Wizyta u okulisty w czasie pandemii – lekarz z CMP radzi

Wizyta u okulisty w czasie pandemii – lekarz z CMP radzi

Szanowni Państwo, w czasie pandemii covid-19 ograniczamy niektóre planowe wizyty lekarskie, przesuwając je na czas bezpieczniejszy epidemiologicznie. Nie pozostawiamy Was jednak bez opieki.

Bezwzględnie należy skontaktować się z okulistą, jeśli:

  • znacznie obniży się ostrość wzroku jednego czy obojga oczu (zwłaszcza nagle)
  • pojawią się błyski czy nowe męty w polu widzenia
  • pojawi się ból oka, zaczerwienienie, towarzyszące bóle głowy, ewentualnie wymioty, nudności
  • pojawi się ból, pogorszenie widzenia, światłowstręt, zwłaszcza u osoby noszącej soczewki kontaktowe
  • wystąpi uraz oczu – zadrapania, uczucie ciała obcego
  • występują znane Pacjentowi przewlekłe choroby okulistyczne wymagające regularnych kontroli: zwyrodnienie plamki, aktywna retinopatia cukrzycowa
  • Pacjent otrzymuje regularne iniekcje doszklistkowe (zabiegi te należą do pilnych i są prowadzone w CMP w Piasecznie, z zachowaniem najwyższych standardów higienicznych także w czasie pandemii)
  • zmiana okularów może stać się pilna, jeśli ulegną uszkodzeniu lub są za słabe – w czasie dużej ilości pracy zdalnej zarówno dzieci (nauczanie zdalne) jak i dorosłych (praca zdalna) to warunek bezpieczeństwa oczu.

Pacjent z powyższymi problemami powinien zapisać się na bezpośrednią konsultację w Oddziale z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (osoba bez objawów infekcji, bez gorączki).

Dla bezpieczeństwa Pacjenta i lekarza wprowadziliśmy wszystkie zalecane przez GIS i MZ zalecenia na poziomie recepcji i gabinetów. Zgodnie z wytycznymi nie wykonujemy badań, w czasie których może dojść do powstania aerozolu (np. pomiar ciśnienia w oku metodą puff). Większość procedur okulistycznych jest jednak bezpieczna i jeśli są wskazania wykonujemy je w Oddziałach CMP. Bezpieczne są także badania OCT, USG oka, angiografia oraz zabiegi laserowe w jaskrze czy chorobach siatkówki.

W czasie wizyty Pacjent pozostaje w maseczce, lekarz „uzbrojony” jest w maskę, gogle lub przyłbice i rękawiczki ochronne. Na lampach szczelinowych zawieszone zostały specjalne ochrony z plexi, minimalizujące kontakt w czasie badania z bliskiej odległości. W czasie badania przy lampie Pacjent i lekarz powstrzymują się od rozmowy. Wszystkie przedmioty i urządzenia używane w czasie badania są dezynfekowane po każdym Pacjencie zgodnie z procedurami.

Jeśli Pacjent przyjmuje leki stale – np. na jaskrę, alergie – wystarczy, że skorzysta z Telekonsultacji celem wystawienia kolejnej e-recepty, planową wizytę w Oddziale przesuwając co najmniej o 1 mc.


Obejrzyj film z cyklu Lekarz z CMP radzi – jak dbać o oczy w czasie pandemii.


dr n.med. Małgorzata Zaraś

Kierownik Poradni Zaawansowanej Okulistyki w CMP

-->