdżają na spotkania z przyszłymi mamami, a w razie nieprzewidzianych sytuacji losowych zawsze mogą liczyć na pomoc i zastępstwo koleżanki.

Także teraz, gdy stacjonarne zajęcia Szkoły Rodzenia CMP zostały zastąpione Szkołą Rodzenia CMP online Położne stanęły na wysokości zadania i prowadzą zajęcia na żywo przy pomocy narzędzia do video połączeń.

Poza szkołą rodzenia, często te same Położne spotykamy w szpitalach na oddziałach położniczo-ginekologicznych oraz na oddziałach noworodkowych. Tak jak ich patronka, pomagają rodzącym w cudownych, ale i zarazem trudnych chwilach porodu. Pielęgnują rany, a na zlecenie lekarzy podają leki.

Na oddziałach ginekologicznych pomagają kobietom po zabiegach operacyjnych, pielęgnują je, wykonują konieczne badania.

Położne są również w tzw. środowisku, czyli w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej. Tam między innymi realizują opiekę nad kobietami, które planują zajść w ciążę. Niejednokrotnie z tymi samymi kobietami spotykają się później w ich domach po porodzie, realizując tzw. wizyty patronażowe, podczas których kontrolują jak u młodych mam przebiega okres połogu, a u dzieci adaptacja do życia jakże odmiennego niż w brzuchu mamy.

Jako Położne zajmują się również kobietami po zabiegach operacyjnych, np. ginekologiczno-onkologicznych, głównie w zakresie pielęgnacji. Najczęściej same kobiety o tym zapominają łącząc zawód położnej tylko z okresem ciąży i porodu.


Czy Położne są potrzebne kobietom, ich dzieciom, a nawet innym bliskim im osobom?

Sądząc po ciepłych słowach Pacjentek, rekomendacjach, po składanych im życzeniach – z pełną stanowczością odpowiadamy TAK, są potrzebne. Wielokrotnie słyszymy, że Położne pomogły zrozumieć mamom, jak powinien przebiegać proces pielęgnacji dziecka, jakie witaminy mu podawać, kiedy pójść do lekarza. Położnicom również wydają aktualne zalecenia dotyczące postępowania w okresie połogu, ale i również poza nim. Rodzice bardzo często "gubią się" od nadmiaru wiedzy jaką zdobywają z internetu, to Położne tę wiedzę porządkują i aktualizują.

Ich samodzielny zawód nie jest łatwy, wymaga od nich spostrzegawczości, cierpliwości, umiejętności w szybkim podejmowaniu decyzji, ale również zdrowego uporu i stanowczości.

Dlatego za to wszystko BARDZO WAM – DROGIE POŁOŻNE - DZIĘKUJEMY! Nie tylko z okazji dzisiejszego Dnia Polskiej Położnej, ale każdego dnia, kiedy jesteście razem z nami i pomagacie nam i naszym Pacjentkom przejść przez trudne chwile macierzyństwa.


Dziękujemy, że jesteście!

Sylwia Mboka

Koordynator Szkoły Rodzenia CMP

Ten tekst powstał dzięki współpracy i zaangażowaniu ze strony położnej Agnieszki Popławskiej Topor, za co jeszcze raz serdecznie dziękuję!


Zapisz się na newsletter

Otrzymuj poradniki o zdrowiu oraz informacje o naszych promocjach