Opieka dla pracowników „od A do Z” w Centrum Medycznym CMP

Opieka dla pracowników „od A do Z” w Centrum Medycznym CMP

Medycyna pracy to ważna dziedzina ochrony zdrowia. Lekarz medycyny pracy nie tylko kieruje pracownika na badania wstępne, okresowe czy kontrolne, ale prowadzi także działania profilaktyczne. Dzięki współpracy specjalisty medycyny pracy z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej i innymi specjalistami placówki CMP mogą zaoferować każdej firmie kompleksową opiekę nad pracownikami.

Wykonywanie badań pracowników to obowiązek pracodawców wynikający z przepisów prawa, ale dzięki badaniom zlecanym w poradni medycyny pracy można także wykryć szereg poważnych schorzeń, zanim rozwinęły się one na tyle, aby można zauważyć ich objawy. Często pozwala to w porę zareagować i zapobiegać pogorszeniu stanu zdrowia.

Podczas badań wstępnych czy okresowych pracownika można wykryć cukrzycę, ponieważ badanie poziomu cukru jest wykonywane u pewnych grup pacjentów, na przykład u osób, które mają kontakt z obsługą maszyn czy prowadzą samochody. Podobnie jest z nadciśnieniem, to często właśnie w poradni medycyny pracy pacjenci po raz pierwszy dowiadują się, że cierpią na to schorzenie. Wdrożenie leczenia pozwala uniknąć późniejszych powikłań i poważniejszych schorzeń.

Po wykryciu problemów zdrowotnych lekarz medycyny pracy kieruje pacjenta do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który dalej nadzoruje jego leczenie, zleca diagnostykę czy konsultacje specjalistyczne.


Kompleksowo i pod jednym dachem


W przypadku sieci placówek Centrum Medycznego CMP wygodne jest to, że po wykryciu określonych schorzeń lekarz medycyny pracy od razu może przekazać pacjenta do lekarza pierwszego kontaktu (POZ), który przyjmuje na miejscu, oraz na konsultacje specjalistyczne dostępne w tej samej lokalizacji.

Poza tym dzięki nowoczesnym systemom informatycznym lekarze przejmujący pacjenta mają dostęp do jego wyników badań, co oszczędza pacjentowi szukania specjalistów w innych placówkach, dostarczania tam dokumentacji lub ponownego wykonywania badań.

Pozytywną stroną takiego skoordynowanego podejścia jest to, że lekarz medycyny pracy, który zajmuje się pacjentem przez dłuższy czas, zna jego problemy zdrowotne i pozostaje w kontakcie z lekarzem POZ, który kieruje leczeniem. Pozwala to zaopiekować się pacjentem kompleksowo, od początku do końca.

W sieci CMP świadczenia w zakresie medycyny pracy oferuje 13 przychodni, które zlokalizowane są na terenie prawie każdej dzielnicy Warszawy i w pobliskich miejscowościach. W każdej można skorzystać z konsultacji lekarza medycyny pracy i wykonać potrzebne badania. Dla przedstawicieli niektórych zawodów wymagana jest jednak bardziej specjalistyczna diagnostyka, dotyczy to na przykład operatorów wózków widłowych czy kierowców zawodowych u których należy wykonać badania psychotechniczne.

Pracownie, w których można wykonać takie specjalistyczne badania, funkcjonują w dwóch placówkach CMP, jedna z nich zlokalizowana jest w Piasecznie, w miejscu dogodnym dla firm działających w południowej części stolicy i w okolicznych miejscowościach. Natomiast w samym centrum Warszawy – przy ulicy Mariańskiej działa oddział CMP, w którym również można wykonać szereg specjalistycznych badań obowiązkowych dla przedstawicieli poszczególnych zawodów.


Nowoczesna medycyna w historycznym budynku – CMP Mariańska


Placówka ta – oddział CMP Mariańska – zlokalizowana jest tuż przy rondzie ONZ, w sąsiedztwie biurowców, w których swoje siedziby ma wiele firm. Przychodnia, która w ramach sieci CMP działa od 2013 roku, znana jest również jako Przychodnia Śródmieście. Jest to szczególna placówka, gdyż funkcjonuje w zabytkowym budynku z roku 1925,  w którym pierwotnie mieściły się biura Kasy Chory, ambulatorium i apteka, podczas wojny szkoła pielęgniarek, a w okresie powstania warszawskiego- szpital polowy zgrupowania AK Chrobry II.

Obecnie na 420 metrach kwadratowych powierzchni działa tutaj kilkanaście gabinetów lekarskich i pracownie diagnostyczne. Siedziba tej placówki może różnić się od siedzib przychodni działających w nowo wybudowanych obiektach. Historyczny budynek  mieści jednak placówkę wyposażoną w nowoczesny sprzęt, której oferta w pełni zaspokaja potrzeby zdrowotne różnych grup pacjentów oraz pracowników.

W CMP Mariańska można skorzystać ze świadczeń lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz z konsultacji wielu specjalistów, są to zarówno konsultacje komercyjne jak i finansowane ze środków NFZ. Ze świadczeń  mogą korzystać zarówno osoby osiadające abonamenty CMP jak i posiadacze prywatnych pakietów medycznych wykupionych w firmach ubezpieczeniowych. Można tutaj wykonać badania laboratoryjne, badania RTG, skorzystać z konsultacji w Poradni Medycyny Podróży.

Oprócz badań psychotechnicznych w CMP Mariańska można wykonać szereg innych specjalistycznych badań dla pracowników, takich jak badania psychologiczne dla osób ubiegających się o pozwolenie na posiadanie broni, badania dla pracowników zabezpieczenia technicznego II stopnia oraz dla sędziów, prokuratorów i asesorów.

Badania wykonywane są przy użyciu nowoczesnego sprzętu, a zatrudniony personel stale podnosi swoje kwalifikacje.

Pracownicy okolicznych firm oraz mieszkańcy Warszawy, w tym także kombatanci, korzystający z usług tej placówki, cenią sobie wizyty w budynku, którego historyczna przeszłość ma odbicie w wyglądzie stylowych wnętrz i panującej tutaj atmosferze. Doceniają także profesjonalizm zatrudnionego w przychodni personelu i możliwość wykonania szerokiego zakresu badań.

Warto skorzystać z usług tej placówki z tradycjami, która kiedyś opiekowała się żołnierzami, a teraz opiekuje się „walczącymi” każdego dnia o jak najlepsze wyniki pracownikami większych i mniejszych firm działających w stolicy. Warto zaufać takiej przychodni.


 

Łukasz Banasiewicz

Dyrektor Handlowy w Centrum Medycznym CMP