Odwiedzasz egzotyczne kraje – odwiedź też Poradnię Medycyny Podróży w CMP

Odwiedzasz egzotyczne kraje – odwiedź też Poradnię Medycyny Podróży w CMP

Podróżujemy coraz więcej i coraz częściej wybieramy jako cel naszych wyjazdów egzotyczne kraje, w których pobyt może wiązać się z zagrożeniami zdrowotnymi. Można jednak ich uniknąć, w tym celu zalecamy, aby odwiedzić przed wyjazdem poradnię medycyny podróży.

Dobrze jest mieć świadomość, że wyprawa do dalekiego kraju, która jest wspaniałym doświadczeniem z uwagi na warunki klimatyczne, piękno otoczenia i miejscowe atrakcje, może się wiązać z podwyższonym ryzykiem zachorowań na groźne choroby tropikalne.
Jakie to są choroby i jak się przed nimi chronić – tym właśnie zajmuje się medycyna podróży, której celem jest informowanie pacjentów o zagrożeniach i zapobieganie im przez odpowiednią profilaktykę.

Dlaczego warto w tym względzie zdać się na specjalistów? Sytuacja na świecie stale się zmienia, zdarza się, że pobyt w miejscach, które dotychczas były bezpieczne pod względem zdrowotnym, dzisiaj może się wiązać z większym ryzykiem. Pojawiają się nowe, wcześniej nie znane, zagrożenia, o których może nas poinformować tylko specjalista z poradni medycyny podróży.


Szczepienia przede wszystkim

Zabezpieczeniem przed zachorowaniami na wiele chorób tropikalnych, których skutki mogą być dla nas bardzo poważne, są przede wszystkim szczepienia.

Specjalista medycyny podróży doradzi, przed jakimi chorobami warto się zaszczepić przed wyjazdem za granicę. Zalecenia w tej kwestii wydaje Światowa Organizacja Zdrowia. Według nich w szeregu krajów afrykańskich wymagane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze. Zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi – jest to w określonych krajach szczepienie obowiązkowe – podobnie jak szczepienie przeciwko meningokokom przy wyjeździe do Arabii Saudyjskiej.

Natomiast wśród szczepień zalecanych znajdują się szczepienia przeciwko takim chorobom jak dur brzuszny, WZW typu A, wścieklizna, japońskie zapalenie mózgu czy cholera. Zaleca się ich wykonanie przy wyjazdach do poszczególnych krajów Azji, Afryki czy Ameryki Środkowej lub Południowej.
W krajach tropikalnych groźna jest także malaria. W tym przypadku nie jest możliwe przyjęcie szczepienia, więc stosuje się doustną profilaktykę farmakologiczną.

Te wszystkie informacje przekaże nam na wizycie lekarz medycyny podróży. Szczególnie istotne są one, gdy podróżujemy z dziećmi, których z pewnością nie chcemy narażać na ryzyko zachorowania na którąś z groźnych chorób tropikalnych.


Trasa wyjazdu i stan zdrowia – istotne w medycynie podróży

Podczas konsultacji lekarz medycyny podróży zapyta nas o planowaną trasę, termin i charakter podróży, o listę przyjmowanych leków, przebyte i przewlekłe choroby, uczulenia i przyjmowane stale leki. Ważne jest także to, czy wcześniej poddawaliśmy się jakimś szczepieniem ochronnym.

Lekarz poinformuje nas również o sytuacji zdrowotnej w regionie planowanej podróży, zaproponuje obowiązkowe i zalecane szczepienia, dostosowane do celu i charakteru podróży, ustali wskazania do profilaktyki malarii, jeśli udajemy się w rejon zagrożony tą chorobą. Przekaże także wytyczne, dotyczące bezpiecznego zachowania i zapobiegania chorobom zakaźnym w egzotycznych rejonach świata oraz zaleci odpowiednie wyposażenie apteczki podróżnej.

Aby zdążyć z wykonaniem szczepień, dobrze jest zgłosić się do specjalisty medycyny podróży przynajmniej 6 tygodni przed wyjazdem.
Jeżeli korzystamy z oferty last minute i zostało nam niewiele czasu do wyjazdu, także warto to zrobić. Lekarz medycyny podróży poradzi nam wówczas, jak zachowywać się na miejscu, aby być jak najmniej narażonym na zachorowanie, a także jakie wyposażenie powinna mieć nasza apteczka. Posiadając ze sobą przydatne w danym kraju leki będziemy umieli poradzić sobie w sytuacji wystąpienia ewentualnego zagrożenia zdrowotnego.


Porady z zakresu medycyny podróży pozwolą uniknąć problemów

Specjalista udzieli nam także rad, jak uniknąć jednego z najczęściej występujących problemów zdrowotnym u osób odwiedzających kraje o niskich standardach higieny, czyli biegunki. Tej przykrej przypadłości doświadcza od 20 do 50 procent wszystkich podróżujących do krajów rozwijających się, zwłaszcza tych z ciepłym klimatem. Biegunka może być efektem spożycia skażonej wody lub żywności, jednak trzymanie się określonych wytycznych, które przekaże nam lekarz, pozwoli znacząco to ryzyko zmniejszyć.

Wyjeżdżając za granicę, nie zapominamy zwykle o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia. Warto pamiętać wówczas także o zdrowiu i odwiedzić przed planowanym wypadem poradnię medycyny podróży. Dzięki temu wrażenia, jakie wyniesiemy z wyjazdu, będą wyłącznie pozytywne i nie będziemy musieli tracić czasu, który wolelibyśmy spędzić na zwiedzaniu pięknych zakątków, na szukanie pomocy medycznej.

 

Wszystkich planujących podróże zagraniczne, szczególnie do krajów tropikalnych, zapraszamy na konsultację do fachowca w dziedzinie medycyny podróży, który przyjmuje w Przychodni CMP Mariańska (Warszawa, ul. Mariańska 1).

 

Konsultacja:

lek. Barbara Jankowska – medycyna podróży

lekarz meycyny podróży piaseczno, lekarz medycyny podróży warszawa, dobry lekarz medycyny podróży piaseczno, dobry lekarz medycyny podróży warszawa