Pamiętaj o sercu nie tylko w Walentynki z Centrum Medycznym CMP

Pamiętaj o sercu nie tylko w Walentynki z Centrum Medycznym CMP

Walentynki to dzień, w którym zwykle przesyłamy bliskim czerwone serduszka, zapewniając ich o naszej miłości, to dzień pełen radości i prezentów. Jednak abyśmy mogli jak najdłużej cieszyć się towarzystwem ukochanych osób, dobrze jest myśleć o sercu nie tylko raz w roku, w święto zakochanych.
Serce to nie tylko symbol naszych najgłębszych uczuć, źródło pragnień i namiętności, to także narząd, bez którego, tak jak bez miłości, nie moglibyśmy żyć.


Dlaczego serce jest tak ważne?

To niezwykły, centralny narząd naszego układu krwionośnego, pompa tłocząca krew do całego organizmu, która kurczy się w ciągu naszego życia przeciętnie 2,5 miliarda razy. To dzięki niemu nasz cały organizm zaopatrzony jest w krew, a za jej pośrednictwem w tlen, substancje odżywcze i inne niezbędne produkty.
Wiele czynników wpływa na funkcjonowanie serca, niektóre z nich mogą powodować pogorszenie jego funkcjonowania, a nawet choroby, które mają znaczenie dla kondycji całego organizmu. O tym, że jest to poważne zagrożenie, świadczą dane mówiące o czterech milionach zgonów rocznie, zdarzających się w Europie, które spowodowane są właśnie chorobami układu krążenia.


Jak uniknąć chorób serca?

Najlepszym sposobem jest prowadzenie zdrowego stylu życia, który obejmuje odpowiednią dietę, bogatą w warzywa i owoce, a ubogą w tłuszcze zwierzęce i cukier, utrzymywanie właściwej wagi, unikanie stresu, palenia i nadużywania alkoholu, zapewnienie sobie koniecznej dawki aktywności fizycznej i właściwej ilości snu.

Elementem dbałości o serce są także badania profilaktyczne. Jeżeli nie mamy poważniejszych dolegliwości, powinniśmy przynajmniej raz w roku kontrolować ciśnienie krwi, podobnie jak cholesterol, wykonując tzw. lipidogram, czyli badanie określające nie tylko całkowity poziom cholesterolu, ale także poziom – cholesterolu HDL i LDL oraz trójglicerydów, które są istotne z punktu widzenia zagrożenia miażdżycą naczyń krwionośnych i problemów z krążeniem.

Do podstawowych badań wykonywanych raz w roku należy także określenie poziomu glukozy we krwi, który jest istotny w diagnostyce kardiologicznej, gdyż może wskazywać na cukrzycę lub nietolerancję glukozy, a u cukrzyków wzrasta prawdopodobieństwo rozwinięcia się chorób sercowo-naczyniowych, w tym nadciśnienia, choroby niedokrwiennej serca czy udaru mózgu.

W wykrywaniu chorób kardiologicznych przydatne są pomiary poziomu potasu, który wpływa na równowagę elektrolitową organizmu, a od niej zależy prawidłowa praca serca. Niedokrwistość i choroby przewlekłe związane z sercem i krążeniem pozwala także wykryć badanie morfologii krwi.

Jeżeli w naszej rodzinie występują choroby serca zdarzające się w młodym wieku (u ojca lub brata w wieku młodszym niż 55 lat czy u siostry lub matki w wieku młodszym niż 65 lat), to wówczas dobrze jest zwrócić na serce większą uwagę i częściej poddawać się profilaktycznym badaniom kontrolnym.


Gdzie szukać pomocy, gdy chcemy zbadać serce?

Podstawowe badania w tym zakresie możemy wykonać na zlecenie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), który jest dostępny we wszystkich placówkach CMP na terenie Warszawy i okolic.
Lekarz taki może zlecić nam wykonanie badań, które zrobimy na miejscu w przychodni, czyli badań krwi lub badania EKG, kiedy to podczas krótkiego i prostego testu można zaobserwować nieprawidłowości w pracy mięśnia sercowego oraz zaburzenia jego rytmu.

Najczęstszym takim zaburzeniem jest migotanie przedsionków, które rozpoznane jest u około 400 tysięcy osób w Polsce. W profilaktyce tego schorzenia ważne jest także leczenie innych chorób, wpływających na serce, takich jak zaburzenia elektrolitowe (przede wszystkim niedobór potasu, ale również magnezu czy wapnia) czy choroby płuc.
W razie potrzeby dalszej diagnostyki i wykonania badań specjalistycznych lekarz pierwszego kontaktu może skierować nas do poradni kardiologicznej, gdzie specjalista kardiolog może wykonać echo serca, czyli badanie ultrasonograficzne (USG) mięśnia sercowego. Za jego pomocą można ocenić budowę i funkcjonowanie poszczególnych elementów serca: mięśnia, zastawek, naczyń krwionośnych oraz przepływów krwi.

kardiolog centrum medyczne cmpKardiolog może także zlecić dalsze specjalistyczne badania. Jednym z takich badań jest badanie krwi na określenie poziomu Alat, czyli aminotransferazy alaninowej, który wskazuje, czy doszło do uszkodzenia serca, niewydolności krążenia lub zawału.

Specjaliści zatrudnieni w poradniach kardiologicznych funkcjonujących w placówkach sieci CMP, pomogą każdemu, kto chce zadbać o kondycję serca lub niepokoi się o jego stan, ze względu na obciążenie rodzinne czy występujące dolegliwości. Doradzą też, jak najlepiej troszczyć się o ten najważniejszy narząd, od którego zależy nasze życie.

Warto to robić, aby móc cieszyć się towarzystwem bliskich osób i korzystać z uroków życia, nie tylko w Walentynki, ale przez wiele długich i szczęśliwych lat.