Postanowienia noworoczne – zdrowie z Centrum Medycznym CMP

Postanowienia noworoczne – zdrowie z Centrum Medycznym CMP


Dodaj zdrowie do noworocznych postanowień!


Z nowym rokiem nowym krokiem – w myśl tego przysłowia wielu z nas dokonuje postanowień, zgodnie z którymi będzie postępować w nowym roku. Zwykle od 1 stycznia rzucamy palenie, rozpoczynamy dietę odchudzająca lub podejmujemy aktywność fizyczną, na przykład na siłowni.
Noworoczne postanowienia to często cele zawodowe, związane z podnoszeniem kwalifikacji, uzupełnianiem wykształcenia, zakupy, chociażby mieszkania czy domu, a nawet założenie czy powiększenie rodziny.

Nie wszystkie cele udaje się zrealizować, czasem na przeszkodzie staje nam nasza słaba wola, ale zdarza się, że są to niezależne od nas czynniki, na przykład zdrowotne. Czy jednak zawsze są one od nas niezależne?
Wielu problemom zwrotnym można przecież zapobiec poprzez odpowiednią profilaktykę, a jej ważnym elementem są badania okresowe, wykonywane regularnie, raz lub kilka razy do roku.

Może więc warto do naszych noworocznych postanowień dodać także okresowe badania i stworzyć indywidualny kalendarz medyczny dla siebie, a jeśli mamy rodzinę – dla całej naszej rodziny. Możemy w nim zaznaczać terminy badań, które warto wykonać w celu sprawdzenia stanu zdrowia naszego i naszych najbliższych i jednocześnie w celu zapobiegania chorobom.


Jakie badania mogą się znaleźć w kalendarzu medycznym?


  • Powinny to być wykonywane raz w roku podstawowe profilaktyczne badania krwi, obejmujące morfologię, OB., poziom glukozy, lipidogram (poziom stężenia cholesterolu) oraz badanie ogólne moczu, a także pomiar ciśnienia tętniczego krwi.
  • Raz na pół roku warto zrobić przegląd stomatologiczny i wykonać czyszczenie zębów z osadu.
  • Po 50-tym roku życia warto także raz w roku robić badania poziomu hormonów tarczycy oraz kontrolne badanie u okulisty, osoby młodsze mogą takie badanie wykonywać rzadziej, chyba że mają problem ze wzrokiem, wówczas terminy kontroli wyznacza lekarz.
  • Panie po 50-tym roku życia powinny także pamiętać o mammografii raz na dwa lata, a młodsze panie – o badaniach USG piersi.
  • Kobiety powinny też raz w roku odwiedzić ginekologa i wykonać badanie cytologiczne, a także badanie USG ginekologiczne, którego częstotliwość zależy od wieku (kobiety powyżej 50. roku życia powinny je robić raz w roku, młodsze rzadziej).
  • Do kalendarza zdrowia panów dobrze jest wpisać kontrolę stanu prostaty (raz w roku), badanie RTG płuc i badanie EKG (elektrokardiogram) wykonywane co 2-3 lata, a także badanie jąder, również wykonywane w takiej częstotliwości.
  • U dzieci powinny być wykonywane regularne badania bilansowe, wyznaczane w określonym wieku. Mamy więc bilans dwulatka, czterolatka, sześciolatka, dziesięciolatka, trzynastolatka, szesnastolatka i osiemnastolatka.
  • W przypadku dzieci trzeba także pamiętać o szczepieniach obowiązkowych, które zawarte są w kalendarzu szczepień, i także wpisać je do naszego kalendarza. Niezależnie od tego, także u dzieci warto wykonywać regularne badania krwi i moczu, najlepiej raz w roku. Dzieci powinny także regularnie, przynajmniej raz na trzy miesiące, odwiedzać stomatologa.

Kalendarz zdrowotny to dobry sposób na to, aby pamiętać o regularnych badaniach stanu zdrowia. Zaznaczenie w danym miesiącu rodzaju badania, jakie powinniśmy wykonać, zmobilizuje nas do tego, aby pójść do poradni, a „odhaczanie” ich jako zrealizowanych planów noworocznych spowoduje, że także inne nasze plany mają szansę zakończyć się sukcesem.

Mając pewność, że jesteśmy zdrowi, będziemy z większym optymizmem patrzeć w przyszłość, a w przypadku wykrycia nieprawidłowości, świadomość, że zareagowaliśmy w porę sprawi, że będziemy doceniać wagę noworocznych postanowień, także w kwestii zdrowia.