Medycyna podróży – dlaczego jest potrzebna?

Medycyna podróży – dlaczego jest potrzebna?

Mieszkańcy umiarkowanej strefy klimatycznej coraz częściej decydują się na organizację wakacji w odległych zakątkach świata, wśród których warto wskazać kraje Ameryki Południowej, Azji oraz tereny afrykańskie. Turyści narażeni są na ekspozycję mikroorganizmów chorobotwórczych, rozwijających się w układzie pokarmowym bądź narządach płciowych na skutek kontaktu danej osoby z przedstawicielami biosfery tropikalnej. Niebezpieczeństwa, czyhające na zwiedzających odległe zakątki świata, mogą mieć różnorodny charakter. Ryzyko wystąpienia objawów choroby tropikalnej zależy od wielu czynników. Dużą ostrożność powinny zachować osoby o słabym układzie immunologicznym oraz pacjenci, zmagający się z dysfunkcją systemu termoregulacyjnego. Warto wiedzieć, jakie czynności podjąć w ramach medycyny podróży przed egzotycznymi wakacjami.


Konsultacja lekarska

Na sześć tygodni przed planowanym wyjazdem należy odwiedzić specjalistę, który odpowie na nurtujące pytania oraz zastosuje niezbędne środki ostrożności. Pacjenci Centrum Medycznego CMP mogą liczyć na dobranie odpowiednich szczepień do charakterystyki i rodzaju chorób, występujących w danej strefie klimatycznej. Z usług lekarza powinny skorzystać osoby, wybierające się do krajów Afryki, Azji oraz Ameryki Południowej i Środkowej. Na rozwój tropikalnych chorób narażeni są także turyści, wybierający się do Egiptu, Turcji oraz Tunezji. Stosowane środki zapobiegawcze zazwyczaj mają na celu uodpornienie konkretnego organizmu na ekspozycję patogenów malarii, febry oraz żółtaczki typu A. Osoby, wybierające się do krajów egzotycznych powinny także zadbać o właściwe wyposażenie swojej apteczki podróżnej. Według zaleceń Centers of Disease Control and Prevntion chemioprofilaktyka przecimalaryczna obejmuje stosowanie następujących leków:

  • atovaquone/proquanil,
  • doksycyklinum,
  • meflochina,
  • z chlorkoniowatych.

Leki należy przyjmować zarówno przed wyjazdem, jak i po powrocie do kraju.


Dieta na wakacjach

W czasie pobytu za granicą, warto zwracać uwagę na rodzaj i jakość spożywanych produktów. Egzotyczne potrawy mogą bowiem powodować rozwój szkodliwych bakterii w układzie pokarmowym. Jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych w trakcie podróży jest biegunka. Przed wyjazdem należy zatem przyjmować odpowiednie probiotyki. Drobnoustroje mogą bowiem wpływać na problem okolic jelitowych.


Rodzaje chorób

W krajach tropikalnych największy problem stanowią nie tylko szkodliwe patogeny, ale i złe warunki sanitarne. Choroby tropikalne zazwyczaj przenoszone są przez owady, kleszcze oraz muszki. Zalicza się je do schorzeń wektorowych. Złe warunki sanitarne sprzyjają rozwojowi chorób zakaźnych. Przenoszone one są za pośrednictwem zanieczyszczonej żywności oraz wody pitnej. Turyści, udający się do Turcji oraz Tunezji narażeni się na rozwój wścieklizny, malarii oraz WZW typu A. Osoby, planujące wakacje w Australii powinny zaszczepić się przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu. W Chile oraz Tajlandii odnotowywane są częste przypadki cholery.


Przed wyjazdem za granicę warto udać się do lekarza, specjalizującego się w dziedzinie medycyny podróży. Odpowiednie szczepienia oraz chemioprofilaktyka mogą uchronić pacjentów przed przykrymi konsekwencjami. Na egzotyczne wakacje warto zadbać w pełni zaopatrzoną apteczkę. W trakcie pobytu za granicą należy również wystrzegać się bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami, żyjącymi w strefie tropikalnej. Przed wyjazdem warto również pomyśleć o zakupie polisy turystycznej.

-->